Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dr. House napsal obstojný thriller. Ale vtipu je příliš

  2:29aktualizováno  2:29
Číst si Obchodníka se smrtí je jako sedět vedle někoho, kdo ze sebe už pátou hodinu sype vtipy. Občas jsou i výborné, ale v tom kvantu vás prostě zdrtí.

Hugh Laurie | foto: Profimedia.cz

Možná kdyby tahle knížka, v originále vydaná roku 1996, vyšla i v češtině podstatně dřív, než náš knižní trh zahltily thrillery nejrůznější provenience a úrovně, pohlížel by na ni člověk shovívavěji.

Jenže to se tady ještě její autor Hugh Laurie neproslavil coby seriálový doktor House – takhle má nakladatel takřka jistotu, že titul nezapadne.

I jako spisovatel ze sebe Laurie chrlí jeden bonmot za druhým, vrší na sebe slovní hříčky a vtipné poznámky, a když je to nakumulováno na papíře, čtenáři se maně vtírá představa – zajisté nespravedlivá – jak si je, ohryzávaje tužku, v potu tváře vymýšlí.

Dobře, Obchodník se smrtí má v sobě vše, co žánr vyžaduje. Hrdinu jménem Thomas Lang, jakési drsnější vydání Phila Marlowa, který miluje motorku, rád popíjí whisky (občas v množství větším než malém), po rvačce se, ač zkrvaven, hrdě zvedne a kráčí dál a navíc má v sobě elementární čest a ušlechtilost: když si ho kdosi najme na vraždu amerického průmyslníka, jde dotyčného varovat, což se ukáže jako zásadní chyba.

Padouši jsou přiměřeně padouchovití, obě krásky patřičně krásné – jedna zrádná, druhá děvče do nepohody, jen ta CIA je zlotřilá jak ze sovětského románu a příslušní britští úředníci obvykle náležitě nepříjemní, až pitomí.

Ani děj není úplně k zahození, má v sobě napětí a vyvolává chuť číst dál (do nejbližší vtipné poznámky), jenom je předvídatelný jak cesta po domácím koberci. Pro nás Čechy je ozvláštněn tím, že část knihy se odehrává v Praze a české srdce nesporně potěší ocenění Václavského náměstí jako jednoho z nejkrásnější míst, která kdy Thomas viděl.

Potom sice naše sebevědomí poklesne při zmínce o taxikáři, který si z letiště účtuje astronomickou sumu, a při další pasáži, z níž vyplývá, že si Američané kdesi v Česku drží "své" teroristy, ale pro nás to Laurie nepsal, že.

Jenže ten největší a vrcholně cynický teroristický plán připravili kšeftaři se zbraněmi a chtějí pro něj zneužít i Langa. Dopadne to – samozřejmě dobře, jak jinak! Jenom kdyby toho vtipu bylo o něco, asi tak o sto stránek, méně. Knížce by to proklatě prospělo.

HUGH LAURIE - Obchodník se smrtí
Nakladatelství XYZ, 391 stran, cena 299 korun.
Hodnocení: 50 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz