Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doly chystají kalendář a la Pirelli, zapózují však dělnice v montérkách

  11:44aktualizováno  11:44
Polská těžební společnost Jastrzebska Spolka Weglova (JSW) se rozhodla napodobit výrobce pneumatik Pirelli, který každý rok vydává prestižní kalendář s fotografiemi známých žen. Největší producent koksového uhlí v Evropě k propagaci využije místo modelek vlastní zaměstnankyně.

Modelka Kate Mossová v kalendáři Pirelli 2006.Ženy navíc nebudou jako v kalendáři Pirelli, jenž vychází v limitované sérii od roku 1964, pózovat spoře oděny, ale v pracovním oděvu. "Hornictví a doly, to nejsou jen muži. To jsou také stejně těžce pracující ženy. Nechtěli jsme najímat modelky, myslíme, že naše ženy v této pro nich nové roli skvěle obstojí," řekl ředitel JSW Jaroslaw Zagórowski.

. Pirelli

Kalendář Pirelli pro rok 2008 vyšel v celosvětovém nákladu 23 tisíc kusů. Několik desítek výtisků, které získali převážně významní zákazníci stejnojmenné firmy, se dostalo i do Česka. Exkluzivní exemplář tradičně obdržel také český prezident.

Dohromady firma zaměstnává více než 22 tisíc pracovníků, z toho je 2 092 žen. "Ve všední den přehazují lopatou uhlí, podílejí se na kontrole kvality uhlí, nyní se alespoň na chvilku budou moci cítit jako světové modelky," dodal Zagórowski.

Se zveřejněním svých fotografií v kalendáři souhlasilo 15 pracovnic. Všechny to prý berou jako dobrou zábavu a žádné z nich nevadilo, že na fotografiích budou v pracovním oblečení. "Jistě, že bych se raději předvedla namalovaná a v šatech s hlubokým dekoltem. Ale šlo o to, aby nás bylo vidět při práci," uvedla Ewa Duszková, která pracuje v hornictví už 16 let.

. Kalendář vydělal onkologii

Vydražený kalendář Pirelli s novým majitelem Václavem Částkou (vlevo) a zástupcem Pirelli Zdeňkem VaclemV poslední dobročinné aukci získal kalendář Pirelli podnikatel Václav Částka, který nabídl za unikátní snímky světových modelek 171 tisíc korun. Výtěžek putoval na konto brněnského onkologického ústavu.

"Nápad je to bláznivý, protože hornictví se pojí v představách lidí s tvrdými chlapy. Po chvilce rozmýšlení jsem se rozhodla zariskovat a podílet se na tom projektu," popsala. "Manžel si již objednal jeden exemplář a kolegové čekají, že se jim na fotku podepíšu," dodala.

Kalendář Pirelli 2007 - Sophia Lorenová

Některé ženy si zamluvily měsíc v roce, který doplní jejich fotografie. Barbara Budzyńová, která pracuje v oddělení kontroly kvality uhlí, si rezervovala prosinec. "To je jasné. Jmenuji se Barbora a v prosinci má svátek Barbora. Je to nejdůležitější svátek horníků," vysvětlila.

Kalendář bude hotový v listopadu. Vydáno bude sotva několik tisíc kusů, kterými firma obdobně jako Pirelli obdaruje své partnery v zahraničí. Těžební společnost si od novinky slibuje mimo jiné zvýšení zájmu o obor u veřejnosti.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz