Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domov, patentky a kosmos Běly Kolářové

  10:02aktualizováno  10:02
Běle Kolářové, dámě českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století, se dnes klaní i v zahraničí. Uznuní se dočkala až později i díky Museu Kampa, které její tvorbu nyní představuje.

Z tvorby Běly Kolářové | foto: Museum Kampa

Ačkoliv nezapře vliv výtvarníka a básníka Jiřího Koláře, působí tvorba Běly Kolářové (1923) osobitým dojmem. Návštěvník výstavy si zcela jasně uvědomí, že byla oddanou a skromnou ženou, jež opečovávala svého manžela, neboť vztah k domácímu prostředí i cit pro dekoraci prostupuje celou expozicí.

Prostory konírny pražského Musea Kampa zároveň rezonují smyslem pro hru, rituál, experiment i absurdní poetiku. Rozsah i kvalita práce Běly Kolářové dokazuje, že se dnes právem řadí mezi hlavní představitelky českého umění po druhé světové válce.

Paleta výrazových prostředků je v její tvorbě velmi pestrá. Od 50. let nechávala Běla Kolářová ve svých pracích prolínat principy koláže a jí podobné asambláže, experimentovala s fotografií. Z drobných předmětů - patentek, svíracích špendlíků, korálků či bižuterie - vytvořila abstraktní, tiché, dosud neznámé všezahrnující mikrosvěty.

Vedle asambláží a koláží tvoří samostatnou kapitolu v jejím díle fotogramy a rentgenogramy, které volně navazují na avantgardní práce Mana Raye či Lászla-Moholy Nagye. Z vystavených fotogramů vyzařuje vůle experimentovat a rozkrývat nové obzory. Autorka jejich prostřednictvím změnila významy motivů, když kupříkladu z krejčovských nůžek světlem vykreslila kostru předmětu připomínající vějíř.

"Jenom hledat a zkoušet spoutat světlo, omezit tvarem, špetkou vlasů, předmětem, který nám náhodou padne do ruky, ať je to sítko, zámescéna ček, proděravělý plech. Prostříhat si černý papír, poškrábat k tomu účelu připravenou fotodesku. Potom už je zapotřebí jen pohyb čočkou zvětšovacího přístroje..." popisuje svou techniku experimentální fotografie bez použití fotoaparátu Kolářová v úvodu zdařilého katalogu, který vydalo museum u příležitosti nynější výstavy.

Snaha vidět věci jinak se promítla i do klasické fotografie. Jemným humorem typickým pro absurdní poetiku dada Běla Kolářová podkreslila aranžované fotografie shluku skobiček, hřebíčků a jiného kutilského nářadí, z nichž poskládala číslice a písmena a nazvala je Abeceda věcí.

Na své úspěchy si musela Běla Kolářová počkat do svých osmdesáti let, neboť její tvorba se vyvíjela ve stínu jejího manžela Jiřího. V poslední době se jí však dostává čím dál více pozornosti i v zahraničí. Oceněna byla například na loňské prestižní mezinárodní přehlídce Documenta.

V Česku měla několik retrospektivních výstav. Nejrozsáhlejší byla ta v Olomouci, kde však byly její asambláže odděleny od fotografií či kreseb líčidly. Ohlas vyvolala také retrospektiva v Národní galerii v Praze, velkou výstavu jí uspořádalo třeba i Centrum Egona Schieleho v Českém Krumlově.

Nynější rozsahem menší přehlídka v Museu Kampa se přesto zdá být ideální, neboť komorní prostory bývalé konírny nejlépe přiléhají k intimní práci této skromné, avšak osobité autorky.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Najdete na iDNES.cz