Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druhé břehy hostí znalce Shakespeara

  9:53aktualizováno  9:53
Opava - Divadelní workshop, odborné přednášky, badatelskou recesi, ale také filmová a divadelní představení - vše na téma tvorby Williama Shakespeara - nabídne od středy v Opavě již pátý ročník festivalu Další břehy. "Život s veškerou krásou i hrůzou, hrdinové plní vášně a touhy, ale také vrahové, zločinci a zrádci, takový je svět Williama Shakespeara," říkají pořadatelé festivalu.
Pět festivalových dnů proslulého dramatika
Do pěti festivalových dnů se pokusili do Opavy nasměrovat to nejzajímavější z aktuální odkazu světově proslulého dramatika a básníka  v České republice.

Mezi nejžhavějšími kandidáty na hvězdu festivalu se ocitne herec, pedagog a známý recesista i moderátor Jaroslav Dušek. Spolu se svým kolegou Martinem Zbrožkem ve čtvrtek ve zdejším  Loutkovém divadle  nabídnou jednu z typických improvizací divadla Vizita, tentokráte pod názvem Lekce "S" jako Shakespeare.

K dalším lákavým hostům přehlídky bude patřit přední odborník na Shakespearovo dílo Martin Hilský. V zasvěcených pořadech a ve stylovém prostředí Minoritského kláštera představí již ve středeční dopoledne dramatikovy sonety, ale také legendárního Hamleta.

"Shakespeare je Hilského velká látka. V jeho již sedmnácti překladech se odráží skromnost a preciznost. Přestože uctívá formální stránku překladu, má na paměti, že nad fortel, řemeslo je nejdůležitější cit pro básnický jazyk a pro slovo. A Shakespearovo slovo, to je dar. Pro Hilského to znamená pečovat o 25 000 slov," uvádějí studentky Slezské Univerzity v Opavě, které na přehlídce spolupracují.

Divadelní worshop povede Kříž a Galerová
Neméně poutavou akcí Druhých břehů se může stát divadelní workshop vedený zkušenou režisérskou dvojicí Karlem Křížem a Vlastou Galerovou. Dramaturgové festivalu Petr Rotrekl a Jan Němeček doufají, že právě tato akce zapustí u opavského publika náležité kořeny a dopomůže zdejší ochotnické scéně k bohaté inspiraci.

V předstihu  na tento podnět stačila zareagovat místní badatelská dvojice Koudela a Siostrzonek, kteří v sobotním večeru pozvou diváku do klubu Classic, kde uspořádají teatrologickou konferenci na slibné téma Neznámý Shakespeare.

Diváci uvidí i Shakespearovy filmové adaptace

Hudební sféru Shakespearova díla bude reprezentovat nejen skladatel Daniel Dobiáš, který vystoupí s Martinem Hilským, ale také duo Jarmila Chaloupková (zpěv) a Angličan Brian Wright (loutna). Z divadelních společností zavítá na Druhé břehy Dejvické divadlo Praha (Večer tříkrálový) a Divadlo komedie Praha , které svým představením Sen noci svatojánské v pondělní večer festival uzavře.

Druhé břehy však nezapomenou ani na Shakespearovy filmové adaptace od významných režiséru jako je Franco Zeffirelli nebo Kenneth Branagh. Z české produkce diváci uvidí klasický Sen noci Svatojánské od Jiřího Trnky. 

Jako perlička bude Romeo a Julie 63 od Radůze Činčery která bude k vidění ve středu (hodinu před slavnostním zahájením festivalu) v šest hodin večer.
Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz