Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dojemný kýč s mezinárodními cenami

  13:21aktualizováno  13:21
- Společnost Sunfilm dovezla do našich kin, pro české diváky značně exotický, brazilský snímek Hlavní nádraží režiséra Waltera Sallese, který vyhrál loňský MFF v Berlíně a získal nominace na Oscary a Zlatý Glóbus. Příběh ze současné Brazílie přirovnávaný ke Svěrákově Koljovi přetéká sentimentem a slzami dojetí a utápí se v jednom klišé za druhým.

Halou hlavního nádraží v Rio de Janeiru projdou každý den tisíce lidí, další stovky se tu snaží uživit nebo alespoň přespat. Uprostřed tohoto chaosu sedí den co den bývalá učitelka Dora a za jeden Reál vám napíše dopis. Nejrůznější lidé vystupují z anonymní masy a svěřují jí svá přání, vzpomínky či neštěstí v naději, že jim pomůže doručit jejich poselství.

Dora, zatrpklá a zklamaná stará panna, která už od života nic nečeká, bere ale osud důvěřivých analfabetů do svých rukou. Sama po večerech rozhoduje, jaký dopis rovnou vyhodí a jaký dá do šuplíku s tím, že ho možná někdy pošle. Jednoho dne se však před její stolek postaví malý Josué, sirotek, jehož mámu přejel autobus před nádražím, a chce napsat dopis otci, kterého nikdy neviděl.

Dora do té doby naslouchala a psala bez jakékoli účasti, nezajímal ji život ostatních lidí, snad ani její vlastní ne, teď ale najednou pocítila určitý soucit a vzala chlapce k sobě domů. Tento pocit z ní zpočátku zmizí stejně rychle, jako se objevil a Dora prodá Josua za dva tisíce dolarů na orgány. Následující den ho však unese zpátky a vydává se s ním na dlouhou cestu do vnitrozemí, aby společně nalezli jeho otce.

Oba, zcela osamělí a obrnění před okolním světem, se během komplikované cesty plné dalších nepříjemných překvapení stále více sbližují, i když jim cíl jejich cesty zůstává stále nedosažitelný. Na konci této cesty nenaleznou to, co hledali, ale získají něco, co oběma zžíravě chybělo a co je teď může naplnit, i když se zase rozloučí.

Příběh dvou osamělých duší uprostřed městské džungle Rio de Janeira, které společně překonají tíživou samotu a vnitřní izolaci, působí jako pečlivě propracovaný útok na mezinárodní filmové ceny, stejně jako již zmiňovaný Kolja. Festivalové poroty mívají neměnný zkostnatělý vkus a většina ví, jak se jim zavděčit. Jen někteří však podle toho tvoří své filmy.

Celé toto uplakané melodrama překypuje omletými frázemi a obrazovým kýčem, vše vygraduje v závěru, který působí až jako parodie. Jako vrchol citového slejváku působí vehementně připomínaný fakt, že představitel Josua Vinícius de Oliveira je chudý čistič bot z letištní haly. Mezi potoky slz a dojetí vystupuje snad jen krásná brazilská příroda a drsná realita periférií Ria, to jsou však jen kulisy tohoto vykonstruovaného a kýčovitého melodramatu.

Hlavní nádraží - Central do Brasil (Brazílie/Francie 1997)

režie Walter Salles
scénář Marcos Bernstein, Joao Emanuel Carneiro
kamera Walter Carvalho
hrají Fernanda Montenegrová, Vinícius de Oliveira, Marília Peraová, Othon Bastos
distribuce v ČR Sunfilm
čas 112 minut

Záběr z filmu Hlavní nádraží

Fernanda Montenegro jako bývalá učitelka Dora

Záběr z filmu Hlavní nádraží

Vinicius de Oliveira jako Josué

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz