Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý vztekloun Hulk se vrací. A je neuvěřitelný

  16:01aktualizováno  16:01
Americké komiksové léto posílá do Česka další přírůstek. Jmenuje se Neuvěřitelný Hulk a titulní roli v něm vytvořil Edward Norton.

z filmu Neuvěřitelný Hulk | foto: Bontonfilm

Je v každém ohledu lepší než ten první, píší fanoušci o snímku Neuvěřitelný Hulk. Tím prvním míní film Hulk, který před pěti lety natočil Ang Lee – i když by ho mohli srovnávat také s řadou televizních verzí amerického komiksu o hrdinovi dvou tváří.
 
z filmu Neuvěřitelný HulkZa pár dní se přesvědčí i český divák, zda sedí srovnání, podle nějž je "první Hulk" poetičtější, zatímco druhý nabízí více akce – a také více hvězd. Edwarda Nortona v hlavní roli doplňují Liv Tylerová coby jeho životní láska, jeho protivník alias Tim Roth a v dalších rolích Robert Downey Jr. nebo William Hurt.

Trailer k filmu Neuvěřitelný Hulk

Sestava zjevně táhne, snímek rychle překročil hranici sta milionů dolarů na tržbách ve Státech a vyhrál svůj premiérový víkend v Británii. Zvědavosti podprahově nahrávají i pověsti, že Tylerová s Nortonem si při natáčení užili milostný románek, třebaže to herečka popírá a označuje jejich vztah za "přísně platonický".

. Kdo je Hulk

Kdo je vlastně Hulk, s nímž americké děti vyrůstají? V podstatě kříženec Shreka s Jekyllem a Hydem. Od Shreka má Hulk jedovatě zelenou barvu a neskutečnou sílu, z Jekylla a Hydea zase princip jedné osoby s dvojí tváří. Dokud se pořádně nenamíchne, působí pan Banner alias Norton jako příjemný citlivý vědátor.

z filmu Neuvěřitelný HulkAle když zuří, mění se v šílenou nestvůru ničící vše kolem sebe: v Hulka. Sotva je pak opět v lidské podobě a při smyslech, zkoumá, jak by se zbavil své kletby, již mu způsobilo silné ozáření a která jej vyděluje z běžného života. Musel se vzdát své životní lásky čili Tylerové a odmítat jejího otce alias Hurta, jenž by jako generál rád získal nadaného výzkumníka pro armádu.

Jenže pak se na scéně objeví další monstrum v podání Tima Rotha, které si na rozdíl od trpícího Hulka ve svém řádění libuje – a takovému nepříteli se může mírumilovný hrdina postavit jedině rozpálený do zelena.

Sen každého kluka
Norton až dosud slavil úspěchy v náročnějším typu rolí, od Prvotního strachu přes Klub rváčů po Iluzionistu. K oddechové zábavě se však dal zlákat lehce a rád, protože Hulk patří k jeho nejoblíbenějším komiksovým hrdinům. "Asi každý kluk by chtěl být alespoň na chvíli v jeho kůži a stát se dobrovolným vyvrhelem, jenž v sobě skrývá obrovskou sílu, která vyplave na povrch, když ho někdo naštve," prohlásil herec. 
 
z filmu Neuvěřitelný HulkPodobně producentka filmu Gale Anne Hurdová vidí důvod Hulkovy obliby v tom, že na rozdíl od většiny svých komiksových kolegů je hrdinou proti své vůli. "Svou sílu sice využívá, ale zároveň ho každá proměna v Hulka velmi trápí. Neobléká kostým, aby šel zachránit svět; nemá vlastně moc na vybranou," míní.
 
Úspěch nejnovějšího Neuvěřitelného Hulka nepřímo nahrál i jeho dávnému televiznímu předchůdci. Lou Ferrigno, který Hulka hrál v seriálu z přelomu 70. a 80. let, se rozhodl zpeněžit dobové rekvizity. "Myslím, že nastal pravý čas je prodat," řekl herec, který si v nové verzi komiksové legendy zahrál strážce a Hulkovi propůjčil svůj hlas.
 
Skoro dvoumetrový kulturista, vítěz soutěží Mr. Universe a Mr. America, porazil před třiceti lety v konkurzu na televizního Hulka Arnolda Schwarzeneggera, protože byl o pár centimetrů vyšší. Jenže dnes už nerozhodují svaly, nýbrž triky.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz