Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dřevěné objekty jsou i na stromech

  10:56aktualizováno  10:56
Kroměříž - Na třech zakoutích Kroměříže bude postupně vystavovat své objekty sochař Miloslav Fekar. Nyní se jeho skulptury objevily v podloubí, vestibulu a atriu budovy Muzea Kroměřížska, jsou ale také zavěšené na stromech v platanovém háji Podzámecké zahrady. Trojici výstavních míst doplní 22. května skleník v Květné zahradě.
Podívejte se na snímky z výstavy.

Plastiky, kterými sochař postupně zaplňuje Kroměříž, jsou v dobrém slova smyslu protikladem a doplněním historického rázu města a jsou také protikladem samy sobě.

"Ty objekty si jako by vytvářejí protipóly. Cyklus ulit vystavený v Podzámecké zahradě představuje organický svět a konstrukce vystavené v muzeu zase představují lidský racionální svět," vysvětluje výtvarník.

V podloubí před muzeem stojí dílo Přímka, ve dvoře upoutají pozornost Vrstvená kompozice a Mříž. "Geometrické objekty tvořím z různých druhů dřeva. Používám lípu, jasan, dub a další tuzemské přírodní materiály," uvedl autor.

Jeho objekty jsou skládankou trámů, které do sebe přesně zapadají. "Jsou z jednoduchých základních prvků a umožňují člověku, aby rozvíjel svoji představivost," řekl ředitel muzea Jiří Stránský.

"Rozvěsil jsem ve větvích stromu Podzámecké zahrady osm dřevěných ulit, dlouhých 160 až 280 centimetrů. Pro sebe jsem je nazval ulity pratvorů. Opticky se budou měnit s rašením a později opadáváním listů, poněvadž výstava potrvá do 6. října," vysvětlil Fekar.

Nápad realizovat větší sochařský projekt v exteriéru se Miloslav Fekar poprvé pokusil realizovat v pražské Stromovce.

"Uvažoval jsem o uchopení venkovního prostoru a vznikl projekt cesty, kterou mělo tvořit několik větších stálých prvků. Nedalo se to bohužel hlavně kvůli financím zcela realizovat a tak jsem se rozhodl neinstalovat sochy nastálo, ale vytvořit výstavní projekt, který by putoval z jednoho prostředí do jiného. Nechal by se tímto prostředím ovlivňovat a sám by mu na čas dával novou náplň," říká sochař.

První výstava ve Stromovce se uskutečnila v roce 1999 a od té doby doputovala přes Pardubice a Hranice na Moravě do Kroměříže.

"Vždycky se realizaci snažím pojmout tak, aby se přizpůsobila jinému rázu města a jeho geniu loci," říká Miloslav Fekar. Některé objekty vytváří přímo pro nové prostředí, jiné mu přizpůsobuje.

Sedmadvacetiletý sochař Miloslav Fekar pochází z Hranic na Moravě. Nyní žije v Bezměrově u Kroměříže. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, bakalářské studium na Akademii výtvarných umění, brněnskou Fakultu výtvarného umění a scénografii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze.

 

Například v parku na stromě je zavěšen jeden z dřevěných objktů výtvarníka Miloslava Fekara v Kroměříži

Například v parku na stromě je zavěšen jeden z dřevěných objktů výtvarníka Miloslava Fekara v Kroměříži

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz