Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dojemný kýč s mezinárodními cenami

  13:21aktualizováno  13:21
- Společnost Sunfilm dovezla do našich kin, pro české diváky značně exotický, brazilský snímek Hlavní nádraží režiséra Waltera Sallese, který vyhrál loňský MFF v Berlíně a získal nominace na Oscary a Zlatý Glóbus. Příběh ze současné Brazílie přirovnávaný ke Svěrákově Koljovi přetéká sentimentem a slzami dojetí a utápí se v jednom klišé za druhým.

Halou hlavního nádraží v Rio de Janeiru projdou každý den tisíce lidí, další stovky se tu snaží uživit nebo alespoň přespat. Uprostřed tohoto chaosu sedí den co den bývalá učitelka Dora a za jeden Reál vám napíše dopis. Nejrůznější lidé vystupují z anonymní masy a svěřují jí svá přání, vzpomínky či neštěstí v naději, že jim pomůže doručit jejich poselství.

Dora, zatrpklá a zklamaná stará panna, která už od života nic nečeká, bere ale osud důvěřivých analfabetů do svých rukou. Sama po večerech rozhoduje, jaký dopis rovnou vyhodí a jaký dá do šuplíku s tím, že ho možná někdy pošle. Jednoho dne se však před její stolek postaví malý Josué, sirotek, jehož mámu přejel autobus před nádražím, a chce napsat dopis otci, kterého nikdy neviděl.

Dora do té doby naslouchala a psala bez jakékoli účasti, nezajímal ji život ostatních lidí, snad ani její vlastní ne, teď ale najednou pocítila určitý soucit a vzala chlapce k sobě domů. Tento pocit z ní zpočátku zmizí stejně rychle, jako se objevil a Dora prodá Josua za dva tisíce dolarů na orgány. Následující den ho však unese zpátky a vydává se s ním na dlouhou cestu do vnitrozemí, aby společně nalezli jeho otce.

Oba, zcela osamělí a obrnění před okolním světem, se během komplikované cesty plné dalších nepříjemných překvapení stále více sbližují, i když jim cíl jejich cesty zůstává stále nedosažitelný. Na konci této cesty nenaleznou to, co hledali, ale získají něco, co oběma zžíravě chybělo a co je teď může naplnit, i když se zase rozloučí.

Příběh dvou osamělých duší uprostřed městské džungle Rio de Janeira, které společně překonají tíživou samotu a vnitřní izolaci, působí jako pečlivě propracovaný útok na mezinárodní filmové ceny, stejně jako již zmiňovaný Kolja. Festivalové poroty mívají neměnný zkostnatělý vkus a většina ví, jak se jim zavděčit. Jen někteří však podle toho tvoří své filmy.

Celé toto uplakané melodrama překypuje omletými frázemi a obrazovým kýčem, vše vygraduje v závěru, který působí až jako parodie. Jako vrchol citového slejváku působí vehementně připomínaný fakt, že představitel Josua Vinícius de Oliveira je chudý čistič bot z letištní haly. Mezi potoky slz a dojetí vystupuje snad jen krásná brazilská příroda a drsná realita periférií Ria, to jsou však jen kulisy tohoto vykonstruovaného a kýčovitého melodramatu.

Hlavní nádraží - Central do Brasil (Brazílie/Francie 1997)

režie Walter Salles
scénář Marcos Bernstein, Joao Emanuel Carneiro
kamera Walter Carvalho
hrají Fernanda Montenegrová, Vinícius de Oliveira, Marília Peraová, Othon Bastos
distribuce v ČR Sunfilm
čas 112 minut

Záběr z filmu Hlavní nádraží

Fernanda Montenegro jako bývalá učitelka Dora

Záběr z filmu Hlavní nádraží

Vinicius de Oliveira jako Josué

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Najdete na iDNES.cz