Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dospělí Faithless a jejich nově příchozí

  10:40aktualizováno  10:40
Každé nové album britských Faithless je událostí. Už jenom proto, že se od třetího alba Outrospective dušují, že "deska, co právě držíte v ruce, je zaručeně poslední".

V případě novinky To All New Arrivals to platí dvojnásob. Zatímco po Outrospective se výhrůžky o konci Faithless omezily jen na ústní tvrzení, v případě poslední řadovky No Roots už to Rollo napsal přímo do bookletu.

Jeho slova pak nepřímo potvrdilo vydání best of kompilace Forever Faithless. Pak Sister Bliss otěhotněla a naděje fanoušků, že se budou opět zmítat po parketu na něco podobného jako byl hit God is A DJ, pomalu braly za své.

Milujeme, až z toho zabíjíme
Jenže Rollo se oženil a zplodil dceru, Bliss v pořádku porodila kluka a s novými přírůstky přišla nová inspirace. A jak že to s tím pozdravem "Všem novým příchozím" vypadá?

Pokud se opravdu jedná o pozdrav právě narozeným spoluobčanům, skoro by se chtělo říct, že je nic veselého nečeká. To All New Arrivals je deska na první poslech prapodivně smutná - ať si pustíte pilotní singl Bombs s melancholickým zpěvem Harryho Colliera nebo překvapivě minimalistickou baladu Last This Day s hostující Dido.

Faithless byli vždy "politicky nekorektní" seskupení. Stačí si vzpomenout na mravokárné We Come 1 a Mass Destruction. Právě takových songů je na novince požehnaně.

Nejvíce je to cítit z titulní skladby - Collier zpívá o tom, že nově příchozí milujeme tak, že bychom pro ně zabíjeli a do toho suchý zpravodajský hlas oznamuje, kolik kde a na co zemře denně dětí. Možná je ale právě tato agitace největší slabinou alba.

Hodně charakteristickým prvkem nové desky jsou i přechody mezi jednotlivými skladbami - téměř v každém zazní dětský hlas. Ať už žvatlá nesrozumitelná slova, nebo se raduje nad tím, že může do mikrofonu volat "halou".

Nová Insomnia se nekoná
To, co Faithless hudebně na No Roots naznačili, na To All New Arrivals dotáhli do konce. Opět tu najdeme spoustu nápadů a zvuků šikovně na sebe navrstvených tak, že to dohromady zní výborně. Jen ta místa, na kterých z No Roots vystřelily klubovky I Want More a What About Love, chybějí.

Neznamená to ale, že by se Rollo a Bliss vzdali rychlejších temp. Jen je to všechno zabaleno tak, že vám to, snad jen kromě instrumentálky Emergency, neroztančí ani malíček u nohy.

V důsledku je to jen k dobru věci. Roztříštěnost, jednoznačně největší slabinu koncepčně vystavěného No Roots, vystřídala plynulost, ve které se nálady jednotlivých skladeb střídají tak přirozeně, jako léto s podzimem.

Spíš než na páteční večer si To All New Arrivals schovejte na sobotní ráno. Po divoké páteční party může působit jako balzám. To dokazuje i jednoznačně nejlepší písnička Music Matters s hostující divou Cass Fox, nebo až dětsky něžná A Kind Of Peace.

A to, že je teprve sobota a večer se jde tančit znovu, vám možná lehce připomene už zmíněná závěrečná Emergency.

Faithless vydali výbornou desku. Někomu se možná bude zdát patetická nebo pomalá, někdo se možná naštve, že se nová Insomnia opět nekoná, hudebně a produkčně jde ale stoprocentně o nejlepší počin, kterého jsme se od této britské trojice dočkali.

To mateřství jim prostě prospělo. A s tím smutkem to zas tak horké není - slovo "naděje" zazní na To All New Arrivals nesčetněkrát.

Faithless - To all new Arrivals
Sony BMG, délka CD 55:22
nej skladby: Music Matters, Bombs, Last This Day
Hodnocení iDNES.cz 80%

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

Najdete na iDNES.cz