Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokument jako historický důkaz o genocidě

  14:53aktualizováno  14:53
- Filmový dokument se v určitých situacích, zvláště za válečných konfiktů a vojenských agresí, stává jediným prostředníkem mezi postiženými lidmi a okolním světem. Bývá často také osamělým svědkem bezpráví a násilných zvěrstvech, kterých se útočníci dopouští na civilním obyvatelstvu. Tyto funkce plní zcela jistě i dva české dokumenty z války v Čečensku, které byly v neděli uvedeny na festivalu Jeden svět ’99.

Právě v případě ruské agrese do této kavkazské země a následné cílené likvidace celého národa a jeho kulturního dědictví se můžeme spoléhat jen a pouze na svědectví odvážných filmařů. Jen tak si lze alespoň trochu představit, co se v Čečensku vlastně dělo, protože ruské impérium, kterému celý svět nechal volnou ruku při řešení jeho vnitřních záležitostí, zahalilo celý konflikt mlhou lží a manipulací.

Ruské vojsko neprodyšně uzavřelo celou oblast a nevpustilo dovnitř novináře, ale dokonce ani humanitární pomoc. O to více je třeba cenit si odhodlání Vladislava Kvasničky a nadace Člověk v tísni při ČT a hlavně faktu, že se jim nakonec podařilo tuto bariéru překonat a zachytit nejen tamní realitu, ale přivést i trochu lékařského materiálu.

Díky dvěma dokumentům, Krvavý chomout a Čečenský sen, můžeme získat zcela jiný, pravdivější obraz o čtyři roky starém konfliktu. Po jejich shlédnutí už nikdo nemůže věřit oficiálním ruským stanoviskům, které tvrdily, že Čečnu ovládá organizovaná mafie za nemalého přispění prezidenta Dudajeva a že nevinné civilní obyvatelstvo terorizují ozbrojené bandy loupežníků.

Nikdo už také nemůže souhlasit s upřímnou snahou invazních jednotek o osvobození Čečenska a nastolení spravedlnosti. Tvůrci těchto dokumentů popřeli všechny vykonstruované argumenty ruské generality, které se snažily ospravedlnit neospraveditelné a předložili svými díly nové důvody této invaze, které jsou ale velmi znepokojující a varovné.

Jaký další cíl si může najít krachující a hladová ruská armáda, aby nakrmila své vojáky a odepsala přebytečné zbraně? Jaký další národ převálcuje nemotorný, ale obrovský ruský medvěd, aby převědčil svět o své síle a odhodlanosti chránit si své teritorium? Ať už to bude Ingušsko nebo Dagestán, celý svět bude jistě mlčky přihlížet a pak opět přijde řada na filmaře, aby o tom alespoň informovali.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz