Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dočká se Richard Krajčo role Kajínka?

  0:59aktualizováno  0:59
V jedné ze dvou filmových verzí osudu Jiřího Kajínka má zpěvák Richard Krajčo slíbenou roli. Jenže majitelé práv podávají na konkurenční film žalobu.

Jiří Kajínek u soudu v Plzni | foto: Jiří BervidaMF DNES

Filmový případ Kajínek se ocitl v rukou právníků. Poté, co režisér Ivan Fíla oznámil, že podle vlastního scénáře natočí ve společnosti Viktora Schwarcze Cineart TV Prague snímek Princip K., jenž se Kajínkovým osudem inspiruje, rozhodl se Petr Jákl z firmy J. B. J. Film podat žalobu. Právě pro oba Petry Jákly, otce a syna, totiž Fíla původně scénář psal – a také výhradně jejich J. B. J. Film má koupená práva ke Kajínkově životnímu příběhu.

"Věřili jsme v dohodu, ale dál to zkrátka nejde, půjde se k soudu. Teď už jsou dotčena i osobnostní práva," prohlásil včera Jákl syn. Po rozchodu s producenty, kteří se rozhodli využít jiného autora, totiž režisér zastává názor, že si může se svým scénářem dělat, co chce, zvláště když Kajínka ve filmu přejmenuje.

Jákl však namítá, že dotyčný scénář, za nějž mu prý zaplatili, psal Fíla na jejich objednávku a přímo na téma Kajínek, k němuž mají exkluzivitu. "Tu nyní porušuje, i když se tváří, že to je příběh o někom jiném," míní Jákl. "Navíc poškozuje partnery – říká třeba, že s ním spolupracuje Nova, ale nám na Nově řekli, že s ním ani nejednají."

Podle mluvčí Veroniky Šmítkové skutečně nedostal příslib podpory ze strany televize Nova zatím ani jeden ze dvou případných filmů o Kajínkovi. "Ale hlavně porušuje ustanovení smlouvy, že se scénářem nesmí sám nakládat," varuje Jákl, že mohou dokonce požádat soud o takzvané předběžné opatření.

"Podle mého právníka na to nemají nárok, neboť odstoupili od smlouvy jako celku," namítá Fíla. "Navíc můj film bude mít obecnější, nadčasovou platnost, změnili jsme místa, jména, charaktery. Poslal jsem scénář Kajínkovi a odepsal mi, že se mu líbí a bude prý rád, když to natočím, i když on smlouvu s Jáklovými neporuší," prohlašuje Fíla. Na adresu svých bývalých producentů Jáklových pak dodává: "Ať si žijí v pohodě a klidně konečně natočí svou verzi."

Příběh Jiřího Kajínka odsouzeného k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu a prohlašujícího, že je nevinný, se tak znovu ocitá na půdě paragrafů. Jákl hrozil žalobou už před lety, když chtěl "souběžného Kajínka" točit Jiří Svoboda; ten nakonec ustoupil.

Nyní na výsledek bitvy advokátů čeká Fílův producent Schwarcz. "Nejdřív se musí dohodnout právníci. Pokud se ukáže, že je scénář čistý, jak mi tvrdí Fíla, požádal bych o grant a šli bychom koncem roku do výroby. A pokud čistý není, tak Princip K. prostě dělat nebudu," shrnuje Schwarz, jehož Jákl o možném riziku informoval.

Ve Fílově verzi má hlavní roli slíbenou zpěvák a herec Richard Krajčo. "Můj hrdina se nejmenuje Jiří Kajínek, ale Jan Karas, ostatně ani film nemá Kajínka v názvu. Já se sice v právních záležitostech moc nevyznám, ale podle mě scénář patří autorovi, a jestli se Kajínkovým osudem inspiroval, to přece nemůže být žalovatelné," uvažuje Krajčo. "Je to prostě skvělý scénář o muži, jehož postihly věci, které se mohou stát každému," říká herec. Fíla ho do role Kajínka navrhoval už Jáklovým: "Ale nechtěli mě," směje se.

"To je pravda, Krajčo se nám zdál příliš drobný, typově neodpovídal," říká Jákl, který chce natáčení původního Kajínka podle scénáře Marka Dobeše rozjet v říjnu společně s Barrandovem. Režiséra i představitele hlavní role už také mají, ale jejich jména teď odmítá zveřejnit. "Nechci, aby se z toho stala přebíjená, kdo je lepší. Tvůrčí tým představíme, až se právní spor vyřeší; doufám do dvou týdnů," uvedl.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz