Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Donutilův Don Juan se divákům nepodbízí

  0:11aktualizováno  0:11
Další aktualizace, další netradiční pojetí světové klasiky v Národním divadle, chtělo by se zvolat již od začátku nové sugestivní inscenace Molierova Dona Juana ve Stavovském divadle.

Z inscenace Don Juan - Miroslav Donutil | foto: Národní divadlo

Od režiséra Jana Nebeského se však nedá očekávat ani prvoplánové zjednodušení, ani přímočará, pouze komediální interpretace notoricky známého tématu. Divákovi se při představení vskutku nenadbíhá.

Nad bravurními dialogy Dona Juana a jeho sluhy Sganarela, dokonalým popichováním dvou zcela odlišných lidských principů, se lze díky inscenátorům nejen trpce smát a chápat je čistě komediálně, ale je možné vnímat je zcela aktuálně. Jako vážné, filozofické rozmlouvání o morálce dnešního světa.

A právě dokonale propracovaná, neafektovaná hranice mezi světem Ludvíka XIV. a dnešní dobou, mezi zábavnou komedií a tragédií je obrovským přínosem celé inscenace. Tenká hranice vede i mezi láskou a nenávistí, mezi podlostí a ctí.

Inscenace je zpracovaná nenuceně, bez zbytečných afektů a trapností. I kostým Dona Alonza parafrázující polopohádkového hrdinu Batmana lze s pobavením přežít. Ocitáme se v současném světě, ke kterému odkazují pouliční lampy po stranách jeviště i poněkud melodramaticky stylizované kostýmy Jany Prekové na úsporné, barevně výrazně nasvícené scéně Jana Štěpánka, vše orámované podmanivou živou hudbou Miloše Orsona Štědroně.

Sganarel se představuje jako unavený, kouřící kabaretní zpěvák druhého řádu, zatímco Don Juan přichází s mrtvolně bílou tváří v přeslazeném růžovém kostýmu, černé paruce a s hůlkou, jako by z oka vypadl pověstnému Ludvíkovi XIV.

Až později je přímo na scéně převlečen do civilního šatu, i když jeho bizarním oblečkům, jež zveličují jeho nonkonformní ego, není odzvoněno. Právě tyto archaizující detaily v kontrastu s moderním pojetím dokonale zvýrazňují aktuálnost tématu. Inscenátoři vyprávějí více o svobodě člověka, o volbě vlastního osudu než o pouhém svádění mladých, nevinných dívek.

Představení pochopitelně stojí a padá s výkony Miroslava Donutila a Milana Stehlíka. Herecky dokonalý, záměrný, elegantně vystavěný kontrast. Donutil je velkolepý v postojích, grimasách i gestech, precizní libertin bez zábran. Jeho Don Juan je slizký, uhlazený, zároveň však v nepatrných záchvěvech milující nestárnoucí seladon.

Stehlík představuje starého, strohého, unaveného sluhu s lakonickými komentáři. Sganarel je však v nitru vroucí, dojemně bojující za pravdu. Škoda, že ostatní herecké výkony nemají podobnou sílu, jejich dialogy postrádají napětí, gradaci a zdá se, že i vyšší míru soustředění.

Dona Juana v Národním divadle je třeba vidět, nejen kvůli oběma hlavním představitelům, kostýmům, živé hudbě či silné, symbolické závěrečné scéně, ale i kvůli různorodosti a aktuálnosti přinášených témat. Vzbudí jistě kontroverzní názory.

MOLIERE - Don Juan
Národní divadlo, Praha, režie: Jan Nebeský, premiéra 13. března 2008, délka představení 150 minut.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz