Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dočká se Richard Krajčo role Kajínka?

  0:59aktualizováno  0:59
V jedné ze dvou filmových verzí osudu Jiřího Kajínka má zpěvák Richard Krajčo slíbenou roli. Jenže majitelé práv podávají na konkurenční film žalobu.

Jiří Kajínek u soudu v Plzni | foto: Jiří BervidaMF DNES

Filmový případ Kajínek se ocitl v rukou právníků. Poté, co režisér Ivan Fíla oznámil, že podle vlastního scénáře natočí ve společnosti Viktora Schwarcze Cineart TV Prague snímek Princip K., jenž se Kajínkovým osudem inspiruje, rozhodl se Petr Jákl z firmy J. B. J. Film podat žalobu. Právě pro oba Petry Jákly, otce a syna, totiž Fíla původně scénář psal – a také výhradně jejich J. B. J. Film má koupená práva ke Kajínkově životnímu příběhu.

"Věřili jsme v dohodu, ale dál to zkrátka nejde, půjde se k soudu. Teď už jsou dotčena i osobnostní práva," prohlásil včera Jákl syn. Po rozchodu s producenty, kteří se rozhodli využít jiného autora, totiž režisér zastává názor, že si může se svým scénářem dělat, co chce, zvláště když Kajínka ve filmu přejmenuje.

Jákl však namítá, že dotyčný scénář, za nějž mu prý zaplatili, psal Fíla na jejich objednávku a přímo na téma Kajínek, k němuž mají exkluzivitu. "Tu nyní porušuje, i když se tváří, že to je příběh o někom jiném," míní Jákl. "Navíc poškozuje partnery – říká třeba, že s ním spolupracuje Nova, ale nám na Nově řekli, že s ním ani nejednají."

Podle mluvčí Veroniky Šmítkové skutečně nedostal příslib podpory ze strany televize Nova zatím ani jeden ze dvou případných filmů o Kajínkovi. "Ale hlavně porušuje ustanovení smlouvy, že se scénářem nesmí sám nakládat," varuje Jákl, že mohou dokonce požádat soud o takzvané předběžné opatření.

"Podle mého právníka na to nemají nárok, neboť odstoupili od smlouvy jako celku," namítá Fíla. "Navíc můj film bude mít obecnější, nadčasovou platnost, změnili jsme místa, jména, charaktery. Poslal jsem scénář Kajínkovi a odepsal mi, že se mu líbí a bude prý rád, když to natočím, i když on smlouvu s Jáklovými neporuší," prohlašuje Fíla. Na adresu svých bývalých producentů Jáklových pak dodává: "Ať si žijí v pohodě a klidně konečně natočí svou verzi."

Příběh Jiřího Kajínka odsouzeného k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu a prohlašujícího, že je nevinný, se tak znovu ocitá na půdě paragrafů. Jákl hrozil žalobou už před lety, když chtěl "souběžného Kajínka" točit Jiří Svoboda; ten nakonec ustoupil.

Nyní na výsledek bitvy advokátů čeká Fílův producent Schwarcz. "Nejdřív se musí dohodnout právníci. Pokud se ukáže, že je scénář čistý, jak mi tvrdí Fíla, požádal bych o grant a šli bychom koncem roku do výroby. A pokud čistý není, tak Princip K. prostě dělat nebudu," shrnuje Schwarz, jehož Jákl o možném riziku informoval.

Ve Fílově verzi má hlavní roli slíbenou zpěvák a herec Richard Krajčo. "Můj hrdina se nejmenuje Jiří Kajínek, ale Jan Karas, ostatně ani film nemá Kajínka v názvu. Já se sice v právních záležitostech moc nevyznám, ale podle mě scénář patří autorovi, a jestli se Kajínkovým osudem inspiroval, to přece nemůže být žalovatelné," uvažuje Krajčo. "Je to prostě skvělý scénář o muži, jehož postihly věci, které se mohou stát každému," říká herec. Fíla ho do role Kajínka navrhoval už Jáklovým: "Ale nechtěli mě," směje se.

"To je pravda, Krajčo se nám zdál příliš drobný, typově neodpovídal," říká Jákl, který chce natáčení původního Kajínka podle scénáře Marka Dobeše rozjet v říjnu společně s Barrandovem. Režiséra i představitele hlavní role už také mají, ale jejich jména teď odmítá zveřejnit. "Nechci, aby se z toho stala přebíjená, kdo je lepší. Tvůrčí tým představíme, až se právní spor vyřeší; doufám do dvou týdnů," uvedl.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz