Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejnáročnější dokument v dějinách je o fanoušcích fotbalu a míří do Varů

  13:20aktualizováno  27. června 15:30
Komedie z fotbalového prostředí s názvem Dva nula od Pavla Abraháma a Tomáše Bojara bude mít premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Z filmu Dva nula | foto: archiv

Celovečerní film, který vznikl během jediného večera s využitím rekordního počtu filmových štábů na fotbalovém stadionu, byl vybrán do soutěže dokumentů.

"Dva nula je film, který je neobvyklý přinejmenším už způsobem svého vzniku. 11. dubna 2011 hrála Sparta tradiční derby se Slavií a my jsme se rozhodli, že se nám tato událost stane kulisou pro společenskou komedii," vysvětlili vznik snímku tvůrci.

Do natáčení, jehož přípravy zabraly dva roky, se na místě zapojilo bezmála 150 členů štábů. Podle autorů šlo patrně o největší natáčení v jednom čase na jednom místě v dějinách dokumentární kinematografie.

Z filmu Dva nula

Z filmu Dva nula

Dvě desítky kamer však nemířily na hřiště, ale do hlediště. V něm se totiž nacházela různorodá a vtipná společnost, která stála tvůrcům za pozornost. Diváci se mohou těšit na fanatické sázkaře, žáčky fotbalové přípravky, pečlivě oblečené dámy z VIP salonu, distingovaného novinového kritika, dezorientované italské turisty či televizní komentátory.

"Šlo nám o to ukázat, jak různí lidé různě prožívají stejnou věc," uvedli autoři. Jednotlivé postavy byly snímány zdálky a s využitím mikroportů.

Fotogalerie

Lidé se tak ve filmu projevují takoví, jací skutečně jsou: živí, přirození a často zábavní. "Co kamera, to jedinečný vhled do různých pater tribuny i různých pater dnešní společnosti," míní autoři.

Režisér Abrahám a scenárista Bojar debutovali v roce 2008 s celovečerním filmem Česká RAPublika, který získal několik ocenění. Film o životě tří českých rapperů je podle tvůrců snímku z fotbalového zákulisí v něčem podobný.

"Oba uchopují známý a lidmi oblíbený fenomén novým, dost nečekaným způsobem. Oba jsou podle nás docela zábavné, ale přitom ne pokleslé. V obou dvou se určitá prvotní sympatie či otevřenost k zobrazovanému prostředí pojí s určitým odstupem od něj," vysvětlili Abrahám a Bojar.

Mezinárodní filmová přehlídka začne v Karlových Varech 29. června a potrvá do 7. července. Film Dva nula bude mít premiéru 30. června. Do distribuce pak půjde na podzim u příležitosti derby Sparta – Slavie.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních...

Najdete na iDNES.cz