Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobronínští sklízeli v Třešti ovace a ceny

  21:04aktualizováno  21:04
T ř e š ť - Divadelní přehlídky opět ovládly Českomoravskou vrchovinu, v Třešti končilo Třešťské divadelní jaro a v Jihlavě se konal první ročník festivalu JID 20 - 01. Třešťské divadelní jaro po čtrnáctidenním maratonu uvítalo v pátečním večeru hosty přehlídky, a sice divadelní spolek Kroměříž s hudební komedií Liliomfi. Soubor tuto hru v Třešti zahrál coby svou předpremiéru. Zároveň byl páteční večer pro divadelníky zajímavý také kvůli slavnostnímu vyhlášení výsledků.
Třešťské divadelní jaro

Třešťské divadelní jaro - Divadelní spolek Kroměříž zahrál v závěru Třešťského divadelního jara své nastudování hudební komedie Liliomfi. | foto: Petr LemberkMF DNES

Divácký zájem provázel přehlídku již od jejího začátku, kdy se v sobotu desátého března uskutečnilo první představení, a to divadelního ochotnického spolku z Kamenice nad Lipou Stromy umírají vstoje. Návštěvníci pak mohli vidět například hudební komedii Limonádový Joe, Pyšnou princeznu, Knihu džunglí, absurdní drama Král umírá, muzikál Štěňata, komedii Manžel pro Opalu či Ligu proti nevěře. "Na letošním Třešťském divadelním jaru se uskutečnilo čtrnáct představení. Ta provázely dvě výstavy, divadelní bál a koncert skupiny Tutti Třešť. Na přehlídku přišlo dva tisíce šest set osmdesát lidí. To je v průměru sto devadesát dva lidí na představení. Hrálo zde dvě stě třicet čtyři herců, souborů bylo třináct, protože odpadla Základní škola Demlova z Jihlavy z důvodu chřipky. Šest představení bylo soutěžních," uvedla vedoucí pořádajícího Městského kulturního střediska v Třešti Jana Vondráková.

Soutěžní představení hodnotila odborná porota ve složení předsedkyně Marie Kotisové, Vladimíra Zajíce, Petra Vaňka a Milana Schejbala z Artamy, uměleckého šéfa Horáckého divadla v Jihlavě Michaela Junáška a Jaroslavy Chalupové ze Svazu českých divadelních ochotníků. Tato porota se rozhodla nenominovat žádné ze soutěžních představení na národní přehlídku Divadelní Třebíč.

Čestné uznání získal za roli Oliviera Milan Řezníček a za roli Žanety Kateřina Dubová v muzikálu Štěňata v nastudování Na Kop Tyátru Jihlava. Ceny za herecké výkony v rolích získal Pavel Holík v inscenaci Ó Elido dobronínských Zmatkařů. Další ceny získali Petr Coufal a  Ludmila Dostálová za výkony ve stejné hře. Cenu za inscenaci získal režisér Petr Žák opět za Ó Elido. Porota se rozhodla doporučit na přehlídku dvě představení, a sice absurdní drama Král umírá v nastudování spolku Rotunda ze Znojma a inscenaci Ó Elido Zmatkařů z Dobronína.

"Coby pořadatelé jsme s tímto jubilejním ročníkem spokojeni. Návštěvnost byla velmi dobrá, ale co jsme se bavili s porotou, letos byla úroveň představení, která by splňovala kritéria národní přehlídky, nižší. Loni zde bylo spousta ambiciózních souborů, letos se neurodilo. Bylo zde hodně začínajících souborů. Měli jsme strach z tolika představení, ale lidé přišli," řekla Vondráková.

Málokde je krajská přehlídka čtrnáctidenní. Většinou se ochotníci sejdou na přehlídkách o víkendu. V jeden den tak může divák vidět například tři i více představení. "Děláme čtrnáctidenní přehlídku z jednoho důvodu. V Třešti je divák, který je ochoten čtrnáct dní do divadla chodit. Na přehlídkách, kde opravdu hrají v jednom dni tři soubory, se hraje většinou pro druhé soubory. U nás využíváme toho, že lidé chodí. Děláme to pro ně. Byla by škoda diváka o divadlo ochudit. Kvůli porotě jsme pak přehlídku rozdělili do dvou částí, aby zde nemusela žít celý týden," sdělila Vondráková.

Příští, čtyřicátý první ročník se možná bude konat dříve. "Třešťské divadelní jaro je v období, kdy se konají také jiné přehlídky, protože jde o poslední termín, kdy nominovat divadla na národní přehlídku. Chceme navíc přehlídku vylepšovat, a s termínem hneme dopředu. Takže by se příští ročník mohl konat na začátku března," dodala Vondráková.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz