Hlava s kloboukem má vyvolávací cenu 1,2 milionu korun. František Muzika je znám jako jeden z nejtalentovanějších zástupců české imaginativní malby.
„Hlava s kloboukem je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci dvacátých let a počátkem třicátých let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ říká znalec výtvarného umění Michal Šimek.
Další draženou legendou je Zdeněk Burian. Jeho jedinečný styl připomene nově objevený olej Karbon, který zachycuje atmosféru pravěkého pralesa. Chloubou aukce pak bude i Kompozice Zdeňka Sýkory, jehož práce zdobí mnoho zahraničních sbírek.
„Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty, vysvětluje Šimek.
Mezi další dražená díla patří ještě Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara, sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry a nechybí ani chlouby designu. Jednou z nich je vzácně dochovaný reklamní koberec Ginskey ze začátku 20. století nebo pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. "Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní až minimalistický pravoúhlý design," upozorňuje aukční dům.
Aukce se uskuteční v sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.