Tets Ohnari, Maska | foto: Národní galerie v Praze

V Národní galerii se představí asijské inspirace v tuzemském umění

  • 0
Dvě desítky našich a několik asijských umělců představí svou Asií inspirovanou tvorbu. Výstavu nazvanou Drak se probouzí bude hostit v jedné ze svých budov, pražském paláci Kinských, Národní galerie.

Drak. Jeden ze zásadních a ústředních symbolů kultury východní Asie je obdařen kladnou energií a silou tvořit. Stal se tedy logicky také symbolem výstavy, která představuje výběr z tvorby inspirované právě východoasijským uměním. Jmenuje se Drak se probouzí a v pražském paláci Kinských se bude konat od 5. září do 23. listopadu.

Mezi více než dvaceti umělci, které kurátorka Petra Polláková pro výstavu vybrala, jsou vedle Čechů i asijští tvůrci. Spojuje je jednak fakt, že žijí v Praze, jednak dvojí inspirační zdroj – staré východoasijské umění a současná japonská populární kultura.

Sklář z Koreje

Pozornost je věnovaná mladší a střední umělecké generaci a dílům, která vznikla po roce 2000. Představí se tu Petr Bařinka (1979), který studoval u Kurta Gebauera nebo Jiřího Šalamouna, nebo student Vladimíra Kokolii a Pavla Nešlehy Patrik Hábl (1975), oba rodáci ze Zlína. Chybět nebudou ani oceňovaná grafička Markéta Hlinovská (1978), Veronika Holcová (1973), Tomáš Kubačka, Marie Ladrová, Pavel Mrkus, Stanislav Müller, Radka Müllerová a další.

Asijské umělce bude zastupovat Song Mi Kim (1972), který se narodil v jihokorejském Pusanu. Po studiích v Soulu nastoupil v roce 2005 na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do ateliéru skla k Vladimírovi Kopeckému. Dalším zahraničním tvůrcem bude třeba japonský sochař Tets Ohnari (1980).

Filip Černý, Zahrady Giverny

Na výstavu v Konírně paláce Kinských navazují intervence současných výtvarníků v rámci stálé expozice asijského umění v 1. patře paláce Kinských, které vznikly na základě přímé nebo volné inspirace starým východoasijským uměním ze Sbírky orientálního umění.

Součástí výstavy je také skupinová instalace ve výstavním sále ve 2. patře expozice paláce Kinských, která se s určitou humornou nadsázkou inspiruje konceptem klasických orientálních salonů, jak je známe z mnoha českých zámků nebo paláců.

Doprovodný program nabídne prohlídky s umělci nebo přednášku o poválečném vývoji japonského komiksu.