Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Trutnova přijede nefalšovaný Vinnetou. Přivítá ho Karel Gott

  14:46aktualizováno  14:46
Jedním z nejočekávanějších hostů letošního Open Air Music Festivalu Trutnov, který se koná od 21. do 24. srpna, nebude paradoxně žádný hudebník, nýbrž herec jednou provždy spojený s postavou náčelníka Apačů: Pierre Brice neboli Vinnetou.

Herec Pierre Brice alias filmový Vinnetou

z filmu Vinnetou"Festival od počátků nese indiánského ducha," říká jeho hlavní organizátor Martin Věchet. "Pozváním Vinnetoua chceme navázat na jeho neuskutečněnou návštěvu před dvěma lety, kdy jsme se s ´rudým mužem´ spojili přímo z pódia, ale jen přes komunikační sítě. Vinnetou nám potom napsal pěkný dopis a my jemu poslali několik festivalových trik s jeho vyobrazením."

Hravá indiánská symbolika, kterou je v trutnovském areálu Na Bojišti každý rok cítit, ovšem není jediným důvodem pozvání Pierra Brice. "Nad tím vším se jako aura skví, že festival je letos věnován obětem sovětské okupace z roku 1968. A právě Vinnetou byl pro naši generaci v tuhých letech normalizace jedním ze symbolů odvahy a statečnosti. On a Rychlé šípy byli ztělesněním nepokřiveného postoje," říká Věchet.

Náčelník létá první třídou
Karel Gott a Pierre BricePierre Brice měl podle původních domluv přiletět v pátek 22. srpna. Posléze byla doba příletu změněna už na čtvrtek. "Zjistili jsme, že ho chce na letišti uvítat Karel Gott, se kterým se seznámili někde na natáčení, a museli jsme sladit jeho čas s naším. Změnili jsme tedy termín letenky. Vinnetou, mimochodem, létá první třídou. Aby měl klid na svoje šamanské obřady," říká s úsměvem Martin Věchet.

Čtvrteční večer tedy "Vinnetou" pravděpodobně stráví s Karlem Gottem. "V pátek ho uvítáme u nás pod horami na hlavním pódiu, kde se po indiánsku pozdraví s festivalovými spiklenci," prozrazuje šéf festivalu o programu jedné z jeho hlavních hvězd.

. Kdo je Pierre Brice

Pierre BriceHlavně v Německu známý francouzský herec se narodil v roce 1929 ve šlechtické rodině: jeho celé rodné jméno zní baron Pierre Louis de Bris. V 19 letech bojoval ve francouzské armádě ve válce v Indočíně. Mezi lety 1962 až 1968 natočil v německé produkci jedenáct filmů podle knih Karla Maye, ve kterých ztělesnil apačského náčelníka Vinnetoua. Nejčastějším partnerem mu byl Američan Lex Barker v roli Old Shatterhanda (v sedmi filmech). I Briceova další kariéra je s jeho životní rolí úzce spojena. Vinnetoua ztělesnil mnohokrát na divadle i v televizních seriálech, které už na slavné "mayovky" navazovaly jen velmi volně. Brice se pokoušel i o pěveckou kariéru, když nazpíval několik písní "německého Morriconeho" Martina Boettchera, autora hudby k filmovým "mayovkám". K českým divákům promlouval Vinnetou výhradně ústy herce Stanislava Fišera.

"Očekáváme, že spousta věcí vznikne spontánně a neplánovaně. Když jej seznámíme s magií našeho festivalu – nejspíš na žádném takovém nikdy nebyl – tak se odebere do jednoho z teepee. Druhý den s ním bude asi dvouhodinové setkání. Ale máme pro něj i pro návštěvníky připravena mnohá překvapení."

Havel se o čelenku bát nemusí
Václav Havel na festivalu v TrutnověOficiálním "náčelníkem" trutnovského "festivalového kmene" je tradičně exprezident Václav Havel, který stál v roce 1987 u úplných počátků tohoto undergroundového "východočeského Woodstocku" a akci rok co rok navštěvuje. Vloni dokonce obdržel přímo na pódiu pravou náčelnickou čelenku. Nevznikne Vinetouovým příjezdem Havlovi konkurence?

"Protože se bude jednat o první návštěvu ´rudého muže´ z jiného spřáteleného kmene, lze to těžko říct," říká v nadsázce Věchet a uklidňuje: "Ale naším náčelníkem zůstává vloni dekorovaný Václav Havel. Nicméně není vyloučeno, že Trutnov přiroste Vinnetouovi k srdci a za rok ho tu máme jak na koni."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na festival SmíchOff

Rock for People 2008 - Tata Bojs

Portál iDNES.cz připravil soutěž o dvacet volných vstupenek na hudební festival SmíchOff Summer, který se koná v sobotu...

Hip Hop Kemp přitáhl 500 kapel a 20 tisíc fanoušků

Hip Hop Kemp 2008 - The Roots - Hradec Králové (25. srpna 2008)

Letošní sedmý ročník festivalu Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové přilákal na 20 tisíc fanoušků hiphopové...

Na rekordní fotce z trutnovského festivalu je 3 995 lidí

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Na největší skupinové fotografii v historii Česka, kterou pořídil na víkendovém Open Air Music Festivalu v Trutnově...

Najdete na iDNES.cz