Dopisy z Iwo Jimy

Dopisy z Iwo Jimy - Fotografie z filmu Dopisy z Iwo Jimy (2006) | foto: Warner Bros

Dopisy z Iwodžimy aneb Clint válčí poprvé

S prvním březnovým dnem přichází do českých kin film Clinta Dopisy z Iwodžimy, který kromě Zlatého glóbu za nejlepší zahraniční film proměnil i jednu ze čtyř nominací na Oscara - za nejlepší zvukové efekty.

Dopisy z Iwodžimy jsou jedním ze dvou filmů, které Eastwood natočil téměř paralelně. Oba navíc zobrazují tentýž historický moment: bitvu americké a japonské armády o tichomořský ostrov Iwodžima v roce 1945.

Vlajky našich otců, které na česká plátna zamíří 29. března (ve Spojených státech byly filmy premiérovány v opačném sledu) sledují událost z americké strany barikády a jsou díky známým hereckým tvářím (Ryan Phillippe) a téměř trojnásobnému rozpočtu „hollywoodstější“.

Dopisy z Iwodžimy se na bitvu, která se z plánovaných pěti dnů protáhla na čtyřicet a při níž přišlo o život sedm tisíc Američanů a dvacet tisíc Japonců, dívají z japonské perspektivy, přičemž autenticitu umocňuje japonské herecké obsazení a jazyk.

Bitva není jen srážka zbraní
"Když jsem připravoval Vlajky našich otců, začal jsem se zajímat o obránce ostrova, o japonské vojáky, po nichž byly na Iwodžimě nalezeny stovky dopisů, které o nich samozřejmě mnohé vypovídaly a po letech vyšly v knižní podobě," říká pětasedmdesátiletý Clint Eastwood.

"Pak následovala detektivní práce, kdy jsem hledal další a další informace a nakonec se z toho stala velká výzva: natočit film v jiné řeči, o úplně jiné kultuře. Lákalo mě natočit druhou stranu příběhu. Ta bitva není jen srážka zbraní, ale i kultur," prohlásil režisér na festivalu Berlinale.
 
Scénář japonsko-americké spisovatelky Iris Yamashita těží částečně z knihy dopisů japonského generála Kuribayashiho své ženě a dětem a také ze stovek dopisů mladých vojáků, které byly objeveny v lávové půdě vulkanického ostrova.

Tyto dopisy, čtené nahlas, dávají tváře a hlasy anonymním japonským šikům a vedou k obrazovým flashbackům, které jsou jedinými barevnými záběry snímku.

Pravděpodobnost návratu mizivá
Japonští vojáci, kteří jsou odveleni na Iwodžimu, si uvědomují, že pravděpodobnost návratu z bitevního pole je mizivá. Novým velitelem obrany je energický generál Tadamichi Kuribayashi (Ken Watanabe), jehož studium a cesty po Americe vedly k pochopení toho, jak Američanům v Tichomoří zabránit v další expanzi.

Díky Kuribayashiho originální taktice se boje, které si Američané představovali jako bleskurychlou krvavou porážku, protáhly na pět týdnů hrdinné a vynalézavé obrany.

Kuribayashi vydal rozkaz vyhrabat pod ostrovem systém osmnácti podzemních tunelů, propojující tisíce jeskyní a místností, ze kterých jeho nepočetná armáda mohla atakovat nepřátelské jednotky. 

„Tyto dva filmy jsou poctou lidem z obou stran bojiště, kteří na Iwodžimě přišli o život,“ prohlásil o svých prvních dvou válečných filmech Eastwood, který miluje japonskou kulturu a filmy Akiry Kurosawy. O jeho nestrannosti svědčí velmi příznivé kritické i divácké přijetí z japonské i americké strany.

„Ačkoliv válečné filmy v nás obvykle vyvolávají patriotickou touhu po krvi, zde si hned v začátku uvědomíme, že vojáci, které jsme chtěli v prvním filmu vidět umírat (Vlajky našich otců) jsou titíž lidé, o které nyní máme strach a jejichž statečnost tento film tak opěvuje. Nechceme, aby Japonci vyhráli válku, ale ani to, aby ti stateční muži, které jsme poznali tak zblízka, přišli o život,“  napsal Kenneth Turan, redaktor Los Angeles Times.

DOPISY Z IWODŽIMY (Letters from Iwo Jima)
válečné drama, USA/Japonsko, 2006, 141 min
režie: Clint Eastwood  Scénář: Iris Yamashita
Hrají:Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Shido Nakamura
Česká premiéra: 1. března 2007
Oficiální stránky filmu: http://iwojimathemovie.warnerbros.com