Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dramaturg: Jazz je součástí mého života

  14:24aktualizováno  14:24
Jihlava - Už jeden rok funguje v divadelním klubu jihlavského Horáckého divadla jazzový program. Během roku se v suterénu divadla představilo několik desítek jazzových hudebníků. Hráli a zpívali tu třeba Laďa Kerndl a Ivan Myslikovjan. Duchovním otcem a dramaturgem programu Jazz v divadle je pedagog na Střední umělecké škole grafické, Jan Trdý. "Dlouhá léta jsem žil v Brně, a když jsem se vrátil do Jihlavy, jazz mi chyběl," vysvětluje.

Jak vůbec prakticky vzniká jazzový klub?
Obrátil jsem se na své známé, ale nikomu se do toho moc nechtělo, všichni měli strach, že tady není publikum. To byl první krok. Druhý problém byl, kde klub bude. Zkoušel jsem to všude možně a z různých důvodů to nikde nešlo. Někde nevyhovovala akustika, jinde prostorové možnosti. Pak jsem se seznámil s ředitelem Horáckého divadla Josefem Filou a ten se rozhodl  to zkusit. Vlastně díky němu jazz klub je, bez něj by nic nevzniklo a nemohlo by to ani fungovat, protože si naši činnost vzal za svou, jako součást divadelního provozu. Nejenže přistoupil na to, že studenti naší školy přizpůsobili interiér klubovému prostředí, ale má i opravdový zájem o muziku a má zájem o to, aby návštěvnost byla možná i přijatelnou výší vstupného. Kdybychom nasadili ekonomické vstupné, tak sem nikdo nepřijde. My nemáme žádné dotace, finančně stojí klub na Horáckém divadle.

Jakým způsobem si vybíráte jazzmany a skupiny k účinkování?
Dramaturgie vychází mimo jiné z toho, co se mi líbí. Ale já mám třeba rád bluesmany a letos tu žádný nebyl, kvůli diváckým prioritám. Dramaturgie vychází z toho, co o jednotlivých umělcích vím,  z toho, co se dozvím od jiných muzikantů, z toho, co se dozvím od publika a samozřejmě z možností termínových. Je hodně muzikantů, kteří k nám chtějí přijet, ale ještě jsme se díky zaneprázdnění nesešli termínově.

Dokázal byste charakterizovat vaše návštěvníky?
Moje původní představa byla trochu jiná. Myslel jsem, že to bude založeno převážně na lidech mezi dvaceti a třiceti, ale těch chodí právě nejméně. Buď chodí starší nebo zase mladší vrstva. A to právě určuje náplň klubu. Starší posluchači jsou poměrně konzervativní, chtějí hlavně swingovou muziku. Naopak mladí by nejraději preferovali jazzrock. A ti mezi nimi, kteří by mohli také určovat náplň klubu, tu nejsou. Díky tomu jsem vlastně při výběru muziky ze dvou stran tlačen a omezován. Pak se stává, že divácké obsazení se mění, že na určitý typ muziky přijdou starší a na určitý mladí. To mě dost mrzí, protože ona oboustranná konzervativnost mi znemožňuje pojmout klubovou  dramaturgii šířeji. Je spousta kapel na pomezí jazzu a já se bojím je sem pozvat, bojím se, že by hráli jen pro pár jednotlivců. Na druhé straně zde bylo saxofonové kvarteto Bohemia, které hraje skoro vážnou hudbu, a zaznamenali jsme nebývalý ohlas. Nevím, co to znamená, a dopředu se vždy děsím návštěvnosti. Zatím se mi nepodařilo vystopovat nějaká pravidla. Vím, že když přijede Laďa Kerndl, a on zase přijede, tak přijdou i nejazzmani a bude to událost i společenská. A pak zde začátkem června bude kapela Pilgrim z Pelhřimova, výborná a v Jihlavě takřka neznámá, a já se bojím, jestli vůbec lidi přijdou. Máme problém s tím, že lidi nechodí  na to, co neznají. Neriskují.

Na jazzový klub máte poměrně rozvolněný program, začínali jste dvakrát do měsíce, nyní se u vás hraje jen jednou...
Jednou měsíčně je opravdu málo. Začínali jsme dvakrát, ovšem návštěvnost byla opravdu slabá. Takže jednou za měsíc by se mohlo zdát akorát. Tento cyklus ovšem nevyhovuje kapelám, protože se o nás už ví, díky akustice i  divácké atmosféře, a jazzmani tu chtěji často vystupovat. Publiku musíme přiznat vnímavost a zaujetí, jazzmani si je neuvěřitelně chválí. Proto sem chtějí jezdit a někteří každý měsíc. Změnu v počtu koncertů v měsíci ještě zvážíme.

Před vámi je příprava další sezony. Můžete prozradit něco z plánů?
Chtěli bychom sem určitě dostat blues, chtěli bychom sem dostat zpěvačku Janu Koubkovou, s tou už jsme v jednání. V každém případě chceme zachovat šíři rozptylu jazzu, který se navíc čím dál víc otevírá a rozšiřuje.

To je budoucnost nejbližší. A co dlouhodobější horizont?
Budoucnost klubu vidím v zabezpečení prostor v divadle, v nepříliš se zvyšujících gážích muzikantů. A především ji vidím v zájmu návštěvníků. Pokud by ten opadl, tak pak můžeme dělat všechno možné a nic z toho nebude. Máme veliký dluh v propagaci a od nové sezony to budeme muset napravovat. Potřebujeme dostat klub více do povědomí veřejnosti.  Více pracovat s médii. S tím souvisí i již zmiňovaná větší pravidelnost koncertů. Zatím byly naše pondělky poněkud chaotické.

Co znamená jazz pro dramaturga jazzového klubu?
Pro mě je to věc duševního uvolnění, jistého naplnění. Jazz je pro mě nedílnou součástí života.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz