Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dřív nebo později bude nutné začít ještě jednou, píše Emanuel Mandler

  12:02aktualizováno  12:02
- Kdyby si u nás někdo dal tu práci a spočítal, kolikrát se mezi všemi novinovými zprávami, otištěnými dejme tomu za měsíc, objeví sdělení, že někdo u nás něco ukradl, došel by k překvapivým číslům - a také ke zjištění, že naprostá většina těchto zpráv leží mimo žánr černé kroniky a rozkládá se spíš na stránkách s domácí politikou nebo hospodářstvím.

Asi jen málokdo by pochyboval o tom, že krádež jako fenomén vystihuje duchovní situaci Čechů v přítomném čase víc než co jiného. Přidáme-li k ní ještě všeprostupující, obvykle nevědomý strach, zděděný z komunistických dob, kdy bylo nutno mlčet, hrbit záda a poslouchat, máme pohromadě dvojici hlavních jevů, která působí, že stav veřejného a občanského života je u nás takový, jaký je: jeho hlavním hrdinou je zbabělý zloděj, ve všech, i nejjemnějších a nejduchovnějších aspektech toho slova. V několikerých podobách, ale v celku jednoznačně to vyplývá z knihy politického komentátora a esejisty Emanuela Mandlera Nebát se a nekrást? V jejím titulu se spojuje minulost se současností: k masarykovskému predikátu je připojen otazník jakožto pokrčení rameny nad tím, co je.

MUŽ KONTINUITY

Výbor z Mandlerových politických textů zahrnuje stati psané většinou pro zaniklý Český týdeník a Kritickou přílohu Revolver Revue v rozmezí posledních čtyř let. Kromě toho, že kniha umožňuje sledovat ve vývoji některé konstanty Mandlerova myšlení (polemika s mýty o sametové revoluci, kritika postojů vlády k sudetským Němcům atd.), je zajímavé číst ji i v souvislosti s předloni v Torstu vydanou Nesamozřejmou politikou Mandlerova bývalého kolegy z Tváře Bohumila Doležala; obě knihy spolu souvisejí tónem, strukturou, dokonce i grafickou úpravou.
Mandler je ve svém psaní pro noviny pokračovatelem havlíčkovsko-peroutkovské tradice věcného, neemotivního psaní, která ovšem ve skutečnosti tradicí v pravém slova smyslu nikdy nebyla: o mnoho víc mužů, kteří by ji rozvíjeli, než zmíněné dva, tato "tradice" nikdy neměla. Ani Mandler tematicky nepokrývá celý dnešní vnitropolitický "svět" - témata, kterým se věnuje, však propracovává s až červotočí vůlí. Mezi tím, co dělal v 60. letech a co píše dnes, je kontinuita.
Klíčovou myšlenkou, z níž Mandler v kritice české politické scény vychází, je konstatování, že opření restitucí, lustrací apod. až o datum únorového převratu v roce 1948 podlomilo kompletní morálku polistopadové společnosti. Pokládáme-li roky 1945-1948 za "demokratické", schvalujeme tím samozřejmě i takové excesy, jako byla etnická čistka sudetských Němců, prezidentské dekrety, znárodnění a ostatní akty masového bezpráví. Z těchto pohyblivých písků činíme dokonce sám právní základ nového režimu. Mandler léta, dávno předtím, než mu (zhruba od roku 1996) vývoj začínal "dávat za pravdu", prohlašoval, že novodobá česká společnost byla založena chybně a křehce - na zločinech, jejichž důsledky nemohou nepůsobit až do té doby, kdy nová a lepší politická vůle rozhodne založit stát ještě jednou, tentokrát lépe. Jeho pohled se však obrací i k novodobějším "kořenům" současnosti: například poměrně známé Mandlerovy polemiky s Patočkou, seřazeny vedle sebe, usvědčují celkem jednoznačně duchovního otce Charty 77 ze sklonů k intelektuálskému sebepřecenění. Tato kritika pak Mandlerovi slouží jako předpolí pro široké zpochybnění tzv. nepolitické politiky, jak se projevila v úvodním Prohlášení Charty a později například v Havlově eseji Moc bezmocných. Zde však dochází k něčemu zvláštnímu: ačkoli skoro všechny racionální důvody, jež Mandler proti chartovnímu radikalismu sesbíral, budí respekt, přesto nedávají uspokojivou odpověď na otázku, proč sám Mandler v situaci, jaká byla a v jaké i on sám byl, Chartu nepodepsal. Nestačí to. Jako by si to i on sám uvědomoval: nad množstvím řádek, které ke kritice "radikálů" (a na svou obhajobu) shromáždil, užasne na jednom místě i on sám.

POTÍŽE S IMUNITOU

Zjednodušeně lze říci, že místy autor není imunní proti stejnému intelektuálskému sebepřeceňování, jaké vytýká Patočkovi: v roce 1990 například Mandler založil Liberálně demokratickou stranu, jež zanedlouho zanikla, což on sám celkem jednoznačně přičítá dobové nadvládě nepolitických politiků z Občanského fóra. Člověk by čekal, že do této viny na zániku strany Mandler zařadí i svou vlastní "intelektuálskou nepolitičnost" - přinejmenším se stejnou principiálností, s níž analyzuje politické polovičatosti druhých, eliminuje všechny třetí cesty a další myšlenkové novotvary atd. To se však nestane.
Přesto by měl Mandlerovu knihu v každém případě číst každý, koho kromě kritiky současné české politické scény zajímá i to, jak věci napravit. Zde je autor jednoznačný: s oportunním, čistě pragmatickým vztahem k vlastní historii, anebo dokonce s úplným ignorováním této historie bude česká politika, tak jako dosud, dál permanentním provizoriem, bez kořenů a vytyčeného směru.

Emanuel Mandler: Nebát se a nekrást? Výběr ze statí a článků z let 1995-1998. Jmenný rejstřík sestavila Zuzana Dětáková. Torst, Praha 1998, 308 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz