Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dr. House napsal komický thriller, který jde na dračku

  1:49aktualizováno  1:49
Doktor House? Nerudný, cynický, nekonvenční, leč božský diagnostik, který si poradí i s nejbeznadějnějšími případy. Jeho představitel Hugh Laurie je ale i autorem úspěšné thrillerové parodie The Gun Seller. Ta na podzim vyjde v češtině.

Hugh Laurie - Hugh Laurie - 63. udílení cen Zlatý glóbus, Los Angeles (16. ledna 2006) | foto: Reuters

Zdá se, že Laurie (1959) má vedle hereckého charizmatu i literární – jeho komediální thriller se stal bestsellerem a pod názvem Obchodník se smrtí letos v září vyjde česky.

Je to překvapivě pozdě vzhledem k okolnosti, že Laurie knihu vydal už v roce 1996. Tehdy byl ten méně známý z komediální dvojice se Stephenem Fryem, jejichž jiskřivé skeče prý román připomíná. Laurie svůj příběh poslal do vybraného nakladatelství nejprve pod pseudonymem, a teprve když uspěl, odkryl svou totožnost.

Vtipnější James Bond?
Neměl se však za co stydět: knize se v Británii dostalo velmi slušného ohlasu, recenzí a řady reedic včetně té z roku 2004. Právě tehdy se v americkém seriálu televize FOX Laurie začal proměňovat v populárního Gregoryho House.

popisek Dr. House vyznamenali
Laurie má Řád britského impéria

Nyní se připravuje filmová verze knihy a autor ohlašuje pokračování pod názvem Paper Soldier. Jen je nejasné, kdy vlastně vyjde – původně se mělo objevit loni, teď to vypadá spíš na příští rok.

Obchodník se smrtí je příběh armádního vysloužilce Thomase Langa, kterého britský tisk označil za novodobého Jamese Bonda – jen s lepšími vtipy. Většina recenzentů totiž přiznávala, že se při četbě smáli nahlas navzdory tomu, že podobně jako u Bonda se nevyplatí nad logikou děje moc přemýšlet.

Prý je to jako konverzace při večeři – s brilantním hostem, kterého si na začátku zamilujete, ale na konci vám trochu leze na nervy. Britský list Independent Obchodníka se smrtí označil za "lehký, dokonalý debut, který by potěšil, ať by byl jeho autorem kdokoli". Telegraph zase knížku popsal jako "zábavnou a násilnickou, občas dokonce obojí najednou".

Jaký je doktor House

Laurieho protagonista miluje silné motorky a závratnou rychlost, vyzná se v krásných ženách, v umění zabíjet i v nejmodernějších zbraních. Nechává se najímat jako bodyguard, až se s jednou zvláštní zakázkou ocitá ve spletité síti mezinárodních intrik, kde se to jen hemží teroristy, oslnivými blondýnkami i obchodníky se zbraněmi a těžko se odhaduje, kdo je zlosyn a kdo oběť.

Dojde i na Prahu
Pochopitelně se přitom hrdina nacestuje: od Londýna přes Casablanku až po Prahu, kterou autor líčí s ironií sobě vlastní. Laurieho sršaté dialogy a komentáře neskrývají inspiraci v legendárních příhodách důvtipného komorníka Jeevese z pera anglického humoristy P. G. Wodehouse.

Laurieho knize se po britském a americkém úspěchu začalo dařit i v Evropě, jen v Maďarsku se knihy prodalo sedmdesát tisíc výtisků. Českému nakladatelství XYZ dal tip český čtenář žijící v Anglii, a to po ní hbitě sáhlo i přes poněkud vyšší cenu autorských práv. Titulu věří natolik, že první náklad bude hodně nadprůměrný, konkrétně deset tisíc výtisků.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě dnes do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Najdete na iDNES.cz