Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domov, patentky a kosmos Běly Kolářové

  10:02aktualizováno  10:02
Běle Kolářové, dámě českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století, se dnes klaní i v zahraničí. Uznuní se dočkala až později i díky Museu Kampa, které její tvorbu nyní představuje.

Z tvorby Běly Kolářové | foto: Museum Kampa

Ačkoliv nezapře vliv výtvarníka a básníka Jiřího Koláře, působí tvorba Běly Kolářové (1923) osobitým dojmem. Návštěvník výstavy si zcela jasně uvědomí, že byla oddanou a skromnou ženou, jež opečovávala svého manžela, neboť vztah k domácímu prostředí i cit pro dekoraci prostupuje celou expozicí.

Prostory konírny pražského Musea Kampa zároveň rezonují smyslem pro hru, rituál, experiment i absurdní poetiku. Rozsah i kvalita práce Běly Kolářové dokazuje, že se dnes právem řadí mezi hlavní představitelky českého umění po druhé světové válce.

Paleta výrazových prostředků je v její tvorbě velmi pestrá. Od 50. let nechávala Běla Kolářová ve svých pracích prolínat principy koláže a jí podobné asambláže, experimentovala s fotografií. Z drobných předmětů - patentek, svíracích špendlíků, korálků či bižuterie - vytvořila abstraktní, tiché, dosud neznámé všezahrnující mikrosvěty.

Vedle asambláží a koláží tvoří samostatnou kapitolu v jejím díle fotogramy a rentgenogramy, které volně navazují na avantgardní práce Mana Raye či Lászla-Moholy Nagye. Z vystavených fotogramů vyzařuje vůle experimentovat a rozkrývat nové obzory. Autorka jejich prostřednictvím změnila významy motivů, když kupříkladu z krejčovských nůžek světlem vykreslila kostru předmětu připomínající vějíř.

"Jenom hledat a zkoušet spoutat světlo, omezit tvarem, špetkou vlasů, předmětem, který nám náhodou padne do ruky, ať je to sítko, zámescéna ček, proděravělý plech. Prostříhat si černý papír, poškrábat k tomu účelu připravenou fotodesku. Potom už je zapotřebí jen pohyb čočkou zvětšovacího přístroje..." popisuje svou techniku experimentální fotografie bez použití fotoaparátu Kolářová v úvodu zdařilého katalogu, který vydalo museum u příležitosti nynější výstavy.

Snaha vidět věci jinak se promítla i do klasické fotografie. Jemným humorem typickým pro absurdní poetiku dada Běla Kolářová podkreslila aranžované fotografie shluku skobiček, hřebíčků a jiného kutilského nářadí, z nichž poskládala číslice a písmena a nazvala je Abeceda věcí.

Na své úspěchy si musela Běla Kolářová počkat do svých osmdesáti let, neboť její tvorba se vyvíjela ve stínu jejího manžela Jiřího. V poslední době se jí však dostává čím dál více pozornosti i v zahraničí. Oceněna byla například na loňské prestižní mezinárodní přehlídce Documenta.

V Česku měla několik retrospektivních výstav. Nejrozsáhlejší byla ta v Olomouci, kde však byly její asambláže odděleny od fotografií či kreseb líčidly. Ohlas vyvolala také retrospektiva v Národní galerii v Praze, velkou výstavu jí uspořádalo třeba i Centrum Egona Schieleho v Českém Krumlově.

Nynější rozsahem menší přehlídka v Museu Kampa se přesto zdá být ideální, neboť komorní prostory bývalé konírny nejlépe přiléhají k intimní práci této skromné, avšak osobité autorky.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz