Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumentaristka Třeštíková: Evropský Oscar? To je senzace

  0:01aktualizováno  0:01
Helena Třeštíková jako první z českých tvůrců vyhrála s dokumentem René cenu Evropské filmové akademie. Když ráno brala telefon, ještě nic netušila. "Právě uklízím," hlásila těsně předtím, než se od MF DNES dozvěděla, že má evropského Oscara.

Dokumentaristku Helenu Třeštíkovou zaskočila zpráva o zisku evropského Oscara při uklízení. | foto: Lucie RobinsonMF DNES

Z filmu RenéJejí portrét zloděje s literárními sklony jménem René totiž dostal od Evropské filmové akademie cenu Prix Arte pro nejlepší evropský dokument roku. To se dosud žádnému českému filmaři nepodařilo, v minulosti pronikly jen do užší nominace na evropské ceny za scénář hrané snímky Návrat idiota a Babí léto.

"To je senzace – taky s tím uklízením hned končím," smála se režisérka, již porota ocenila za "silný příběh a fascinující i myšlenky provokující vztah mezi filmařem a jeho hrdinou".

TRAILER K FILMU RENÉ

Pojedete si pro cenu na slavnostní večer 6. prosince do Kodaně?
Samozřejmě bych jela ráda, pokud mě pozvou. Zatím nic nevím.

Z filmu RenéVezmete Reného s sebou?
Těžko můžu říci, jak to s ním bude vypadat. V současné době leží René v nemocnici úplně pomlácený po autohavárii. Seděl za volantem, ačkoli nemá řidičské oprávnění, a těžce se vyboural. Takže se nemůže hýbat, nemá ani korunu, zkrátka prožívá snad vůbec největší krizi.

René vám vykradl byt, zpronevěřil kameru, kterou jste mu půjčila – pořád jste s ním v kontaktu?
Denně mu do nemocnice volám, pokaždé asi půl hodiny. Chápu, že se René potřebuje vypovídat, vůbec neví, co s ním bude dál. Dokonce mě nabádá, abych pro něj zkusila uspořádat sbírku.

Třeštíková, René a "OSCAR"

Bilance hlavního hrdiny: jeden pokus o útěk, dvě milostná vzplanutí, lékařská vyšetření spojená s roztroušenou sklerózu i nadprůměrnou inteligencí a nakonec světové pochvalné kritiky. A to vše s nepřesně vytetovaným nápisem "Fuck of people".

Budete v natáčení Reného životních kotrmelců, které jste sledovala dvacet let, pokračovat i nadále?
Myšlenka točit dál existuje, René totiž zosobňuje stále rozehraný osud. Však mi taky psal, ať za ním rychle přijedu i s kamerou, abych zachytila změnu, že prý má po havárii jiný nos než dříve. Za ty roky už se naučil přemýšlet dramaturgicky.

Producent snímku Pavel Strnad tvrdí, že cena pro Reného je "bomba" a že pokračování jistě natočíte, protože vás prý nic nezastaví.
Doufám, že to půjde. Ostatně právě Strnadova společnost Negativ chce posílit technické zázemí, aby byla kamera k dispozici vždy, když se něco děje, a nemuselo se čekat.

43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu René

Porazila jste devět nominovaných dokumentů z celé Evropy včetně českého Občana Havla; chcete jejich autorům a svým kolegům něco vzkázat?
Pro mě evropské vítězství Reného znamená především velkou morální podporu celému českému dokumentu, který vedle hraného filmu zůstával dlouhý čas popelkou. Ale nyní ukazuje, že má své hodnoty, své možnosti a že naše silná dokumentaristická škola má Evropě co nabídnout – napříč všemi generacemi včetně těch nejmladších.

Helena TřeštíkováKdyž mluvíte o nové dokumentaristické generaci, kterou učíte na FAMU, uvědomila jsem si, že i s ní jste vyhrála evropskou cenu – za studentský cyklus Dcery 50. let, který dostane 13. listopadu v Bruselu trofej Evropské komise Zlaté hvězdy.
Ten projekt si zaslouží uznání, protože zachycuje výpovědi třiceti dcer politických vězňů 50. let, ale já na něm nemám žádnou zásluhu.

Jak to, že ne? Točilo ho deset vašich studentů pod vaším dohledem.
Ale já jsem to jen dala dohromady. S nápadem Dcer 50. let mě oslovila producentka Zuzana Dražilová, jestli bych se ho ujala. Já jsem měla zrovna jinou práci, ale nabídla jsem jí možnost zapojit posluchače dokumentární tvorby na FAMU. Seznámila jsem je, byla u několika prvních schůzek, občas poradila, ale jinak studenti jeli sami po své ose. Učili se přitom to podstatné: jak lidi zpovídat a jak jim naslouchat.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz