Dorotheum otevírá podzimní aukční sezonu. Láká na Buriana i Muziku

  17:44aktualizováno  17:44
Astronomický podzim je tu a s ním přichází i začátek sezony v pražském Dorotheu. Aukční dům tentokrát zahajuje dražbou, které kraluje olej Hlava s kloboukem z roku 1930 od Františka Muziky. Veřejně však zazářil až na výstavě v roce 1964, protože Muzikova díla byla po roce 1948 zakázána.

Karbon, Zdeněk Burian | foto: Dorotheum

Hlava s kloboukem má vyvolávací cenu 1,2 milionu korun. František Muzika je znám jako jeden z nejtalentovanějších zástupců české imaginativní malby.

„Hlava s kloboukem je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci dvacátých let a počátkem třicátých let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ říká znalec výtvarného umění Michal Šimek.

Další draženou legendou je Zdeněk Burian. Jeho jedinečný styl připomene nově objevený olej Karbon, který zachycuje atmosféru pravěkého pralesa. Chloubou aukce pak bude i Kompozice Zdeňka Sýkory, jehož práce zdobí mnoho zahraničních sbírek.

„Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty, vysvětluje Šimek.

Mezi další dražená díla patří ještě Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara, sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry a nechybí ani chlouby designu. Jednou z nich je vzácně dochovaný reklamní koberec Ginskey ze začátku 20. století nebo pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. "Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní až minimalistický pravoúhlý design," upozorňuje aukční dům.

Aukce se uskuteční v sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem