Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domů se vrátit nechci, říká Milan Kymlička

aktualizováno 
Po třiceti letech strávených v Kanadě se skladatel, hudebník a producent Milan Kymlička poprvé podílí na českém filmu. Je jím snímek Vojtěcha Jasného Návrat do ztraceného ráje, jenž kráčí po stopách titulu Všichni dobří rodáci a který bude uveden do tuzemských kin v květnu. Proto je Kymlička v těchto dnech v Praze -ve spolupráci s Filmovým symfonickým orchestrem tu vzniká nahrávka jeho hudby.
Na odchod z vlasti vzpomíná Kymlička pragmaticky. "Už od mládí jsem se chtěl dostat ven, i když doma jsem nějaké úspěchy na poli zábavné hudby měl." V roce 1968 vyhrál první Děčínskou kotvu s písničkou Až jednou, kterou zpíval Milan Drobný, udělal muziku k patnácti kresleným filmům a muzikál v ABC. S sebou nosí i památeční fotografii na společné jazzování s Alanem Vitoušem.
Kymlička marně žádal o pas - dostal jej až v osmašedesátém. "Měsíc po příjezdu sovětských tanků jsem byl za hranicemi. Byla to poslední možnost, jak se dostat ven z totality," vysvětluje. V Kanadě se už zabydlel a pravidelně získává ceny SOCAN za filmovou a televizní muziku. Ve sbírce má i trofej Harold Moon udělovanou hudebním osobnostem roku, kterou vlastní třeba Bryan Adams nebo Celine Dionová.
Stále se cítí Čechem, ale do České republiky se vrátit nechce. "Vztahy mezi lidmi jsou příliš konfrontační a neprofesionální, a to i v mé branži. Častěji slyším odmítnutí než vstřícnost, lidé se příliš rychle naštvou a každou připomínku berou jako urážku. Schází mi pozitivní zaujetí pro věc," říká Kymlička, který produkoval a aranžoval alba kanadských zpěváků, jako byli Suzanne Stevensová nebo Ian Thomas, spolupracoval s Julianem Lennonem, Rogerem Daltreym či Davidem Fosterem, dnešní producentskou špičkou. Málem uspěl i u Franka Sinatry. "Setkal jsem se s ním, seděl jsem vedle něho v autě a úplně se mi třásla kolena: taková legenda! Objednanou písničku jsem mu sice dodal, ale on pak ohlásil odchod ze scény.
Když se po nějaké přestávce vrátil, vybíral si už z jiných nabídek," vzpomíná.
Je zvyklý pracovat rychle a žertem říká, že za třicet let složil více muziky než celý Český svaz skladatelů. Když začínal spolupracovat s kanadským rozhlasem, chtěl odevzdat zakázku do týdne. "Jejich šéf namítl, že autoři pro ně běžně dělají tři aranže přes noc.
Časem jsem se to také naučil," říká Kymlička. Třeba muziku pro další díl seriálu Little Man, který už běží v kanadské televizi, musí dodat do pozítří.
Pracovitý muž skládá hudbu i k takzvaným béčkovým filmům. "Je to moje práce a jsem rád, že ji mohu dělat, i když se už nemusím honit a jsem existenčně zajištěn," dodává třiašedesátiletý muž jiskrného pohledu.
Dokáže se pohybovat mezi vážnou a zábavnou hudbou, recenzenti oceňovali jeho smysl pro melodičnost. Nyní ho zajímají nové zvuky a jejich spojení s klasickou hudební instrumentací. Pop už dělat nechce.
Kymlička podotýká, že skladatel filmové hudby to nikdy nemá lehké, neboť do jeho práce hovoří příliš mnoho lidí. "Nejlepší je komunikovat s člověkem, který má rozhodující slovo, i kdyby to měla být třeba producentova babička," říká s nadsázkou a také k právě dokončovanému Jasného filmu se vyjadřuje bez vzletných frází. Hovoří spíše o smíšených pocitech. Nebylo prý pro něho lehké vyhovět několika žánrovým rovinám filmu: dokumentární i hranéNejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz