Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dominik Mareš se představuje v Jihlavě

  13:38aktualizováno  13:38
Jihlava - Po kratičké pauze přichází jihlavská M&K galerie s novou výstavou. Svoje obrazy od včerejšího odpoledne představuje mladý výtvarník Dominik Mareš.

Mareš se narodil před osmadvaceti lety v Ostravě. Své první práce představil na Salonu nezávislých v Ostravě. Následovalo pozvání na Valašský špalíček, tradiční setkání nezávislých hudebníků, herců a výtvarníků z celé republiky. V roce 1989 inicioval a realizoval projekt Ostravské pochody, malby výrazných ostravkých výtvarníků v podchodech na sídlištích.

Výtvarník je zastoupen v celé řadě tuzemských i zahraničních galerii. Jeho obrazy lze nalézt v pražských galeriích Pyramida, U Zlaté lilie, Miro nebo v ostravské galerii Chagal. Ve svých sbírkách ho mají soukromí sběratelé v Česku, Spojených státech nebo Jižním Vietnamu.

Mareš má na svém kontě celou řadu ocenění. Před osmi lety získal druhé místo na mezinárodní soutěži velkoplošných fresek a strukturální malby v belgickém Namuru. O šest let pozdějí byl oceněn čestným uznáním na soutěži mladých výtvarníků do pětatřiceti let Vox Humana.

"Poslední obrazy Dominika Mareše vzbuzují neklid. Umělec je přítomen v každém intimním znaku, jehož platnost předává intuitivní cestou skrze velké obrazové diptychy. Dovedu si představit, jak stojí opuštěný před prázdným plátnem a pokouší se konkurovat Stvořiteli ve věčném pokušení," říká o něm teoretik Patrik Šimon. Jihlavská výstava je výběrem Marešových prací za poslední rok. "Některé zde mají svoji premiéru a byly vytvořeny právě pro tuto výstavu," říká majitelka galerie Miloslava Kumbárová. Jí samotné trvalo nějaký čas, než si k výtvarníkovi našla cestu. "Před třemi roky jsem poprvé navštívila autorův ateliér a můj první dojem byl rozpačitý. Zdálo se mi, že Dominik Mareš přebírá mnoho vzorů a jeho tvorba působila rozkolísaným dojmem. Musím s potěšením konstatovat, že můj první dojem byl mylný," přiznává. Naposledy navštívila malířův ateliér při přípravě jihlavské expozice. "Byla jsem překvapena jasnějším a osobitějším přístupem autora k malbě, i když stále čerpá základní zdroj své práce z období informelu a abstraktního expresionismu," dodává. Marešovy práce se vyznačují zářivou barevností, doplněnou reliéfem. Postupem let se zájem o Marešovu tvorbu zřetelně zvyšuje.

Kromě volné tvorby se Dominik Mareš věnuje i realizacím veřejných interiérů. Jeho obrazy jsou například v restauracích nebo v interiérech bank.
Výstava obrazů Dominika Mareše potrvá v M&K galerii v Čajkovského ulici v Jihlavě do poloviny července. Na konci prázdnin by potom jihlavská výstavní síň měla připravit expozici výtvarníka Josefa Sasky.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz