Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dominik Mareš se představuje v Jihlavě

  13:38aktualizováno  13:38
Jihlava - Po kratičké pauze přichází jihlavská M&K galerie s novou výstavou. Svoje obrazy od včerejšího odpoledne představuje mladý výtvarník Dominik Mareš.

Mareš se narodil před osmadvaceti lety v Ostravě. Své první práce představil na Salonu nezávislých v Ostravě. Následovalo pozvání na Valašský špalíček, tradiční setkání nezávislých hudebníků, herců a výtvarníků z celé republiky. V roce 1989 inicioval a realizoval projekt Ostravské pochody, malby výrazných ostravkých výtvarníků v podchodech na sídlištích.

Výtvarník je zastoupen v celé řadě tuzemských i zahraničních galerii. Jeho obrazy lze nalézt v pražských galeriích Pyramida, U Zlaté lilie, Miro nebo v ostravské galerii Chagal. Ve svých sbírkách ho mají soukromí sběratelé v Česku, Spojených státech nebo Jižním Vietnamu.

Mareš má na svém kontě celou řadu ocenění. Před osmi lety získal druhé místo na mezinárodní soutěži velkoplošných fresek a strukturální malby v belgickém Namuru. O šest let pozdějí byl oceněn čestným uznáním na soutěži mladých výtvarníků do pětatřiceti let Vox Humana.

"Poslední obrazy Dominika Mareše vzbuzují neklid. Umělec je přítomen v každém intimním znaku, jehož platnost předává intuitivní cestou skrze velké obrazové diptychy. Dovedu si představit, jak stojí opuštěný před prázdným plátnem a pokouší se konkurovat Stvořiteli ve věčném pokušení," říká o něm teoretik Patrik Šimon. Jihlavská výstava je výběrem Marešových prací za poslední rok. "Některé zde mají svoji premiéru a byly vytvořeny právě pro tuto výstavu," říká majitelka galerie Miloslava Kumbárová. Jí samotné trvalo nějaký čas, než si k výtvarníkovi našla cestu. "Před třemi roky jsem poprvé navštívila autorův ateliér a můj první dojem byl rozpačitý. Zdálo se mi, že Dominik Mareš přebírá mnoho vzorů a jeho tvorba působila rozkolísaným dojmem. Musím s potěšením konstatovat, že můj první dojem byl mylný," přiznává. Naposledy navštívila malířův ateliér při přípravě jihlavské expozice. "Byla jsem překvapena jasnějším a osobitějším přístupem autora k malbě, i když stále čerpá základní zdroj své práce z období informelu a abstraktního expresionismu," dodává. Marešovy práce se vyznačují zářivou barevností, doplněnou reliéfem. Postupem let se zájem o Marešovu tvorbu zřetelně zvyšuje.

Kromě volné tvorby se Dominik Mareš věnuje i realizacím veřejných interiérů. Jeho obrazy jsou například v restauracích nebo v interiérech bank.
Výstava obrazů Dominika Mareše potrvá v M&K galerii v Čajkovského ulici v Jihlavě do poloviny července. Na konci prázdnin by potom jihlavská výstavní síň měla připravit expozici výtvarníka Josefa Sasky.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz