Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumenty o Hitlerovi přitahují diváky

  9:24aktualizováno  9:24
Jakmile se v televizi objeví dokument o Hitlerovi, křivka sledovanosti prudce stoupne. "Je to prostě fakt, ale důvod netuším," potvrzuje dramaturg České televize Miloš Slonek. Další divácký úspěch zřejmě nastane zítra, kdy ČT 2 uvede premiéru více než dvouhodinového dokumentu s názvem Hitler - historie jedné kariéry, který v zahraničí vyvolal kontroverzní ohlasy.

HITLER, ŽRALOK, LOĎ

"Přemýšleli jsme, proč to tak zabírá, ale k ničemu jsme nedošli. Zkrátka platí, že téma Hitler - a pak ještě žralok - vychýlí peoplemetry nejvíc," dodává Slonek. Analytik programu ČT Karel Zeman připojuje ještě třetí spolehlivé jméno - Titanic. "Jsou to zjevně témata obecně atraktivní, mají značný potenciál publika a vesměs dostávají i slušné vysílací časy."

Postava Adolfa Hitlera diváky fascinuje, aniž rozlišují, zda jde o pohled německý, britský či odjinud. S hitlerovskou vlnou se "vezou" - byť v menší míře - i další filmy o nacistické éře: z poslední doby zaujal portrét Mengeleho, o něco méně von Ribbentropův. Obdobnou zkušenost mají zahraniční televize: po Britech a Francouzích se nyní tomuto tématu věnují v Německu, kde v rámci ZDF dokonce utvořili speciální redakci. Po cyklech o Hitlerových mužích a vojevůdcích, které v tuzemsku vzbudily mimořádný divácký zájem, od nich koupila ČT další sérii Hitlerovy děti; pak přijde na řadu téma holocaustu. "Sledovanost je v Německu velmi vysoká a také tam mají k dispozici nejbohatší archiv," líčí dramaturg Slonek a Zeman dodává k sledovanosti tuzemské: "Výsledky druhé světové války prostě stále působí. Navíc hitlerovským projektům pomáhá řazení do cyklů: lidé je postupně zaregistrují a přidají se ke sledování."

ČT nebere v potaz pouze čísla dodávaná peoplemetry, ve vlastním výzkumu "měří" také spokojenost publika. U pořadů hitlerovských prý rozhoduje, nakolik splňují původní očekávání. "Může se stát, že divák čeká jednoznačné odsouzení, a pokud dokument jeho představu zcela nenaplní, je roztrpčen," informuje analytik Zeman. V této souvislosti připomíná bouřlivé reakce poté, co v Německu padl mýtus, že za hrůzy nacismu je zodpovědno jen pár lidí z Hitlerova okruhu a špiček SS, zatímco ve wehrmachtu prý působili "slušní, normální vojáčci". Dopisové oddělení ČT nicméně stohy reakcí na hitlerovské pořady nedostává, píše jen hrstka pamětníků.

Zájem o dokumenty s tematikou nacismu

sledovanost

podíl

Hitlerovi muži - Adolf Eichmann (ČT 1)

13,2

30

Hitlerovi válečníci - Friedrich Paulus (ČT 1)

11,7

22

Hitler: Bilancování - V soukromí (ČT 2)

9,4

19

Mengele: Poslední zúčtování (ČT 2)

4,8

9

Joachim von Ribbentrop (ČT 2)

4,0

8

Zájem o některé další dokumenty vysílané na ČT

Titanic - nové skutečnosti (ČT 2)

7,8

16

Titanic - anatomie katastrofy 1 (ČT 2)

8,2

14

Titanic - anatomie katastrofy 2 (ČT 2)

10,6

22

Marilyn Monroe - poslední vyšetřování (ČT 1)

7,2

13

Ženy na přelomu tisíciletí - Bára B. (ČT 1)

10,3

18

ZÁHADY, TAJEMNO
A co má Hitler společného se žraloky a Titanikem? "Zřejmě to jsou věci, které diváky nějakým způsobem vzrušují, zvyšují jim hladinu adrenalinu a zároveň dávají jistotu, že se ve svém očekávání nezmýlí," odhaduje šéfproducent převzatých pořadů ČT Jan Rubeš.

Potvrzuje, že zahraniční distributoři jsou si tohoto účinku plně vědomi a s oblibou dávají ona slůvka přímo do názvů dokumentů. "Vždycky tam obratně vsunou stejně tak Hitlera jako u přírodopisných děl žraloka, o Titaniku nemluvě. Vezměte dokument Titanic: Pravdivý příběh J. Dawsona, který jsme uvedli k výročí katastrofy - osud topiče z legendární lodi přece nemusel mít v titulu ono předznamenání Titanic. Ale bez něj by zaručeně tolik netáhl," vysvětluje taktiku prodejců Rubeš.

Psycholog Ivan Douda říká, že názorů na shodnou přitažlivost pojmů Hitler, žralok, Titanic by se našla spousta. "Mohu vám to vyložit i podle Junga, ale cítíte, že něco společného tu je. Cosi nebezpečného, záludného, tajemného, pocit ohrožení - jenže někoho jiného, ne mne, byť s vědomím, že i mně by se to mohlo stát," naznačuje.

"Roli může hrát také ono pradávné zaklínání: když se na to dívám, zaháním to, rozpouštím. Nebo odvěká fascinace zlem či nostalgie za tím, co bylo, úzkost z toho, co bude. A třeba jsou všechny ty důvody jako kružnice, které se protínají jen zčásti. Je to záhada," jmenuje dále psycholog. Coby divák prý žraloky nesnáší, Titanic v dokumentech, nikoli v hraném filmu, ho zajímá a Hitler jako fenomén zla také. "Možná provokuje i jednoznačnost: říkáte si, přece nemohl být jenom špatný, vždyť kus zla je i ve mně. Ta komplikovanost, ne činy, ale příčiny, nás dráždí."

Dobrá, máme tedy rádi tajemno a legendy. Ale třeba příběh o životě a neobjasněné smrti Marilyn Monroeové se příliš neprosadil. "Snad jsme přesyceni vším, co se týká hvězd, a přitažlivost Hitlera, žraloků a Titaniku je naší reakcí na přežranost seriály, estrádami, veškerou nasládlostí - jako když dítě začne jíst omítku," vidí vysvětlení psycholog Douda.

HITLER - HISTORIE JEDNÉ KARIÉRY
Tento dokument zítra vysílá ČT 2 a na své internetové stránce o něm píše: Jeho smyslem není popisovat dějiny třetí říše. Pojednává o vztahu Adolfa Hitlera k německému národu, o okolnostech, které Hitlera formovaly a umožnily mu vzestup - i o jeho přívržencích. K činům, které neměly obdoby, bral Hitler odvahu z pocitu shody s vlastním národem. Proč zakrývat, že většina Němců dávala Hitlerovi za pravdu a že se s ním ztotožňovala? Na snímku vůdce NSDAP Hitler při projevu ke členům nacionálně socialistického studentského svazu v Hassenheide.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz