Drama Nachtweyových válečných reportáží

Čtyřiapadesátiletý James Nachtwey je momentálně nejvěhlasnějším válečným fotografem. Během 20 let se stal legendou: fotí ty nejtvrdší válečné konflikty z největší blízkosti, dokáže pracovat i v těch nejhorších podmínkách. Do tajů jeho nebezpečné práce se rozhodl proniknout švýcarský režisér Christian Frei. Natočil o něm hodinu a půl dlouhý dokument Válečný fotograf. Promítat se bude v Americe a některých evropských zemích.

Frei Nachtweye sledoval dva roky. Prošel s ním konflikty v Kosovu, Indonésii a Izraeli. "Trvalo mi pár let, než jsem ho k natáčení přesvědčil. Říkal, že je to moc nebezpečné, že mu to bude zasahovat do jeho práce," svěřuje se režisér Frei. Aby Nachtweyovi vyšel vstříc, nechal zkonstruovat speciální mikrokamery, které připevnil na fotografův aparát.

Divák tak může vidět, co se děje před objektivem a jak na to reportér reaguje. Od prvního záběru filmu je vržen do světa smrti a destrukce. Dokument začíná v Kosovu, píše se červen 1999. Nachtwey prochází ruinami vesnice Velika Krusa, fotografuje ženy oplakávající své mrtvé, je šokován velikostí masových hrobů.

Nachtwey je od roku 1984 fotoreportérem magazínu Time a až do loňska byl členem prestižní agentury Magnum. Pětkrát vyhrál Zlatou medaili Roberta Capy, vavříny pravidelně sklízí i v soutěži World Press Photo. Že bude válečným reportérem, se prý rozhodl na začátku sedmdesátých let, kdy jeho generace protestovala proti válce ve Vietnamu. V New Yorku začal jako fotograf na volné noze. Za první zahraniční reportáží vyjel do Severního Irska fotografovat útoky teroristů z IRA. "Chtěl jsem být svědkem historie. Nechci ji předkládat z akademického pohledu, ale ukazovat to, co se děje obyčejným lidem," vysvětluje Nachtwey.

Během reportáží byl několikrát raněn. I ve filmu je vidět, jak v Ramalláhu v říjnu 2000 jen o vlásek uhýbá kulkám a granátům se slzným plynem. Tvrdí, že svými fotkami dává zobrazovaným možnost sdělit veřejnosti, co je trápí. Proto často kritizuje obrazové editory světových deníků a časopisů, kteří dávají fotkám z třetího světa stále menší prostor.

Film Válečný fotograf byl v kategorii dokumentů neúspěšně nominován na Oscara. Oceněn však už byl na festivalech v belgickém Ghentu a izraelském Tel Avivu. V červnu začne být distribuován do kin v USA a Německu. V listopadu by jej měl vysílat placený kanál HBO. S premiérou ve Francii a frankofonních částech Švýcarska se čeká na podzim, kdy bude mít Nachtwey velkou výstavu ve Francouzské národní knihovně v Paříži.

Válečný fotograf James Nachtwey.

,