Dokument o Tibetu vypráví pouze obrazem

- Na premiéře neobvyklého cestopisného dokumentu nazvaného stručně Tibet se to hemžilo slavnými světoběžníky. Chyběl jen Jan Malíř, kameraman a režisér tohoto filmu, jenž vznikl v produkci Bontonu a pod stejnou značkou teď vyšel na videokazetách. "Právě volal a omlouvá se, točí se zahraničním štábem a na place má prý šedesát amerických herců," vysvětloval zdržení mezinárodně žádaného mistra obrazu Martin Kratochvíl.
Prezident Bontonu se tu tentokrát objevil ve své původní profesi. "Dělal jsem muziku," vysvětloval svůj podíl na tibetském projektu Kratochvíl, jenž se rovněž zúčastnil výpravy. Vedoucí produkce a pomocný kameraman Josef Petrásek prozradil, že zažili i chvíle, kdy měli o "svého prezidenta" strach: "V nadmořské výšce mezi čtyřmi a pěti tisíci metry nastaly chvíle, kdy se každý z nás aspoň jednou cítil málem na umření."
Téměř hodinové putování Tibetem se odehrává v několika tematických kapitolách - jen prostřednictvím obrazů, pocitů, útržků rozhovorů a hudby. Tvůrci nepoužili žádný komentář. "Je to film odlišný od běžných cestopisů, spíše upřímné svědectví party lidí o putování k vysněnému cíli, kam nakonec stejně nedojeli," říká fotograf Zdeněk Thoma. Podle něj je Tibet zemí, která už jen vyslovením tohoto jména probouzí naši představivost. Horolezec Josef Rakoncaj má jinou zkušenost: cestu Tibetem zpravidla chápe jako "zdržování" před výstupem na vytčené vrcholy. O Malířově filmu říká: "První, okouzlený pohled turisty je trochu jiný než skutečná tamní realita, k níž proniknete teprve postupně."