Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumenty nesoutěží o Lvy

  11:38aktualizováno  11:38
V rámci příprav filmových cen Český lev, které budou vyhlášeny 3. března, se objevil spor, zda se mohou této soutěže hraných novinek účastnit i celovečerní dokumenty pro kina.

Prezidium České filmové a televizní akademie nejprve rozhodlo, že nikoli. Poté jednalo o všem znovu - se stejným výsledkem.

"Stanovy soutěže mluví nejen povšechně o filmu celovečerním, nýbrž také výslovně o filmu hraném. Takže ani dlouhometrážní dokumenty promítané v kině nemohou o Českého lva soutěžit," komentuje výsledky jednání výkonný ředitel akademie Petr Vachler.

Možnost dokumentaristů ucházet se o Českého lva vyvstala teprve loni. Dosud totiž byly jejich práce k vidění jen v televizi, v roce 2000 však hned tři velké dokumenty uvedla i kina a nejméně dva z nich, Proroci a básníci Ivana Vojnára a Bitva o život od trojice Janeček - Janek - Vávra, splňují jednu z hlavních podmínek soutěže národních Oscarů - tedy alespoň sedmidenní nepřetržité promítání v kinodistribuci.

"Přesvědčil jsem se, že ve výběru filmů pro Českého lva 2000 jsou zahrnuty i tituly z menší nebo větší části animované či experimentální, jako třeba Šest statečných. Přesto nikdo jejich účast nezpochybňuje," uvedl Richard Němec, producent Bitvy o život, který akademii žádal o změnu postoje. Pro Vojnárův snímek pak může mluvit skutečnost, že jeho dokument Proroci a básníci si vybrali - jako jedinou českou novinku včetně hraných - pořadatelé festivalu v Rotterdamu.

"Rozhodnutí prezidia pouze ctí daná pravidla, v žádném případě neznamená nějaký negativní postoj vůči tomuto žánru. Přemýšleli jsme, jak i dokumenty ocenit, a pravděpodobně už na podzim se dočkají své kategorie v nových televizních cenách," říká Vachler. S tím se však Němec nehodlá spokojit: "My sami Bitvu o život nepovažujeme za film dokumentární, v prvé řadě jde o celovečerní film určený divákům kin - o dílo kinematografické, nikoli televizní. Z tohoto důvodu bychom rádi s naším filmem soutěžili s kinematografickými filmy, ne s televizními pořady."

Názory filmařů se různí. Jedni míní, že nelze do Českého lva přidávat stále nové kategorie, jako film dětský, studentský či animovaný, když podobné tituly u nás vznikají jen zřídka. Druzí oponují jako Němec: filmový dokument přece není televizní dílo. Mluvčí Filmové komory Pavel Strnad odpovídá na otázku, zda dokumenty patří do Českého lva, bez váhání: "Určitě ano!"

Podle Vachlera se letos už žádné změny nestihnou, pro příští ročníky akademie zváží, kde bude dokumenty hodnotit, zda v rámci filmové, nebo televizní soutěže.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Přijde si Jana Brejchová pro Českého lva? Dva z nominovaných už se omluvili

Jana Brejchová

Jeden z každoročních vrcholů Českých lvů, ocenění za přínos filmu, má zatím nejasnou podobu. Letošní nositelka čestné...

Najbrtův Protektor získal šest Českých lvů, stal se i filmem roku

Český lev za rok 2009 - tvůrci filmu Protektor (herečka Jana Plodková, střihař Pavel Hrdlička a režisér Marek Najbrt)

Dlouho vyrovnaný souboj o České lvy nakonec drtivě vyhrál Protektor režiséra Marka Najbrta. Ten si z pražské Lucerny...

Láskyplná Kočičková se málem udusila v normalizačním dýmu Petera Nagye

Nominační večer Českých lvů 2011 moderovali Jakub Žáček a Ester Kočičková

Nominační večer Českého lva pod vlivem amorova šípu jako protiváha apokalyptickým prognózám roku 2012. Petr Vachler...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz