Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doly chystají kalendář a la Pirelli, zapózují však dělnice v montérkách

  11:44aktualizováno  11:44
Polská těžební společnost Jastrzebska Spolka Weglova (JSW) se rozhodla napodobit výrobce pneumatik Pirelli, který každý rok vydává prestižní kalendář s fotografiemi známých žen. Největší producent koksového uhlí v Evropě k propagaci využije místo modelek vlastní zaměstnankyně.

Modelka Kate Mossová v kalendáři Pirelli 2006.Ženy navíc nebudou jako v kalendáři Pirelli, jenž vychází v limitované sérii od roku 1964, pózovat spoře oděny, ale v pracovním oděvu. "Hornictví a doly, to nejsou jen muži. To jsou také stejně těžce pracující ženy. Nechtěli jsme najímat modelky, myslíme, že naše ženy v této pro nich nové roli skvěle obstojí," řekl ředitel JSW Jaroslaw Zagórowski.

. Pirelli

Kalendář Pirelli pro rok 2008 vyšel v celosvětovém nákladu 23 tisíc kusů. Několik desítek výtisků, které získali převážně významní zákazníci stejnojmenné firmy, se dostalo i do Česka. Exkluzivní exemplář tradičně obdržel také český prezident.

Dohromady firma zaměstnává více než 22 tisíc pracovníků, z toho je 2 092 žen. "Ve všední den přehazují lopatou uhlí, podílejí se na kontrole kvality uhlí, nyní se alespoň na chvilku budou moci cítit jako světové modelky," dodal Zagórowski.

Se zveřejněním svých fotografií v kalendáři souhlasilo 15 pracovnic. Všechny to prý berou jako dobrou zábavu a žádné z nich nevadilo, že na fotografiích budou v pracovním oblečení. "Jistě, že bych se raději předvedla namalovaná a v šatech s hlubokým dekoltem. Ale šlo o to, aby nás bylo vidět při práci," uvedla Ewa Duszková, která pracuje v hornictví už 16 let.

. Kalendář vydělal onkologii

Vydražený kalendář Pirelli s novým majitelem Václavem Částkou (vlevo) a zástupcem Pirelli Zdeňkem VaclemV poslední dobročinné aukci získal kalendář Pirelli podnikatel Václav Částka, který nabídl za unikátní snímky světových modelek 171 tisíc korun. Výtěžek putoval na konto brněnského onkologického ústavu.

"Nápad je to bláznivý, protože hornictví se pojí v představách lidí s tvrdými chlapy. Po chvilce rozmýšlení jsem se rozhodla zariskovat a podílet se na tom projektu," popsala. "Manžel si již objednal jeden exemplář a kolegové čekají, že se jim na fotku podepíšu," dodala.

Kalendář Pirelli 2007 - Sophia Lorenová

Některé ženy si zamluvily měsíc v roce, který doplní jejich fotografie. Barbara Budzyńová, která pracuje v oddělení kontroly kvality uhlí, si rezervovala prosinec. "To je jasné. Jmenuji se Barbora a v prosinci má svátek Barbora. Je to nejdůležitější svátek horníků," vysvětlila.

Kalendář bude hotový v listopadu. Vydáno bude sotva několik tisíc kusů, kterými firma obdobně jako Pirelli obdaruje své partnery v zahraničí. Těžební společnost si od novinky slibuje mimo jiné zvýšení zájmu o obor u veřejnosti.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz