Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostál: Kavana bych za Srbu rád propleskl

  13:50aktualizováno  13:50
Je nejstarším členem vlády a po roce 1989 také nejdéle sloužícím ministrem kultury. Blízký osobní přítel Miloše Zemana, neústupný kritik Vladimíra Železného - Pavel Dostál. Miloš Zeman je mým favoritem na post prezidenta, i když si ho vedení ČSSD možná nepřeje, říká ministr v rozhovoru pro MF DNES. Svého přítele Zemana, s nímž se navzájem oslovují Bimbo, ale Dostál také občas kritizuje: třeba za roli, kterou sehrál ve sbližování ČSSD a Vladimíra Železného.

Byl jste v Zemanově vládě, jste i v té současné. Nyní to ale vypadá, že se vaše nová sestava snaží zcela odstřihnout od Zemanových časů. Je to pro vás těžké?
Mě nikdo ve vládě nenutil, abych změnil svá rozhodnutí, která jsem udělal v minulém volebním období. Já myslím, že jistou kontinuitu zachovávám.

Ale řada vašich kolegů ne. Posledním případem může být stodvacetimiliardový projekt dálnice D47 do Ostravy, klíčové rozhodnutí Zemanovy vlády. Nový ministr dopravy Milan Šimonovský dokonce v souvislosti s ní mluví o korupci.
Na jednání vlády pan ministr Šimonovský slovo korupce nepoužil. A jednali jsme o tom velice dlouho. Patřil jsem k těm ministrům, kteří zprávu pana ministra Šimonovského nepřijali. Z jednoho prostého důvodu: byl jsem v minulé vládě, která o tomto problému rozhodovala, měl jsem tehdy k dispozici všechny relevantní údaje, které mi dodnes pan Šimonovský nezpochybnil.

Ale zastával jste se Jana Kavana. Jak se na něj díváte teď, když vycházejí najevo skoro neuvěřitelné věci, které se děly na jeho ministerstvu zahraničí?
Víte, že já ani nevím, co se děje na ministerstvu zahraničí, tedy kromě zpráv z tisku? Víte, že se na vládě - a to vám dávám čestné slovo - neobjevila ještě ani jedna zpráva, že to na ministerstvu zahraničí bylo tak hrozné? Víte, že se domnívám, že to třeba vůbec tak hrozné nemusí být? Co já považuju za hrozné, je, že Honza Kavan dal důvěru člověku, který se jmenuje Srba. Za to bych ho velice rád propleskl. Ale ujišťuji vás: z toho, co čtu o jeho ministerstvu v novinách, ani setina, ani tisícina nebyla ve vládě nikdy projednávána. A jestliže ta situace na ministerstvu je taková, jak říkají média...

To neříkají média, ale úředníci Cyrila Svobody...
Pro mě to říkají média. Proč pan Svoboda nepřijde do vlády a neřekne: "Ministerstvo bylo v takovém a takovém stavu?" Domnívám se, že je to pouze zprostředkovaný výklad novinářů. Opravdu se nedomnívám, že to tam takto vypadalo.

L e ž e l i  j s m e  v  t r á v ě  a  Z e ma n  ř e k l,  ž e  c h c e   b ý t  p r e z i d e n t e m

Jste blízkým přítelem Miloše Zemana. Přejete si, aby se stal prezidentem?
Myslím si, že by byl dobrý prezident.

Zeptáme se jinak: Je on vaší "první volbou"?
No, první volba to nemůže být, protože on do první volby zřejmě nepůjde. Ale kdyby byl v první volbě, odpovědně říkám, že bych ho volil.

A kroužkoval jste ho v referendu ČSSD?
Já jsem se vnitrostranického referenda nezúčastnil.

Pokud Miloš Zeman do první volby nepůjde, kdo je potom váš favorit?
To nechte na mně, je to přece tajná volba. Hlavně já v této chvíli nevím, koho bude vedení strany do první volby kandidovat. Dokonce se domnívám, že vedení strany nemusí ani kandidovat toho, kdo vyhraje referendum.

Ale zatím to vypadá, že si Špidlovo vedení ČSSD pana Zemana na Hradě příliš nepřeje.
Je zcela možné, že si vedení strany nepřeje kandidaturu Miloše Zemana, ale to nic nemění na tom, že je mým kandidátem.

Stýkáte se teď s Milošem Zemanem?
Po jeho odchodu na Vysočinu jsem se setkali pouze jedenkrát.

A říkal Vám: "Bimbo, kam jsi to vlezl?"
Mohl bych vám říci, že jsme se o tom vůbec nebavili. Není to ale pravda. Šli jsme do lesa na houby, stromy jsme neobjímali, ale lehli jsme si u stromů, kousali trávu a povídali si.

To je dost neuvěřitelný obraz.
Kousali jsme trávu, ale nepásli jsme se (smích). Protože v té době už se začalo spekulovat o jeho možné kandidatuře na prezidenta, tak jsem se ho na to ptal. Byl jsem zřejmě první člověk, kterému řekl, za jakých podmínek a okolností by byl ochotný kandidaturu vzít.

Nezazlívá vám, že jste se přidal k téhle vládě?
Ne. Dokonce mi ani neříkal, že vládnout se musí umět. (smích). Jenže to bych mu odpověděl "Tak mi to vyprávěj!" (smích) Ale já bych za ním jel, i kdybych nebyl ministrem. Tím chci říci, že jsem za ním jel jako kamarád. Žádná skupina - pokud existují skupiny nebo frakce v sociální demokracii - mě nepověřila ničím, co bych s ním měl projednávat.

B a l v í n  n e m ů ž e  z a  v š e, a l e  Č e s k o u  t e l e v i z i  ř í d í  š p a t n ě

Jiří Balvín přežil minulé pondělí o jeden hlas v čele ČT. Máte radost?
Velmi jsem se vyhýbal tomu, aby se mě ta věc vůbec nějak dotkla. Takže když jsem byl opakovaně žádán o přijetí některými členy Rady, například paní Fibingerovou nebo paní Hůlovou, tak jsem říkal, že nemám zájem se na téma Balvín vůbec sejít.

Nějaký názor na situaci kolem Balvína určitě máte.
Rada ČT je podle mě velice politicky diferencovaná. Byl jsem u jejího vzniku, vím, že všechny strany tam mají své zástupce. Rozhodnutí zvednout či nezvednout ruku pro odvolání Balvína je zřejmě podvědomě podmíněno názorem stran, které tam radní reprezentují.

A to si myslíte, nebo o tom máte nějaké informace?
Ne, to se domnívám.

Jak podle vás pan Balvín řídí televizi?
Celá situace se dostala do schizofrenního stavu: Rada občas chce televizi řídit, Balvín se tomu samozřejmě a oprávněně brání. Na druhou stranu ale podle mého názoru není ta televize - a to vyzerá zvonku, povedám - řízena tak, aby v této chvíli byla produktivním sdělovacím prostředkem. Lidsky je to tam rozhašené, Balvín nemá důvěru zaměstnanců. Nejsem přesvědčen o tom, že může vyřešit problémy v ČT. A to prosím nikoliv jenom svojí vlastní vinou.

Balvín tedy podle vás není dobrý ředitel?
Chtěl jsem nějak šetrně říct, že si myslím, že to řediteloval špatně. Podmínky, které jsou důsledkem toho, jakým způsobem si počínal, mu naprosto nedovolí dělat zásadní rozhodnutí.

Česká televize se už pět let točí v bludném kruhu, odvolávají se ředitelé, mění rady... Máte recept, jak z toho ven?
Nechtěl bych, aby psí hlava zůstala jenom Balvínovi. Převzal ČT v době, kdy televize v podstatě zvítězila - a myslím, že oprávněně - ve svém boji s politiky. Jeho postavení bylo velmi těžké. Političtí vůdcové stávky ho tlačili ke zdi, nepochopili, že svůj úkol splnili a že se mají vrátit ke své práci. A tomu se Balvín neuměl bránit. Přišla Rada, která mu začala někdy dávat pokyny, co dělat má a co ne. A on navíc některými svými činy sám začal být nedůvěryhodný. A jak z toho ven? Musím říct, že nevím a nechtěl bych být člověkem, který teď nastupuje a řídí ČT.

Chystáte velkou změnu mediálních zákonů: zákona o České televizi i "velkého" mediálního zákona. Jak to ČT pomůže?
Mám směrem k ČT jediný cíl. Vytvořit zákonem takové podmínky, které minimalizují nebezpečí, že do ní budou zasahovat politici. Víc nemohu. Klíč je v tom, kdo volí Radu ČT. Dnes je to pouze sněmovna. Já chci, aby pět členů volila sněmovna, pět senát a pět jmenoval premiér na návrh zhruba dvaceti společenských organizací, jako jsou odbory, univerzity, Syndikát novinářů a podobně.

S n a h o u   o v l á d a t   m é d i a   š k o d í   p o l i t i c i   s a m i   s o b ě

Nechcete, aby do televize zasahovali politici. Co si myslíte o aktivitách svého stranického kolegy Lubomíra Zaorálka, který si před hlasováním o Balvínovi zval na schůzky členy Rady ČT?
Věděl jsem o těch schůzkách a ptal se pana předsedy Zaorálka na jejich účely. On mi říkal - a já mu věřím - že chtěl získat ze všech stran všemožné informace o dění v ČT. Já se na něj za to nezlobím.

Proč by se však politici, kteří byli po celá devadesátá léta zvyklí média ovládat, měli své moci vzdát kvůli jednomu Dostálovi, který jim to už kdysi navrhoval a neuspěl?
Nedělám si iluze, že politici do médií nebudou chtít zasahovat. Proto říkám, že chci pouze minimalizovat jejich vliv. Ale pokud politici zasahují do televize v zájmu svých stran, tak tím škodí především sobě. Volby občas zamíchají karty úplně jinak, a pak by zase zasahovaly do televize politické orgány jiné strany, a to by se zase jistě nelíbilo těm, kteří to sami předtím dělali...

O to právě jde: byla to i vaše strana, která celý ten systém provázanosti médií a politiky budovala. Podpořila zákon o ČT, který podle vás vede k dnešnímu stavu na Kavčích Horách, i "velký" mediální zákon, který mimořádně nahrává soukromým televizím Primě i Nově. Proč by právě ČSSD měla najednou tak radikálně změnit názor?
Když mluvíte o tom "velkém" zákoně, byl jsem jedním ze dvou nebo tří sociálních demokratů, kteří proti němu hlasovali. Odjakživa se svými kolegy mluvím o nebezpečí médií, která budou stranická. Vzdát to nehodlám, protože pokud se mi podaří vyhrát aspoň tuto částečnou bitvu, tak možná kolegové začnou přemýšlet o tom, že jsem měl pravdu. A tak to v politice bývá.

Když se vám to povede, co se vlastně změní?
Bude to první průlom do toho, aby média, a to nikoli jenom veřejnoprávní, nesloužila politickým stranám tak, jak to dělají nyní. Domnívám se, že svého času televize Nova sloužila velice moc sociální demokracii, aby v zápětí velice moc sloužila ODS. A dokonce půjdu dál, domnívám se, že veřejnoprávní televize v určitém stupni svého vývoje sloužila velice moc a moc ODS.

Takže svým novým zákonem chcete dosáhnout toho, aby Nova kvůli své podpoře ODS přišla o licenci?
Ten zákon by neměl být proti někomu, ani proti Nově, můj bože. Ten zákon by měl zajistit, aby tady nebylo mediální prostředí, které nahrává jen některým politickým stranám. Licence a kmitočty, to je jakési přírodní bohatství, ze kterého nemůže těžit každý. Čili když někdo dostane licenci, musí splňovat určité podmínky. A někdo - tedy regulační úřad - musí kontrolovat, jestli ty podmínky opravdu plní. Pokud ne, pak přichází sankce. A jednou ze sankcí je i odebrání licence.

Pokud se tedy soukromé televize nebo rádia nebudou chovat nestranně, budou moci přijít snáze o licenci?
Samozřejmě, pokud by televize neposkytovala vyvážené a všestranné - všimněte si, že neříkám "objektivní", protože to považuju za pitomost - informace, tak je to i jedna z možností, proč takové rádio nebo televizi zbavit licence.

Současná vládní většina je velmi kritická k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která podle nich nadržuje Vladimíru Železnému. Od léta je v kuloárech slyšet, že celou radu nebo aspoň některé členy odvoláte. Proč jste to ještě neudělali?
Může to být tehdy, až pro to ve sněmovně získám 101 hlasů.

Vždyť koalice má 101 hlasů, lidovci a unionisté tvrdí, že odvolání rady podpoří. Je tedy problém v ČSSD?
Já nejsem přesvědčen, že všichni, kteří vám říkají, že to podpoří, tak v tajném hlasování opravdu učiní.

A myslíte si, to udělají všichni poslanci ČSSD?
Samozřejmě že ne.

Čím to?
Přemýšlel jsem o tom. Myslím, že v tom svou negativní roli sehrál můj přítel Miloš Zeman. To už je starší historka, která se týká Bamberské aféry. Televize Nova o ní na jaře 1998 samozřejmě natočila reportáž jako ČT. Jenže ta byla rychlejší a odvysílala ji dřív. A teď nastupuje Vladimír Železný - a to vím zcela přesně -, který přesvědčil Miloše Zemana o tom, že od samého počátku věděl, že bamberská aféra je nepravdivá, vykonstruovaná a že nestálo za to, aby to vůbec Nova točila. Jsem přesvědčen, že Miloš Zeman na tu báchorku naletěl. Čímž neříkám, že bamberská aféra nebyla vymyšlená! Miloš Zeman má jednu velkou pozitivní vlastnost, že nezapomíná ani v dobrém ani ve zlém. A tak na pana Železného nezapomněl v tom dobrém. A pokládá ho od té doby za korektního člověka.

Ministr kultury jako Picasso. Pavel Dostál je svou původní profesí divadelník, ale nechal se přesvědčit, že by se měl umět postavit i k malířskému plátnu.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Louskáček - Vánoční teaser
VIDEO: Vánoční sen v listopadu. Na Vinohrady se vrací baletní Louskáček

Divadlo na Vinohradech hostí obnovenou premiéru výpravného klasického baletu Louskáček, vánoční sen. Pražskou scénu čeká pouze devět repríz.  celý článek

Lucie Bílá během zkoušek muzikálu Sestra v akci
Už nechci na jevišti umírat, říká Lucie Bílá. Vybrala si Sestru v akci

Je to napsané přesně pro mne, říká Lucie Bílá o muzikálové Sestře v akci. V nové roli se poprvé předvede ve čtvrtek večer.  celý článek

Vilma Cibulková ve hře Kalifornská mlha
Střet matky s učitelkou. Vilma Cibulková rozplétá gordický uzel

Škola na předměstí Chicaga. Dvě ženy, učitelka a matka školáka, řeší zásadní problém. První nechala vyloučit syna té druhé na pět dní ze školy.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.