Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Držitel „nobelovky“ Pinter napsal remake Slídila

  16:54aktualizováno  16:54
Záplava remaků, tedy předělávek starších filmů, asi jen tak neskončí. Jedním z nejnovějších přírůstků je nový pohled na slavné drama Slídil. Do scénáře se pustil britský dramatik a držitel Nobelovy ceny Harold Pinter.

Z filmu Slídil | foto: H.C.E.

Filmoví fandové si jistě na slavný snímek z roku 1972 vzpomínají. Podle divadelní hry Anthonyho Shaffera ho tehdy natočil s Lawrencem Olivierem a Michaelem Cainem Joseph Mankiewicz.

Z filmu SlídilVyprávěl o postarším spisovateli detektivek, který se setkává s milencem své ženy a rozehrává s ním rafinovanou partii, na jejímž konci nečíhá nic menšího než smrt. 

Film byl tehdy nominován na celkem čtyři Oscary a říká se, že nebýt to v roce, kdy Marlon Brando dostal sošku za Kmotra, určitě by alespoň jeden z protagonistů neodešel s prázdnou.

Po pětatřiceti letech se slavné látky chopili současní filmoví tvůrci. Myšlenka "oprášit" námět a převést ho do současné doby vzešla z rozhovorů mezi hercem Judem Lawem a producentem Simonem Halfonem.

"Simon původního Slídila viděl a říkal, že je v něm spousta neobjevených oblastí," podotýká Law. Nápad si ale herec nechal nějaký čas uležet.

Trailer k filmu Slídil

Úplně nová věc
Až když se mu během přemítání téma slavné Shafferovy hry spojilo se jménem spisovatele Harolda Pintera, měl jasno - pokusí se Pintera přesvědčit ke spolupráci.

"Když to nevyjde, tak aspoň můžeme říkat: Jednou jsme obědvali s Haroldem Pinterem a on nás odmítl," vzpomíná Law na den, kdy šli s Halfonem ke slavnému spisovateli na oběd.

Jenže Pinter, který v té době ještě nebyl držitelem Nobelovy ceny, je příjemně překvapil. Když mu Law vylíčil téma a děj filmu, zvolal "Tohle už dělám čtyřicet let!" a souhlasil.

Z filmu Slídil"Jakmile jsme získali Harolda, ukázalo se, že náš projekt nebude jen klasickým remakem, ale že se z příběhu může stát něco mnohem silnějšího," líčí Law své bezprostřední pocity.

Práce na textu trvala několik let. Pinter navíc nebyl zatížený tím, že by původní hru nebo film kdykoli předtím viděl. "Nechal jsem tam jednu nebo dvě zápletky, protože jinak to nešlo, ale kromě toho si myslím, že jsem udělal úplně novou věc," říká.

Od Mozarta k Shafferovi
Když bylo hotovo a podařilo se sehnat peníze, rozešel se Law za Michaelem Cainem, který už v původním filmu hrál. Tentokrát byl ale odhodlán nabídnout mu roli, kterou hrál před pětatřiceti lety Lawrence Olivier.

Caine téměř okamžitě souhlasil. "Už od začátku jsem byl celým nápadem fascinován, především když jsem viděl Pinterův scénář. Přestože hlavní zápletka je stejná, Pinterovo psaní je úplně jiné. Není to ten samý film," podotýká herec.

Ideálním režisérem se pak pro tvůrce stal Kenneth Branagh, který je známý zejména díky svým adaptacím Shakespearových her nebo Mozartovy Kouzelné flétny.

Z filmu SlídilBranagh navíc původní text znal. Ten nový ho ale doslova uhranul. "Začal jsem číst scénář a nemohl se od něj odtrhnout. O čem jsem si myslel, že je už tak vynikající, mělo nyní Pinterovu temnou, nebo spíš černě humornou citlivost," vzpomíná režisér.

Změny se samozřejmě dotkly nejen textu, ale i vizuální stránky příběhu. Ten se v drtivé většině odehrává jen v jedné místnosti. 

"V prvním Slídilovi žila má postava v milém starém anglickém venkovském sídle. Teď má postava žije v milém anglickém starém sídle, ale uvnitř je vše ze skla a kovu. Tak teď jste vstoupili do světa Harolda Pintera!" uzavírá Branagh.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Najdete na iDNES.cz