Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Varů přijede Christopher Lee, hrál Draculu i Sarumana

  11:35aktualizováno  13:16
Další hvězdu získal na poslední chvíli karlovarský filmový festival. Přijede britský herec Christopher Lee, který v posledních letech proslul u široké veřejnosti díky ságám Hvězdné války, kde ztvárnil hraběte Dooku, a Pán prstenů, v níž zazářil coby čaroděj Saruman.

Dalšími hosty budou třeba legendární americký dokumentarista Les Blank a herečka Saffron Burrowsová, která do Varů přijede již potřetí. Tentokrát osobně představí americký soutěžní snímek The Guitar dcery slavného otce, režisérky Amy Redfordové.

43. MFFKV - Jiří Bartoška"Christopher Lee uvede ve Varech osobně svůj starší slavný film Dracula, který uvedeme v sekci Půlnoční filmy," uvedl prezident festivalu Jiří Bartoška na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Další novinkou v programu filmové přehlídky je koncert Markéty Irglové a Glena Hansarda, který se uskuteční 10. července v hotelu Richmond. "Zahrají jak písně z filmu Once, tak i skladby z chystané nové desky," prozradil Bartoška.

. GLóBY PRO ČECHY

Během festivalu převezmou Křišťálové glóby také tři čeští filmaři, kteří letos slaví životní výročí. Jako první to bude Juraj Jakubisko, který uvede svůj nový film Bathory. Druhým bude Dušan Hanák a třetím předseda letošní hlavní poroty MFFKV Ivan Passer, který cenu dostane na slavnostním zakončení.

Největší hvězdou letošního ročníku bude již dříve avizovaná hollywoodská hvězda Robert de Niro, který převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na slavnostním zahájení 4. července, jehož součástí bude i jeho nový film Co se vlastně stalo (What Just Happened).

Pořadatelé také odtajnili seznam čtrnácti filmů, které se budou ucházet o Křišťálový glóbus, hlavní festivalovou cenu. Jsou mezi nimi dva české snímky Děti noci a Karamazovi.

43. MFFKV - Křišťálový glóbus pro oceněně

"Šest snímků v soutěži uvedeme ve světové, sedm v mezinárodní a jeden v evropské premiéře," upozornila umělecká ředitelka Eva Zaoralová, která podotkla, že soutěžní filmy nemají žádného společného jmenovatele. "Vybíráme podle kvality."

V Karlových Varech bude letos uvedeno v různých premiérách celkem 56 filmů. "Festivaly v tomto také soutěží a nám se podařilo dosáhnout opravdu vysokého čísla," podotkla programová ředitelka Julietta Sichel.

. Hlavní soutěž

Děti noci (Česko)
Dr. Alemán (Německo)
Fotograf (Indonésie)
Karamazovi (Česko)
Kytara (USA)
Pátrání (Maďarsko)
Ranní ptáče dál doskáče (Itálie)
Skoro celá pravda (Francie)
Šachta (Čína)
Ukrutně šťastni (Dánsko)
Vzdálená chvění (Belgie)
Za sklem (Chorvatsko)
Zajatec (Rusko)
Záminky (Španělsko)

Mezi patnácti tituly soutěžní sekce Na východ od Západu bude uveden film Vladimíra Michálka O rodičích a dětech. V soutěži dokumentů českou kinematografii zastoupí projekt Heleny Třeštíkové nazvaný René. Festival uzavře slavný muzikál Mamma Mia!, který vidělo přes třicet milionů lidí.

Mezi dalšími festivalovými hosty budou například americký herec Nick Nolte a také přední hollywoodský herec německého původu Armin Mueller-Stahl. V tamní Galerii umění otevře výstavu svých obrazů a na festivalu převezme Cenu města Karlovy Vary.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vary vyhrál český film Křižáček, režisér Vorlíček převzal celoživotní cenu

Václav Vorlíček s cenou za celoživotní přínos českému filmu (8. července 2017).

Hlavní ceny z mezinárodní soutěže zůstanou v bývalém Československu. Hlavní soutěž 52. ročníku karlovarského filmového...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

Najdete na iDNES.cz