Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dogma 95: striktní omezení jako nová tvůrčí síla

  13:38aktualizováno  13:38
- Tragikomickým příběhem Mifune vstupuje tento týden na český distribuční trh nová společnost Kino 2005. Její náplní bude, stejně jako u podobných menších firem Sunfilm, Artcam nebo Cinemart, dovážet nekomerční filmy převážně evropské produkce a konkurovat tak zástupcům velkých amerických studií.

Kino 2005 přiváží na začátek dva dánské filmy, Mifune, který má premiéru ve čtvrtek a Rodinnou slavnost, která poběží o týden později. Oba snímky spojuje kromě země původu ještě jedno kritérium, a tím je věrnost Dogmatu 95. Tento umělecký manifest sepsali v květnu roku 1995 čtyři dánští režiséři a stanovili v něm určitá pravidla a zákony nové filmové tvorby, která klade velký důraz na realističnost a autenticitu díla.

Snímek odpovídající Dogmatu 95 musí splňovat následující pravidla: Musí se odehrávat v současnosti a v tvůrci známém prostředí, natáčet se smí pouze v reálných prostorech s použitím rekvizit, které se na místě již nacházely, film nesmí být uměle osvěcován a nesmí obsahovat hudbu, není-li její zdroj viditelný, musí být barevný a natočen ruční kamerou bez dalších optických efektů.

Podle tohoto přísného formálního schématu vznikly zatím tři snímky, Rodinná slavnost - Dogma 1, Idioti - Dogma 2 a Mifune - Dogma 3. I když mají naprosto rozdílná témata i celkové vyznění, spojuje je jejich přístup k vyprávění, odmítají uměleckou stylizaci nebo samoúčelné herecké exibice. Právě předem jasně vytyčené formální možnosti kladou velký důraz na samotný příběh a jeho obrazové zpracování, které má na diváka působit opravdově a blízce.

Mifune aneb Dogma 3 vypráví příběh mladého muže, který právě zažívá sladké chvíle velkého životního triumfu. Je na vrcholu své pracovní kariéry a chystá se vzít si dceru svého šéfa. A právě v den svatby se musí z velkoměsta vrátit na zapadlou vesnici, aby se na rodném statku staral o svého mentálně zaostalého bratra. Po počátečním civilizačním šoku a rozčarování nalezne nakonec v novém stylu života, který se neřídí jen jeho osobními ambicemi, vetší naplnění a vnitřní klid.

Přehodnocení hodnot a změna životního stylu nepatří v současné západní Evropě k nijak třeskutě originálním nápadům, přesto ale Mifune nepůsobí jako další odrhovačka na momentálně populární téma. A za to vděčí jistě formálnímu přístupu v duchu Dogmatu 95, z jinak vyčpělého klišé tak dokázal vytvořit příběh, kterému je možné uvěřit.

Mifune - Mifunes sidste sang - Dogme 3 (Dánsko 1998)

režie Soren Kragh-Jacobsen
scénář Soren Kragh-Jacobsen a Anders Thomas Jensen
kamera Anthony Dod Mantle
hrají Iben Hjejleová, Anders W. Bertelsen, Jesper Asholt, Emil Tarding
čas 98 minut

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz