Josef Lada, Zima na vsi, 1942 | foto: Dorotheum

Venuše od Sutnara i Ladova Zima na vsi. Dorotheum zahajuje sezonu

  • 0
Aukční dům Dorotheum v sobotu otevře letošní sezonu dražbou hned dvou Venuší českého designéra, grafika a výtvarníka Ladislava Sutnara a také oblíbeného obrazu Josefa Lady Zima na vsi. V nabídce je i sbírka historických zbraní nebo kolekce největších loutek z Rakouska-Uherska.

„Ladislav Sutnar se v tuzemsku těší stále větší oblibě, svůj podíl na tom mají úspěšné projekty a výstavy v uplynulých letech, které představily Sutnarovu tvorbu v rozmanitých polohách,“ říká ředitelka české pobočky Dorotheum Mária Gálová. K vidění bude velkoformátová Venuše/Come Hitherz roku 1965, jejíž vyvolávací cena začíná na 750 tisících korun. Počáteční cena menší Venuše ze 70. let je 340 tisíc.

Další atraktivní položkou je Ladovo dílo Zima na vsi z roku 1942, který pochází z umělcova nejhodnotnějšího období. Navíc je to obraz, který nese jedno z Ladových oblíbených témat - zimu. Cena startuje na 300 tisících korun.

Řada přijde i na světoznámého Františka Kupku. Toho v aukci zastoupí akvarel Klytaimnéstra, který vznikal v letech 1906 až 1908 pro knihu Erynie francouzského básníka Leconta de Lisles. Zastoupen je v dražbě také Bohuslav Reynek, jehož úspěšnou výstavu hostila v roce 2014 pražská Valdštejnská jízdárna.

Na své si přijdou i sběratelé historických zbraní, pro které je připravena kolekce chladných zbraní z Blízkého východu. Pistole, šavle a různé typy dýk i nožů pocházejí z 18. a 19. století a jsou zdobené zlatem, stříbrem i polodrahokamy.

Nabídku starožitností pak ozvláštňuje kolekce divadelních loutek, která je dobovým unikátem. Celkem dvanáct 100 cm vysokých marionet je souborem největších loutek v tehdejším Rakousku-Uhersku a pochází z dílny loutkáře Jana Šimka.

Aukce Dorothea začne v sobotu 5. března ve 14 hodin v pražském hotelu Marriott.