Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Donutilův Don Juan se divákům nepodbízí

  0:11aktualizováno  0:11
Další aktualizace, další netradiční pojetí světové klasiky v Národním divadle, chtělo by se zvolat již od začátku nové sugestivní inscenace Molierova Dona Juana ve Stavovském divadle.

Z inscenace Don Juan - Miroslav Donutil | foto: Národní divadlo

Od režiséra Jana Nebeského se však nedá očekávat ani prvoplánové zjednodušení, ani přímočará, pouze komediální interpretace notoricky známého tématu. Divákovi se při představení vskutku nenadbíhá.

Nad bravurními dialogy Dona Juana a jeho sluhy Sganarela, dokonalým popichováním dvou zcela odlišných lidských principů, se lze díky inscenátorům nejen trpce smát a chápat je čistě komediálně, ale je možné vnímat je zcela aktuálně. Jako vážné, filozofické rozmlouvání o morálce dnešního světa.

A právě dokonale propracovaná, neafektovaná hranice mezi světem Ludvíka XIV. a dnešní dobou, mezi zábavnou komedií a tragédií je obrovským přínosem celé inscenace. Tenká hranice vede i mezi láskou a nenávistí, mezi podlostí a ctí.

Inscenace je zpracovaná nenuceně, bez zbytečných afektů a trapností. I kostým Dona Alonza parafrázující polopohádkového hrdinu Batmana lze s pobavením přežít. Ocitáme se v současném světě, ke kterému odkazují pouliční lampy po stranách jeviště i poněkud melodramaticky stylizované kostýmy Jany Prekové na úsporné, barevně výrazně nasvícené scéně Jana Štěpánka, vše orámované podmanivou živou hudbou Miloše Orsona Štědroně.

Sganarel se představuje jako unavený, kouřící kabaretní zpěvák druhého řádu, zatímco Don Juan přichází s mrtvolně bílou tváří v přeslazeném růžovém kostýmu, černé paruce a s hůlkou, jako by z oka vypadl pověstnému Ludvíkovi XIV.

Až později je přímo na scéně převlečen do civilního šatu, i když jeho bizarním oblečkům, jež zveličují jeho nonkonformní ego, není odzvoněno. Právě tyto archaizující detaily v kontrastu s moderním pojetím dokonale zvýrazňují aktuálnost tématu. Inscenátoři vyprávějí více o svobodě člověka, o volbě vlastního osudu než o pouhém svádění mladých, nevinných dívek.

Představení pochopitelně stojí a padá s výkony Miroslava Donutila a Milana Stehlíka. Herecky dokonalý, záměrný, elegantně vystavěný kontrast. Donutil je velkolepý v postojích, grimasách i gestech, precizní libertin bez zábran. Jeho Don Juan je slizký, uhlazený, zároveň však v nepatrných záchvěvech milující nestárnoucí seladon.

Stehlík představuje starého, strohého, unaveného sluhu s lakonickými komentáři. Sganarel je však v nitru vroucí, dojemně bojující za pravdu. Škoda, že ostatní herecké výkony nemají podobnou sílu, jejich dialogy postrádají napětí, gradaci a zdá se, že i vyšší míru soustředění.

Dona Juana v Národním divadle je třeba vidět, nejen kvůli oběma hlavním představitelům, kostýmům, živé hudbě či silné, symbolické závěrečné scéně, ale i kvůli různorodosti a aktuálnosti přinášených témat. Vzbudí jistě kontroverzní názory.

MOLIERE - Don Juan
Národní divadlo, Praha, režie: Jan Nebeský, premiéra 13. března 2008, délka představení 150 minut.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz