Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dorotka se vlka nebojí. Nebo ano? Ukázaly se nové české filmy

  18:35aktualizováno  18:35
Na karlovarském festivalu se představilo hned 26 filmů ze střední a východní Evropy, které v nejbližších měsících či letech čeká premiéra. Bylo mezi nimi i sedm očekávaných českých filmů.

Natáčení filmu Hlídač č. 47 - (prosinec 2007) | foto: Michal Sváček

. Alois Nebel

Česká republika, premiéra: září, 2010, 80 min., režie Tomáš Luňák

Alois NebelFilm je adaptací kreslené románové trilogie Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. Hlavní roli ve snímku natáčeném speciální technologií rotoskopingu, která kombinuje hereckou akci s kreslenou animací, si zahrál režisér a herec Miroslav Krobot. "Příběh je inspirovaný osudem mého dědečka, který stejně jako hlavní postava trilogie za druhé světové války pracoval coby výpravčí na malé železniční stanici v Sudetech," popsal Rudiš na tiskové konferenci.

. Anglické jahody

Česká republika, Slovensko, Ukrajina, premiéra: 13. listopadu 2008, 90 min., režie Vladimír Drha

Anglické jahody - z natáčení filmuFilm vypráví příběh zamilovaného mladíka Tomáše, který se rozhodne odjet na sběr jahod do Velké Británie, odjezd mu však překazí události srpna 1968. Do filmového zpracování "osudového milostného příběhu mladých lidí, kteří chtěli mít chvilku času na lásku, ale ocitli se v nesprávnou dobu na nesprávném místě", obsadil režisér herce Ivana Luptáka, Viktora Preisse nebo Pavlu Tomicovou. Tvůrci snímku mají vysoké ambice. "Rádi bychom to dotáhli až na Berlinale," prozradila produkční Eliška Kaplicky-Fuchsová, která na prezentaci v hotelu Pupp dorazila se svým manželem, architektem Janem Kaplickým.

. Hlídač č. 47

Česká republika, premiéra: 27. listopadu 2008, 94 min., režie Filip Renč

Natáčení filmu Hlídač č. 47 - Karel RodenFilm je po devíti letech prvním, který vznikl pouze pod produkcí České televize. "Vracíme se tak k dřívější tradici. Ten film je na první pohled válečný, ve skutečnosti je však o lásce a vášni," uvedla Jitka Procházková z ČT. Snímek vznikl podle románu Josefa Kopty. Scénář k němu je přitom poslední práce renomovaného scenáristy Eduarda Vernera, který zemřel v roce 2003. V textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, který - poznamenán hrůznými válečnými zážitky - doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce a přátelství ztracenou rovnováhu. Ve snímku v hlavní roli exceluje Karel Roden.

. Kdopak by se vlka bál

Česká republika, premiéra: prosinec, 2008, 90 min., režie Maria Procházková

Film, ke kterému složil hudbu Jan P. Muchow, charakterizují jeho tvůrci stručně. Je prý "pro všechny, kteří někdy byli dětmi." Ústřední postavou snímku je malá Terezka, která se po svém vypořádává s partnerskou krizí rodičů. Film propojuje prvky psychologického dramatu a dětské komedie. "Při práci na filmu jsme vymysleli nový žánr - art house family film," podotkl producent filmu Vratislav Šlajer z Bionaut Films. Jeho půlroční dcera Dorotka, která s ním trailer k filmu uváděla, se ke své roli odmítla v Karlových Varech souvisle vyjádřit.

. Normal

Česká republika, premiéra: leden, 2009, 90 min., režie Julius Ševčík

Psychologický thriller podle skutečné události se odehrává v období ekonomické krize v Německu třicátých let. Mladého právníka Wehnera se jeho klient-vrah snaží spolu se svou manželkou přesvědčit k účasti na jejich posledním zločinu. "Po Restartu je to Ševčíkův druhý celovečerní film, vystoupí v něm například Dagmar Havlová," popsala pro iDNES.cz producentka filmu Karla Stojáková.

. Ocas ještěrky

Česká republika, Makedonie, premiéra: 18. září 2008, 90 min., režie Ivo Trajkov

Josefovi se zhroutil svět, přišel o ženu i dítě, a hledá cestu jak zpět do Ocas ještěrky (David Švehlík)života. Nový směr mu pomáhá najít podivný samozvaný přítel Gabriel, který ho často zavádí do konfliktních situací. "Ocas ještěrky je velmi emotivní film, myslím, že se bude líbit zejména ženám," řekl iDNES.cz producent filmu Jiří Konečný. Snímek se podle něj bude ucházet o účast na nejednom festivalu.

. Sestra

Česká republika, premiéra: 6. listopadu 2008, 65 min., režie Vít Pancíř

Film zpracovává látku stejnojmenného románu Jáchyma Topola. Jde o temný příběh lásky Potoka a Černé, o hudbu k filmu se postarala kapela Psí vojáci.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Klid, nenávidíme teroristy. Komedie Pěkně blbě umí smích vyostřit

Hrdinové filmu Pěkně blbě

Americká romantická komedie Pěkně blbě zahajovala karlovarský filmový festival a po jeho sobotním závěru vstupuje do...

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

Najdete na iDNES.cz