Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domem umění zněl antický patos

  12:19aktualizováno  12:19
Ostrava - Pronikavý hlas Orfea v podání Marka Holého, herce Národního divadla moravskoslezského, zahájil v pátek v ostravském Domě umění další část projektu Společná plavba. Na akci se sešli herci, kteří reprezentují všechna ostravská profesionální divadla, která se Plavby účastní. Diváci si také mohli prohlédnout nedávno otevřenou výstavu Antické inspirace ve výtvarném umění, kterou ke Společné plavbě přispěla ostravská Galerie výtvarného umění.

Jako hlavní magnet setkání však jednoznačně zapůsobila možnost shlédnout alespoň provizorně v půlhodinové kompilaci některé vrcholy z jednotlivých inscenací  dobrodružné Plavby, kterou iniciovali režisér Radovan Lipus a dramaturg Marek Pivovar.

"Jsme velice rádi, že všechna divadla na náš zaměř inscenovat antické motivy přistoupila. Když jsem mluvil s kolegy z Prahy nebo Brna, tak si nedovedli představit, jak se jednotlivá divadla mohla na tak rozsáhlém projektu domluvit. Vztahy divadel v jiných městech nejsou zdaleka tak tvůrčí jako v Ostravě," dodává Marek Pivovar k projektu, jehož část v Domě umění byla uvedena pěveckým číslem Orfea z monumentální inscenace Zlaté rouno. Štafetu převzal Orfeus v podání Richarda Krajča z inscenace Orfeus a Eurydika v produkci Divadelní společnosti Petra Bezruče.

Prosklený strop Velkého sálu v Domě umění zahalené postavě tragického básníka nic neubral na působivosti antického patosu. Nechyběla ani dojemná scéna s Eurydikou v podání Markéty Viktorové nebo věrný Stařešina ztvárněný Vítězslavem Kryškem.

Poté se na parketách galerie objevil tragický moment z inscenace Médeia, Iásón a jejich děti. Lea Dokupilová, Marek Cisovský jako Iásón a Lucie Finková coby Médeia připomněli výtvarné souznění divokého rodu titulní hrdinky a kulis symbolizující bájnou Kolchidu ve Zlatém rounu.

Dramatické napětí dávného patosu, v němž ještě hrdinové zápasili ve jménu nezpochybnitelných hodnot zrady a lásky, postavil "na hlavu" příjezd rakvičkové scény Divadla loutek z Héráklových dobrodružství. Nevázané odlehčení dovádějících loutek rozesmálo jinak okázale vážné tváře nevelkého publika. Samotný závěr potom patřil sólovému výstupu operní pěvkyně Evy Dřízgové - Jirušové coby bájné bohyně Héry.

Čtvrtá hodina odpoledne se nezdála být zrovna nejšťastnější pro jinak atraktivní událost. "Všechny vernisáže přece začínají v pět hodin, proto asi přišlo tak málo lidí. Někteří o tom asi ani nevěděli, vždyť takové hvězdy jako je Eva Dřízgová - Jirušová by přece přitáhly davy," dumali někteří návštěvníci.

Společná plavba přitom bude dalšími projekty pokračovat i na podzim. "Je to dobrodružství, při němž zatím vznikly čtyři původní dramatické hry nebo tato výstava, Společná plavba neustále trvá a vyvrcholí na festivalu ostravských činoherních divadel Ostravar v příštím roce, " dodává Marek Pivovar.

Pronikavý hlas Orfea v podání Marka Holého, herce Národního divadla moravskoslezského, zahájil v pátek v ostravském Domě umění další část projektu Společná plavba

Herci Divadla loutek spojili síly s dalšími ostravskými divadly, aby společně vystoupili v Domě umění v Ostravě v rámci projektu Společná plavba

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz