Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumenty o Hitlerovi přitahují diváky

  9:24aktualizováno  9:24
Jakmile se v televizi objeví dokument o Hitlerovi, křivka sledovanosti prudce stoupne. "Je to prostě fakt, ale důvod netuším," potvrzuje dramaturg České televize Miloš Slonek. Další divácký úspěch zřejmě nastane zítra, kdy ČT 2 uvede premiéru více než dvouhodinového dokumentu s názvem Hitler - historie jedné kariéry, který v zahraničí vyvolal kontroverzní ohlasy.

HITLER, ŽRALOK, LOĎ

"Přemýšleli jsme, proč to tak zabírá, ale k ničemu jsme nedošli. Zkrátka platí, že téma Hitler - a pak ještě žralok - vychýlí peoplemetry nejvíc," dodává Slonek. Analytik programu ČT Karel Zeman připojuje ještě třetí spolehlivé jméno - Titanic. "Jsou to zjevně témata obecně atraktivní, mají značný potenciál publika a vesměs dostávají i slušné vysílací časy."

Postava Adolfa Hitlera diváky fascinuje, aniž rozlišují, zda jde o pohled německý, britský či odjinud. S hitlerovskou vlnou se "vezou" - byť v menší míře - i další filmy o nacistické éře: z poslední doby zaujal portrét Mengeleho, o něco méně von Ribbentropův. Obdobnou zkušenost mají zahraniční televize: po Britech a Francouzích se nyní tomuto tématu věnují v Německu, kde v rámci ZDF dokonce utvořili speciální redakci. Po cyklech o Hitlerových mužích a vojevůdcích, které v tuzemsku vzbudily mimořádný divácký zájem, od nich koupila ČT další sérii Hitlerovy děti; pak přijde na řadu téma holocaustu. "Sledovanost je v Německu velmi vysoká a také tam mají k dispozici nejbohatší archiv," líčí dramaturg Slonek a Zeman dodává k sledovanosti tuzemské: "Výsledky druhé světové války prostě stále působí. Navíc hitlerovským projektům pomáhá řazení do cyklů: lidé je postupně zaregistrují a přidají se ke sledování."

ČT nebere v potaz pouze čísla dodávaná peoplemetry, ve vlastním výzkumu "měří" také spokojenost publika. U pořadů hitlerovských prý rozhoduje, nakolik splňují původní očekávání. "Může se stát, že divák čeká jednoznačné odsouzení, a pokud dokument jeho představu zcela nenaplní, je roztrpčen," informuje analytik Zeman. V této souvislosti připomíná bouřlivé reakce poté, co v Německu padl mýtus, že za hrůzy nacismu je zodpovědno jen pár lidí z Hitlerova okruhu a špiček SS, zatímco ve wehrmachtu prý působili "slušní, normální vojáčci". Dopisové oddělení ČT nicméně stohy reakcí na hitlerovské pořady nedostává, píše jen hrstka pamětníků.

Zájem o dokumenty s tematikou nacismu

sledovanost

podíl

Hitlerovi muži - Adolf Eichmann (ČT 1)

13,2

30

Hitlerovi válečníci - Friedrich Paulus (ČT 1)

11,7

22

Hitler: Bilancování - V soukromí (ČT 2)

9,4

19

Mengele: Poslední zúčtování (ČT 2)

4,8

9

Joachim von Ribbentrop (ČT 2)

4,0

8

Zájem o některé další dokumenty vysílané na ČT

Titanic - nové skutečnosti (ČT 2)

7,8

16

Titanic - anatomie katastrofy 1 (ČT 2)

8,2

14

Titanic - anatomie katastrofy 2 (ČT 2)

10,6

22

Marilyn Monroe - poslední vyšetřování (ČT 1)

7,2

13

Ženy na přelomu tisíciletí - Bára B. (ČT 1)

10,3

18

ZÁHADY, TAJEMNO
A co má Hitler společného se žraloky a Titanikem? "Zřejmě to jsou věci, které diváky nějakým způsobem vzrušují, zvyšují jim hladinu adrenalinu a zároveň dávají jistotu, že se ve svém očekávání nezmýlí," odhaduje šéfproducent převzatých pořadů ČT Jan Rubeš.

Potvrzuje, že zahraniční distributoři jsou si tohoto účinku plně vědomi a s oblibou dávají ona slůvka přímo do názvů dokumentů. "Vždycky tam obratně vsunou stejně tak Hitlera jako u přírodopisných děl žraloka, o Titaniku nemluvě. Vezměte dokument Titanic: Pravdivý příběh J. Dawsona, který jsme uvedli k výročí katastrofy - osud topiče z legendární lodi přece nemusel mít v titulu ono předznamenání Titanic. Ale bez něj by zaručeně tolik netáhl," vysvětluje taktiku prodejců Rubeš.

Psycholog Ivan Douda říká, že názorů na shodnou přitažlivost pojmů Hitler, žralok, Titanic by se našla spousta. "Mohu vám to vyložit i podle Junga, ale cítíte, že něco společného tu je. Cosi nebezpečného, záludného, tajemného, pocit ohrožení - jenže někoho jiného, ne mne, byť s vědomím, že i mně by se to mohlo stát," naznačuje.

"Roli může hrát také ono pradávné zaklínání: když se na to dívám, zaháním to, rozpouštím. Nebo odvěká fascinace zlem či nostalgie za tím, co bylo, úzkost z toho, co bude. A třeba jsou všechny ty důvody jako kružnice, které se protínají jen zčásti. Je to záhada," jmenuje dále psycholog. Coby divák prý žraloky nesnáší, Titanic v dokumentech, nikoli v hraném filmu, ho zajímá a Hitler jako fenomén zla také. "Možná provokuje i jednoznačnost: říkáte si, přece nemohl být jenom špatný, vždyť kus zla je i ve mně. Ta komplikovanost, ne činy, ale příčiny, nás dráždí."

Dobrá, máme tedy rádi tajemno a legendy. Ale třeba příběh o životě a neobjasněné smrti Marilyn Monroeové se příliš neprosadil. "Snad jsme přesyceni vším, co se týká hvězd, a přitažlivost Hitlera, žraloků a Titaniku je naší reakcí na přežranost seriály, estrádami, veškerou nasládlostí - jako když dítě začne jíst omítku," vidí vysvětlení psycholog Douda.

HITLER - HISTORIE JEDNÉ KARIÉRY
Tento dokument zítra vysílá ČT 2 a na své internetové stránce o něm píše: Jeho smyslem není popisovat dějiny třetí říše. Pojednává o vztahu Adolfa Hitlera k německému národu, o okolnostech, které Hitlera formovaly a umožnily mu vzestup - i o jeho přívržencích. K činům, které neměly obdoby, bral Hitler odvahu z pocitu shody s vlastním národem. Proč zakrývat, že většina Němců dávala Hitlerovi za pravdu a že se s ním ztotožňovala? Na snímku vůdce NSDAP Hitler při projevu ke členům nacionálně socialistického studentského svazu v Hassenheide.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Najdete na iDNES.cz