Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dr. House napsal komický thriller, který jde na dračku

  1:49aktualizováno  1:49
Doktor House? Nerudný, cynický, nekonvenční, leč božský diagnostik, který si poradí i s nejbeznadějnějšími případy. Jeho představitel Hugh Laurie je ale i autorem úspěšné thrillerové parodie The Gun Seller. Ta na podzim vyjde v češtině.

Hugh Laurie - Hugh Laurie - 63. udílení cen Zlatý glóbus, Los Angeles (16. ledna 2006) | foto: Reuters

Zdá se, že Laurie (1959) má vedle hereckého charizmatu i literární – jeho komediální thriller se stal bestsellerem a pod názvem Obchodník se smrtí letos v září vyjde česky.

Je to překvapivě pozdě vzhledem k okolnosti, že Laurie knihu vydal už v roce 1996. Tehdy byl ten méně známý z komediální dvojice se Stephenem Fryem, jejichž jiskřivé skeče prý román připomíná. Laurie svůj příběh poslal do vybraného nakladatelství nejprve pod pseudonymem, a teprve když uspěl, odkryl svou totožnost.

Vtipnější James Bond?
Neměl se však za co stydět: knize se v Británii dostalo velmi slušného ohlasu, recenzí a řady reedic včetně té z roku 2004. Právě tehdy se v americkém seriálu televize FOX Laurie začal proměňovat v populárního Gregoryho House.

popisek Dr. House vyznamenali
Laurie má Řád britského impéria

Nyní se připravuje filmová verze knihy a autor ohlašuje pokračování pod názvem Paper Soldier. Jen je nejasné, kdy vlastně vyjde – původně se mělo objevit loni, teď to vypadá spíš na příští rok.

Obchodník se smrtí je příběh armádního vysloužilce Thomase Langa, kterého britský tisk označil za novodobého Jamese Bonda – jen s lepšími vtipy. Většina recenzentů totiž přiznávala, že se při četbě smáli nahlas navzdory tomu, že podobně jako u Bonda se nevyplatí nad logikou děje moc přemýšlet.

Prý je to jako konverzace při večeři – s brilantním hostem, kterého si na začátku zamilujete, ale na konci vám trochu leze na nervy. Britský list Independent Obchodníka se smrtí označil za "lehký, dokonalý debut, který by potěšil, ať by byl jeho autorem kdokoli". Telegraph zase knížku popsal jako "zábavnou a násilnickou, občas dokonce obojí najednou".

Jaký je doktor House

Laurieho protagonista miluje silné motorky a závratnou rychlost, vyzná se v krásných ženách, v umění zabíjet i v nejmodernějších zbraních. Nechává se najímat jako bodyguard, až se s jednou zvláštní zakázkou ocitá ve spletité síti mezinárodních intrik, kde se to jen hemží teroristy, oslnivými blondýnkami i obchodníky se zbraněmi a těžko se odhaduje, kdo je zlosyn a kdo oběť.

Dojde i na Prahu
Pochopitelně se přitom hrdina nacestuje: od Londýna přes Casablanku až po Prahu, kterou autor líčí s ironií sobě vlastní. Laurieho sršaté dialogy a komentáře neskrývají inspiraci v legendárních příhodách důvtipného komorníka Jeevese z pera anglického humoristy P. G. Wodehouse.

Laurieho knize se po britském a americkém úspěchu začalo dařit i v Evropě, jen v Maďarsku se knihy prodalo sedmdesát tisíc výtisků. Českému nakladatelství XYZ dal tip český čtenář žijící v Anglii, a to po ní hbitě sáhlo i přes poněkud vyšší cenu autorských práv. Titulu věří natolik, že první náklad bude hodně nadprůměrný, konkrétně deset tisíc výtisků.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz