Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druhé břehy hostí znalce Shakespeara

  9:53aktualizováno  9:53
Opava - Divadelní workshop, odborné přednášky, badatelskou recesi, ale také filmová a divadelní představení - vše na téma tvorby Williama Shakespeara - nabídne od středy v Opavě již pátý ročník festivalu Další břehy. "Život s veškerou krásou i hrůzou, hrdinové plní vášně a touhy, ale také vrahové, zločinci a zrádci, takový je svět Williama Shakespeara," říkají pořadatelé festivalu.
Pět festivalových dnů proslulého dramatika
Do pěti festivalových dnů se pokusili do Opavy nasměrovat to nejzajímavější z aktuální odkazu světově proslulého dramatika a básníka  v České republice.

Mezi nejžhavějšími kandidáty na hvězdu festivalu se ocitne herec, pedagog a známý recesista i moderátor Jaroslav Dušek. Spolu se svým kolegou Martinem Zbrožkem ve čtvrtek ve zdejším  Loutkovém divadle  nabídnou jednu z typických improvizací divadla Vizita, tentokráte pod názvem Lekce "S" jako Shakespeare.

K dalším lákavým hostům přehlídky bude patřit přední odborník na Shakespearovo dílo Martin Hilský. V zasvěcených pořadech a ve stylovém prostředí Minoritského kláštera představí již ve středeční dopoledne dramatikovy sonety, ale také legendárního Hamleta.

"Shakespeare je Hilského velká látka. V jeho již sedmnácti překladech se odráží skromnost a preciznost. Přestože uctívá formální stránku překladu, má na paměti, že nad fortel, řemeslo je nejdůležitější cit pro básnický jazyk a pro slovo. A Shakespearovo slovo, to je dar. Pro Hilského to znamená pečovat o 25 000 slov," uvádějí studentky Slezské Univerzity v Opavě, které na přehlídce spolupracují.

Divadelní worshop povede Kříž a Galerová
Neméně poutavou akcí Druhých břehů se může stát divadelní workshop vedený zkušenou režisérskou dvojicí Karlem Křížem a Vlastou Galerovou. Dramaturgové festivalu Petr Rotrekl a Jan Němeček doufají, že právě tato akce zapustí u opavského publika náležité kořeny a dopomůže zdejší ochotnické scéně k bohaté inspiraci.

V předstihu  na tento podnět stačila zareagovat místní badatelská dvojice Koudela a Siostrzonek, kteří v sobotním večeru pozvou diváku do klubu Classic, kde uspořádají teatrologickou konferenci na slibné téma Neznámý Shakespeare.

Diváci uvidí i Shakespearovy filmové adaptace

Hudební sféru Shakespearova díla bude reprezentovat nejen skladatel Daniel Dobiáš, který vystoupí s Martinem Hilským, ale také duo Jarmila Chaloupková (zpěv) a Angličan Brian Wright (loutna). Z divadelních společností zavítá na Druhé břehy Dejvické divadlo Praha (Večer tříkrálový) a Divadlo komedie Praha , které svým představením Sen noci svatojánské v pondělní večer festival uzavře.

Druhé břehy však nezapomenou ani na Shakespearovy filmové adaptace od významných režiséru jako je Franco Zeffirelli nebo Kenneth Branagh. Z české produkce diváci uvidí klasický Sen noci Svatojánské od Jiřího Trnky. 

Jako perlička bude Romeo a Julie 63 od Radůze Činčery která bude k vidění ve středu (hodinu před slavnostním zahájením festivalu) v šest hodin večer.
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz