Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dorotka se vlka nebojí. Nebo ano? Ukázaly se nové české filmy

  18:35aktualizováno  18:35
Na karlovarském festivalu se představilo hned 26 filmů ze střední a východní Evropy, které v nejbližších měsících či letech čeká premiéra. Bylo mezi nimi i sedm očekávaných českých filmů.

Natáčení filmu Hlídač č. 47 - (prosinec 2007) | foto: Michal Sváček

. Alois Nebel

Česká republika, premiéra: září, 2010, 80 min., režie Tomáš Luňák

Alois NebelFilm je adaptací kreslené románové trilogie Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. Hlavní roli ve snímku natáčeném speciální technologií rotoskopingu, která kombinuje hereckou akci s kreslenou animací, si zahrál režisér a herec Miroslav Krobot. "Příběh je inspirovaný osudem mého dědečka, který stejně jako hlavní postava trilogie za druhé světové války pracoval coby výpravčí na malé železniční stanici v Sudetech," popsal Rudiš na tiskové konferenci.

. Anglické jahody

Česká republika, Slovensko, Ukrajina, premiéra: 13. listopadu 2008, 90 min., režie Vladimír Drha

Anglické jahody - z natáčení filmuFilm vypráví příběh zamilovaného mladíka Tomáše, který se rozhodne odjet na sběr jahod do Velké Británie, odjezd mu však překazí události srpna 1968. Do filmového zpracování "osudového milostného příběhu mladých lidí, kteří chtěli mít chvilku času na lásku, ale ocitli se v nesprávnou dobu na nesprávném místě", obsadil režisér herce Ivana Luptáka, Viktora Preisse nebo Pavlu Tomicovou. Tvůrci snímku mají vysoké ambice. "Rádi bychom to dotáhli až na Berlinale," prozradila produkční Eliška Kaplicky-Fuchsová, která na prezentaci v hotelu Pupp dorazila se svým manželem, architektem Janem Kaplickým.

. Hlídač č. 47

Česká republika, premiéra: 27. listopadu 2008, 94 min., režie Filip Renč

Natáčení filmu Hlídač č. 47 - Karel RodenFilm je po devíti letech prvním, který vznikl pouze pod produkcí České televize. "Vracíme se tak k dřívější tradici. Ten film je na první pohled válečný, ve skutečnosti je však o lásce a vášni," uvedla Jitka Procházková z ČT. Snímek vznikl podle románu Josefa Kopty. Scénář k němu je přitom poslední práce renomovaného scenáristy Eduarda Vernera, který zemřel v roce 2003. V textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, který - poznamenán hrůznými válečnými zážitky - doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce a přátelství ztracenou rovnováhu. Ve snímku v hlavní roli exceluje Karel Roden.

. Kdopak by se vlka bál

Česká republika, premiéra: prosinec, 2008, 90 min., režie Maria Procházková

Film, ke kterému složil hudbu Jan P. Muchow, charakterizují jeho tvůrci stručně. Je prý "pro všechny, kteří někdy byli dětmi." Ústřední postavou snímku je malá Terezka, která se po svém vypořádává s partnerskou krizí rodičů. Film propojuje prvky psychologického dramatu a dětské komedie. "Při práci na filmu jsme vymysleli nový žánr - art house family film," podotkl producent filmu Vratislav Šlajer z Bionaut Films. Jeho půlroční dcera Dorotka, která s ním trailer k filmu uváděla, se ke své roli odmítla v Karlových Varech souvisle vyjádřit.

. Normal

Česká republika, premiéra: leden, 2009, 90 min., režie Julius Ševčík

Psychologický thriller podle skutečné události se odehrává v období ekonomické krize v Německu třicátých let. Mladého právníka Wehnera se jeho klient-vrah snaží spolu se svou manželkou přesvědčit k účasti na jejich posledním zločinu. "Po Restartu je to Ševčíkův druhý celovečerní film, vystoupí v něm například Dagmar Havlová," popsala pro iDNES.cz producentka filmu Karla Stojáková.

. Ocas ještěrky

Česká republika, Makedonie, premiéra: 18. září 2008, 90 min., režie Ivo Trajkov

Josefovi se zhroutil svět, přišel o ženu i dítě, a hledá cestu jak zpět do Ocas ještěrky (David Švehlík)života. Nový směr mu pomáhá najít podivný samozvaný přítel Gabriel, který ho často zavádí do konfliktních situací. "Ocas ještěrky je velmi emotivní film, myslím, že se bude líbit zejména ženám," řekl iDNES.cz producent filmu Jiří Konečný. Snímek se podle něj bude ucházet o účast na nejednom festivalu.

. Sestra

Česká republika, premiéra: 6. listopadu 2008, 65 min., režie Vít Pancíř

Film zpracovává látku stejnojmenného románu Jáchyma Topola. Jde o temný příběh lásky Potoka a Černé, o hudbu k filmu se postarala kapela Psí vojáci.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Hanzlík, Pattinson, Levinson. Festival rozdal čestné ceny, uspělo i Česko

Tři ocenění. S cenou za přínos filmu pózují Robert Pattinson, Jaromír Hanzlík a...

Cenu za režii si na samém závěru 53. ročníku karlovarského festivalu odnesl Olmo Omerzu za český film Všechno bude....

Češi jsou divní. Pořád někam spěchají, diví se rwandští akrobati

Rwandští akrobaté, hrdinové dokumentu Cirkus Rwanda, předvedli něco ze svého...

Loni začátkem srpna působil Rosťa Novák hodně unaveně. Ústřední postava Cirku La Putyka totiž právě finišovala přípravy...

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

Najdete na iDNES.cz