Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Trutnově opět budou Krakonošovi skákat pokličky. Přijedou tvrdí Korn

  11:43aktualizováno  11:43
Open Air Music Festival Trutnov oznámil jméno první zahraniční hvězdy pro letošní ročník. Jsou jí američtí metaloví Korn. "Jedná se o nejtvrdší kapelu v historii festivalu," říká Martin Věchet, zakladatel akce, jež letos slaví pětadvacet let od založení.

Korn | foto: Open Air Music Festival Trutnov

"Věříme, že Korn povznesou a vzkřísí naše duše a svými tvrdými a novátorskými rytmy oblaží nejedno srdce," slibují si pořadatelé praotce českých rockových festivalů. Ten letos proběhne ve dnech 16.-19. srpna na tradičním místě v areálu Na Bojišti. letošní ročník je věnován jeho dvěma pravidelným návštěvníkům, kteří v loňském roce zemřeli, tedy Václavu Havlovi a Ivanu Martinovi Jirousovi.
 
"Ač se může zdát, že letošní zasvěcení s metalovými Korn nesouvisí, zdání klame. Na pódiích se budou střídat umělci různých směrů. Od undergroundu přes vážnou hudbu, jazz, etno, písničkáře až po pop či metal, tak jak to měl náš náčelník Václav rád," říká s tradiční indiánskou rétorikou Martin Věchet.

"V undergroundovém stanu zase budou probíhat nejen přednášky, promítání a debaty, ale bude se zde také hrát do ranních hodin, tak jak to měl zase v oblibě Magor. Věříme, že to jejich duše potěší," dodává pořadatel.

Koncerty kapel hrajících tvrdý rock a různé odnože metalu už v Trutnově patří k tradici, a to přesto, že festival má pověst akce primárně undergroundové. Tradici zahájili v roce 1997 Faith No More. V dalších letech se na pódiu amfiteátru Na Bojišti představila například Sepultura, Soulfly, Motörhead, Arch Enemy, Sucidal Tendencies, Fear Factory, Cavalera Conspiracy nebo Moonspell.

"Je pěkné, že si nás kapela a její manažer našli a chtějí u nás hrát. Letos Krakonošovi na plotně v horách asi opravdu řádně poposkočí pověstné pokličky, neb přijede jedna z nejtvrdších kapel na světě. Fascinuje nás především svými novátorskými postupy, kterými tvrdou muziku a metal obohacuje a posouvá dál. Jsou vždy jakoby o krok napřed," říká Martin Věchet.

Kdo jsou Korn

Ve Spojených státech Korn prodali necelých 17 milionu alb a obdrželi šest nominací Grammy, z toho dvě za skladby Freak on a Leash a Here to Stay proměnili. Jsou považováni za tvůrce tzv. nu-metalu. Stali se tak vzorem pro řadu dalších kapel, jako Linkin Park, Slipknot, Papa Roach nebo Limp Bizkit. "Korn se stali jednou z nejúspěšnějších a zároveň i kritikou nejuznávanějších skupin moderní rockmetalové generace, která se už jen pramálo hlásila k tvůrčím postupům a všemožným klišé příznačným pro hard & heavy ikony předcházejících dvou dekád. Její vliv na celý zástup nastupujících mladých kapel té doby je naprosto neoddiskutovatelný. Byli to právě Korn, kteří povýšili podladěný zvuk sedmistrunných kytar na pomyslný nový zákon," říká metalový specialista Petr Korál. Poslední deska Korn The Path of Totality nese výrazné elektronické prvky. "Nebaví mě, že všichni označují Korn za praotce nu-metalu. Štve mě to. Nechceme upadnout do nostalgie. Řekl bych, že jsme při nahrávání nového alba vytvořili nový hudební styl. Nazýváme ho future metal," uvedl v době vydání na podzim loňského roku zpěvák kapely Davis.

Společně s ohlášením první zahraniční hvězdy zahajuje trutnovský festival předprodej vstupenek na dobírku. "Ceny díky podpoře našeho mecenáše Zdeňka Bakaly zůstávají stejné jako v loňském roce," zdůrazňuje hlavní organizátorka Eva Lipová Navrátilová. Na dobírku tak budou lístky stát 980 Kč, v předprodejích 1 080 Kč a na místě potom 1 200 Kč. Při objednávce deseti lístků má objednavatel jedenáctý zdarma.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz