Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Prahy se vracejí Smashing Pumpkins

  3:32aktualizováno  3:32
Americká skupina Smashing Pumpkins, která formovala rock devadesátých let a jež si v Česku poprvé zahrála v létě 1997, vystoupí zítra v pražské Sportovní hale.

Billy Corgan (The Smashing Pumpkins) | foto: Archiv

Předkapelou budou domácí Tata Bojs, jejichž muzika je podobně barevná a kompozičně promyšlená.

Přitom se ještě donedávna zdálo, že Smashing Pumpkins mají místo už jenom v rockových kronikách. Kytarista, zpěvák a hlavní skladatel Billy Corgan totiž kapelu v roce 2000 rozpustil.

Připadal si nedoceněný a vadilo mu, že hitparády dobývají hvězdy jako Britney Spears, které považoval za laciné zboží na jedno použití. K pocitu zklamání však nejspíš přispěly hlavně klesající prodeje posledních alb Smashing Pumpkins.

Za rozpuštěnou kapelu Corgan hledal náhradu v hudebním projektu Zwan, vydal sólovou desku The Future Embrace, ale nakonec musel dojít k názoru, že jeho nejpovedenějším dítětem jsou přece jen Smashing Pumpkins.

LIVE: Tonight Tonight (Columbus, USA - říjen 2007)

Na inzerát o obnovení skupiny, směrovaný k bývalým členům, se mu však ozval pouze věrný bubeník Jimmy Chamberlin. Doplnili sestavu dalšími muzikanty a natočili v pořadí šesté album Smashing Pumpkins: Zeitgeist, ze kterého budou jistě citovat i v Praze.

Na koncertu Corgan nemůže vynechat hity z veleúspěšného dvojalba Mellon Collie And The Infinite Sadness (1995), kterého se jen ve Spojených státech prodaly čtyři miliony kopií a kapela se následně vyšvihla mezi stadionové taháky.

Smashing Pumpkins pluli v proudu hutné rockové hudby, nazývané grunge, jejímiž představiteli byli například Nirvana nebo Pearl Jam. Corganova kapela tento styl překračovala k hymnickému rocku, psychedelickým náladám i vnitřně propracovaným, křehkým kompozicím.

Jejich osobitý styl novináři popisovali jako "hlučně tichý rock". "Naší starostí je přesně vyvážit sílu a jemnost," vysvětloval Corgan.

Komplikovaná povaha Billyho Corgana, kterého provázela pověst namyšleného egocentrika a kapelového diktátora, dávala ostatním muzikantům zabrat. Výtečně sehraná sestava, ve které působila baskytaristka D’Arcy Wretzky a kytarista James Iha, se neudržela pohromadě. Kapela také přišla o koncertního klávesistu Jonathana Melvoida, který zemřel na předávkování heroinem.

Vlivem personálních změn i nálad Billyho Corgana byla dosavadní kariéra kapely, založené v roce 1988 v Chicagu, rozkolísaná. Zůstává zde ovšem výtečná hudba Smashing Pumpkins, ke které se bude nová sestava vracet, a příslib Corganova nevyhaslého talentu. O budoucnosti téhle skupiny může něco napovědět i její středeční koncert.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Najdete na iDNES.cz