Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dráty jsou vaše, komunikace naše

  17:14aktualizováno  17:14
- Dvoudenní nonstop párty, která se rozeběhne zítra v deset hodin dopoledne v pražském Terminal Baru, pořádají lidé z Terminal Foundation. Akci nezorganizovali pouze kvůli zábavě. Proč tedy budou vlastně po dva dny Terminal Barem znít mixy předních českých Djs, se dočtete v následujícím rozhovoru se Šárkou Halaštovou, která se na přípravě párty podílí.

Jaký má tedy akce vlastně účel?

Celý projekt má několik cílů. Hlavně chceme znovu otevřít kauzu Telecom a Internet. Telecom sice rozjel projekt Internet 99, my si ale myslíme, že je to pouze dočasné řešení. Jednoduše nesouhlasíme s tím, že si účtuje tak vysoké telofonní poplatky, čímž brzdí rozvoj tohoto média. Telecom dosud nepředstavil další strategii, jak hodlá tento problém řešit. Také sliby plní Telecom jen částečně a my ho chceme touto party donutit, aby problému věnoval větší pozornost. Například dodnes lidé nedostávají telefonní výpisy, které by jim přesně říkaly, za co jakou částku provolali. Pak nastávají situace, kdy vám přijde účet za cizí hovory a Telecom vás je prostě nechá zaplatit.

Lidé se nás ptají, proč nejednáme přímo s vládou. My ale nemáme mandát s vládou jednat. My jsme zkrátka zákazníci Telecomu a tak jako zákaznící máme právo ozvat se, vyjádřit svoji nespokojenost s praktikami lidí z Telecomu.

Za druhé chceme uživatelům Internetu ukázat, jaké možnosti toto médium má. Že nejde pouze o informační zdroj, ale že je také výborné komunikační médium, které má spoustu možností, o nichž mnozí vůbec nevědí.

Kdo všechno párty pořádá?

Terminal Foundation, což jsou lidi, kteří zakládali internetovou kavárnu Terminal Bar. Dalším z organizátorů jsou lidé z Internet proti monopolu, kteří se dali dohromady kolem Ondřeje Neffa a jeho Neviditelného psa. Ondřej Neff také pro tuto akci sepsal manifest "Dráty jsou vaše, komunikace naše", který přečte na tiskové konferenci před zahájením celé párty. Jinak my jako Terminal Foundation pořádáme další kulturní akce, kterými propagujeme umění a nové technologie.

Proč jste jako protest zvolil zrovna tuto cestu? Myslím tím, že chcete vyjádřit nesouhlas s praktikami Telecomu uspořádáním taneční párty, kterou budete přenášet po Internetu do celého světa.

Je to způsob, který přitáhne pozornost řady lidí. Spojení taneční párty a protestu. Problém se tak dostane do širšího povědomí. Lidé budou akci na Internetu sledovat a pochopí tak, že je to bude stát určité peníze, které jsou přemrštěné. Sami se pak o tento problém budou zajímat. Musím upozornit, že my nechceme vymýšlet strategii, jak by měl Telecom postupovat, Telecom sám ji musí vymyslet. My jenom chceme, aby lidé z Telecomu viděli, kolik uživatelů současná situace štve. Sepsali jsme totiž protest, který je k vidění na našich stránkách, Tím, že se k nám lidé připojí, vyjádří nám podporu a automaticky kliknutím na naše stránky Telecomu tento protest jako e–mail odešlou. Může se pak stát, že tak Telecom dostane tisíce e-mailů.

Přenos hudební akce po Internetu se v České republice zatím neuskutečnil. Celý projekt musí být poměrně náročný. Kolik lidí se na něm podílí a jak to zvládnete fungovat nepřetržitě čtyřicet hodin?

Musíme se prostě nějak vystřídat. Celkem se na přípravě a samotném přenosu podílí zhruba patnáct lidí. Něco z toho jsou technici, někdo zase bude dělat anglickou verzi přenosu, protože akce půjde pochopitelně po Internetu do celého světa. Kromě Internetu proti monopolu nás podpořily i zahraniční servery jako americký Artmark.com a britský Irational.org, kteří se orientují na podobné věci jako my. Lidé se také často ptají, z čeho to všechno zaplatíme. Nějakou techniku jsme si vypůjčili, Djs hrají zadarmo a lidé, kteří vše připravují, jsou buď zaměstnanci nebo přátelé, kteří nám pomáhají také zadarmo, takže náklady jsou prakticky minimální.

Za jak dlouho jste nápad zrealizovali?

Základní myšlenka vznikla zhruba před měsícem, takže je to dost narychlo. Skočili jsem do toho naplno. Nejprve jsem zajistili Dje. Zpočátku projekt brali jako podporu našemu protestu. Pak ale také zjistili, že jde určitým způsobem o prestižní záležitost. Akce tak dostala i jiný rozměr, protože zde vystoupí špičky tuzemské taneční scény, takže i to je přitáhlo. Celkem máme čtyřicet Djů a pětadvacet náhradníků, kdyby někdo nepřišel a podobně.

Jak vás napadlo použít learyovský slogan TUNE in, LOG on, SPEAK out!

Prostě se nám líbilo, jak to zní.

Myslíte si, že akce skutečně přinese kýžený efekt?

Nevím, jak bude Telecom reagovat. Na druhou stranu jako zákazníci musíme dát najevo, že očekáváme nějaké řešení.

A co když Telecom žádné řešení nenabídne?

O tom zatím nepřemýšlíme. Prostě se nechceme jen nadát toho, že bude rok 2000 a my budeme platit zase vyšší částky za telefon. I poté, co Telecom ztratí monopol, bude mít na trhu majoritní podíl a není možné, aby uživatelům dával takové drobné ústupky jako je Internet 99. Situace se musí prostě řešit od základu, protože Internetu patří budoucnost.

Prostory Terminal Baru jsou poměrně malé a zájem o párty bude asi veliký. Proč jste akci nedělali jinde?

Nám ale nejde ani o to, aby přímo na místo přišlo hodně lidí. Prostory jsou vzhledem k technice, která zde jako v internetové kavárně je, ideální. Nám nejde o to, že tady budeme dva dny tancovat. Spojili jsme zábavu a účel. Celý projekt má politický podtext a takové akce chceme nadále pořádat.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz