Karel Čapek

Karel Čapek | foto: archiv 2 media

V Británii způsobily senzaci. Čapkovy dopisy četl i parašutista Kubiš

  • 3
Po názvem Dopisy od Karla Čapka natočil režisér Ondřej Kepka cestopisný dokument, který se vydává po stopách devadesát let staré cesty našeho významného spisovatele na Britské ostrovy.

Minulý rok uplynulo devadesát let od cesty spisovatele Karla Čapka do Velké Británie. Na pozvání londýnského PENklubu tehdy strávil v Anglii, Skotsku a Walesu osm týdnů, během kterých se setkal s významnými anglickými spisovateli (John Galsworthy, H. G. Wells či G. B. Shaw) i s hereckými představiteli jeho postav ve hře RUR. Poutavě sepsané postřehy z cest vydával Čapek průběžně v Lidových novinách jako Anglické listy, později byly vydány i knižně.

U příležitosti výročí spisovatelova úmrtí uvede Česká televize na Boží hod vánoční premiéru dokumentu Dopisy od Karla Čapka, který podle spisovatelových postřehů točil v Británii Ondřej Kepka. Režisér se vydal přímo po stopách Čapkovy cesty, navštívil mimo jiné Londýn, York, Cambridge či skotský ostrov Skye. Právě zde se totiž Čapek setkal se slavistou Seton-Watsonem, který ho do země pozval.

Anglické listy byly brzy po vydání přeloženy do angličtiny, publikoval je Manchester Guardian. Knižně pak na Ostrovech vyšly v roce 1925, způsobily malou senzaci a do konce tohoto roku bylo pořízeno ještě pět dotisků této knihy.

Podepsaný Kubišem

„Čapek vyslovoval myšlenky, které jim byly blízké. Zastával pozice, které Britům vyhovovaly,“ vysvětluje velký ohlas bohemista Jiří Holý. „Souvisí to s dobovým kontextem, Československu bylo pět let a Čapek sem jel opěvovat britský smysl pro demokracii,“ uvažuje bývalý český velvyslanec ve Spojeném království Michael Žantovský.

Čapkova trasa

Londýn – Lincoln – York – Durham – Edinburgh – Killin – Kenmore – Ballinluig – Inverness – Dingwall – Kyleakin (ostrov Skye, zde byl hostem slavisty Seton- Watsona) - Mallaig – Glasgow – Lake District – Keswick – Liverpool – Carnarvon Castle – Snowdon – Bangor – Chester - Exeter – Plymouth – Dartmoor – Salisbury – Londýn.

Anglické listy byly pro velkou popularitu opakovaně vydávány v češtině i angličtině. Pozoruhodná jsou vydání pro exil (poprvé 1941), tato kniha byla oblíbená zejména mezi československými letci. Ve Velké Británii existuje dokonce exemplář věnovaný Janem Kubišem jeho veliteli ve výcvikovém táboře. „Lidé, co byli za války v odboji či exilu, poznávali mentalitu Angličanů,“ uvažuje v dokumentu nad oblibou knihy Holý.

„Během natáčení jsme se dostali i do míst, kam má běžný návštěvník vstup zakázaný, například do studentské jídelny v Cambridge, kde studoval třeba už Isaac Newton,“ popisuje režisér Kepka vznik dokumentárního cestopisu, kvůli kterému najezdili pět tisíc kilometrů. „Tento film je mým největším producentským počinem a druhým velkým dokumentem o Karlu Čapkovi,“ dodává.

Dopisy od Karla Čapka mají premiéru na ČT2 v pátek v 17:40.

Štáb iDNES.cz se v letošním roce natáčel ve vile Karla Čapka v Praze:

29. června 2015