Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dramaturg: Jazz je součástí mého života

  14:24aktualizováno  14:24
Jihlava - Už jeden rok funguje v divadelním klubu jihlavského Horáckého divadla jazzový program. Během roku se v suterénu divadla představilo několik desítek jazzových hudebníků. Hráli a zpívali tu třeba Laďa Kerndl a Ivan Myslikovjan. Duchovním otcem a dramaturgem programu Jazz v divadle je pedagog na Střední umělecké škole grafické, Jan Trdý. "Dlouhá léta jsem žil v Brně, a když jsem se vrátil do Jihlavy, jazz mi chyběl," vysvětluje.

Jak vůbec prakticky vzniká jazzový klub?
Obrátil jsem se na své známé, ale nikomu se do toho moc nechtělo, všichni měli strach, že tady není publikum. To byl první krok. Druhý problém byl, kde klub bude. Zkoušel jsem to všude možně a z různých důvodů to nikde nešlo. Někde nevyhovovala akustika, jinde prostorové možnosti. Pak jsem se seznámil s ředitelem Horáckého divadla Josefem Filou a ten se rozhodl  to zkusit. Vlastně díky němu jazz klub je, bez něj by nic nevzniklo a nemohlo by to ani fungovat, protože si naši činnost vzal za svou, jako součást divadelního provozu. Nejenže přistoupil na to, že studenti naší školy přizpůsobili interiér klubovému prostředí, ale má i opravdový zájem o muziku a má zájem o to, aby návštěvnost byla možná i přijatelnou výší vstupného. Kdybychom nasadili ekonomické vstupné, tak sem nikdo nepřijde. My nemáme žádné dotace, finančně stojí klub na Horáckém divadle.

Jakým způsobem si vybíráte jazzmany a skupiny k účinkování?
Dramaturgie vychází mimo jiné z toho, co se mi líbí. Ale já mám třeba rád bluesmany a letos tu žádný nebyl, kvůli diváckým prioritám. Dramaturgie vychází z toho, co o jednotlivých umělcích vím,  z toho, co se dozvím od jiných muzikantů, z toho, co se dozvím od publika a samozřejmě z možností termínových. Je hodně muzikantů, kteří k nám chtějí přijet, ale ještě jsme se díky zaneprázdnění nesešli termínově.

Dokázal byste charakterizovat vaše návštěvníky?
Moje původní představa byla trochu jiná. Myslel jsem, že to bude založeno převážně na lidech mezi dvaceti a třiceti, ale těch chodí právě nejméně. Buď chodí starší nebo zase mladší vrstva. A to právě určuje náplň klubu. Starší posluchači jsou poměrně konzervativní, chtějí hlavně swingovou muziku. Naopak mladí by nejraději preferovali jazzrock. A ti mezi nimi, kteří by mohli také určovat náplň klubu, tu nejsou. Díky tomu jsem vlastně při výběru muziky ze dvou stran tlačen a omezován. Pak se stává, že divácké obsazení se mění, že na určitý typ muziky přijdou starší a na určitý mladí. To mě dost mrzí, protože ona oboustranná konzervativnost mi znemožňuje pojmout klubovou  dramaturgii šířeji. Je spousta kapel na pomezí jazzu a já se bojím je sem pozvat, bojím se, že by hráli jen pro pár jednotlivců. Na druhé straně zde bylo saxofonové kvarteto Bohemia, které hraje skoro vážnou hudbu, a zaznamenali jsme nebývalý ohlas. Nevím, co to znamená, a dopředu se vždy děsím návštěvnosti. Zatím se mi nepodařilo vystopovat nějaká pravidla. Vím, že když přijede Laďa Kerndl, a on zase přijede, tak přijdou i nejazzmani a bude to událost i společenská. A pak zde začátkem června bude kapela Pilgrim z Pelhřimova, výborná a v Jihlavě takřka neznámá, a já se bojím, jestli vůbec lidi přijdou. Máme problém s tím, že lidi nechodí  na to, co neznají. Neriskují.

Na jazzový klub máte poměrně rozvolněný program, začínali jste dvakrát do měsíce, nyní se u vás hraje jen jednou...
Jednou měsíčně je opravdu málo. Začínali jsme dvakrát, ovšem návštěvnost byla opravdu slabá. Takže jednou za měsíc by se mohlo zdát akorát. Tento cyklus ovšem nevyhovuje kapelám, protože se o nás už ví, díky akustice i  divácké atmosféře, a jazzmani tu chtěji často vystupovat. Publiku musíme přiznat vnímavost a zaujetí, jazzmani si je neuvěřitelně chválí. Proto sem chtějí jezdit a někteří každý měsíc. Změnu v počtu koncertů v měsíci ještě zvážíme.

Před vámi je příprava další sezony. Můžete prozradit něco z plánů?
Chtěli bychom sem určitě dostat blues, chtěli bychom sem dostat zpěvačku Janu Koubkovou, s tou už jsme v jednání. V každém případě chceme zachovat šíři rozptylu jazzu, který se navíc čím dál víc otevírá a rozšiřuje.

To je budoucnost nejbližší. A co dlouhodobější horizont?
Budoucnost klubu vidím v zabezpečení prostor v divadle, v nepříliš se zvyšujících gážích muzikantů. A především ji vidím v zájmu návštěvníků. Pokud by ten opadl, tak pak můžeme dělat všechno možné a nic z toho nebude. Máme veliký dluh v propagaci a od nové sezony to budeme muset napravovat. Potřebujeme dostat klub více do povědomí veřejnosti.  Více pracovat s médii. S tím souvisí i již zmiňovaná větší pravidelnost koncertů. Zatím byly naše pondělky poněkud chaotické.

Co znamená jazz pro dramaturga jazzového klubu?
Pro mě je to věc duševního uvolnění, jistého naplnění. Jazz je pro mě nedílnou součástí života.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz