Dobrodružství kriminalistiky - První detektivní sbor - Snímek ze seriálu Dobrodružství kriminalistiky, z epizody nazvané První detektivní sbor | foto: Česká televize - Vlastimil Malaska

Dobrodružství kriminalistiky vyšlo knižně

Tři klíčové historické postavy vybrané ze šestadvaceti epizod česko-německého seriálu Dobrodružství kriminalistiky se nyní sešly v knižní podobě.

Jsou jimi zakladatel Scotland Yardu Henry Fielding, francouzský zločinec E. F. Vidocq, jenž se později stal detektivem, a jeho krajan Alhonse Bertillon, jenž zavedl do kartotéky zločinců jejich tělesné míry.

Literární verzi trojice příběhů napsal Jan Šikl, jinak známý dokumentarista, jenž autorský podíl na populárním televizním cyklu režiséra a spoluautora scénářů Antonína Moskalyka převzal v roce 1988 po svém otci Jaroslavu Šiklovi, který rozpracoval počáteční díly.

Knihu vydanou nakladatelstvím XYZ doprovázejí rovněž herecké fotografie z televizní podoby vybraných případů.

Úvodní knižní příběh, První detektivní sbor, opakuje shodou okolností program ČT1 právě tento pátek. Jeho hrdinu, spisovatele, dramatika a právníka Fieldinga, představuje před kamerou Petr Haničinec.

Následující knižní povídka Stopa původně celý televizní seriál zahajovala. Hlavní roli bývalého francouzského galejníka jménem Eugéne François Vidocq, který se dal do služeb policie a později založil za účasti svých bývalých zločineckých kolegů pověstnou policejní organizaci Sureté, vytvořil nedávno zesnulý Boris Rösner.

Knihu uzavírá příběh Jepičí vítězství, který na obrazovce nesl název Bertillonáž a v němž vynálezce této nové kriminalistické metody Alphonse Bertillona, původně ušlápnutého písaře pařížské prefektury, ztvárnil Ondřej Havelka.

Šiklův knižní přepis tří epizod seriálu zatím zůstane ojedinělým. Výbor dalších příběhů ze seriálu Dobrodružství kriminalistiky se podle informací nakladatelství XYZ v dohledné době zatím nechystá.