Paul van Dyk

Paul van Dyk | foto: JPA Group

Do Prahy přijede světové DJské eso

  • 12
Jeden z nejslavnějších světových dýdžejů zahraje v Praze. Paul van Dyk vystoupí 14. května v T-Mobile Areně. Němec měl v Česku zahrát loni v srpnu, kdy byl pozván na letní festival Creamfields v Roudnici nad Labem. Tehdy se však na poslední chvíli omluvil.

Spolu se slavnou hvězdou světové taneční hudby bude hrát polský DJ Angelo Mike a domácí Stereophonic Experience, Micronaut, Michael Burian DJ Loutka a DJ Tráva.

"Paul van Dyk zahraje tříhodinový set, který nikde během jeho světového turné ještě nezazněl. Je to profesionál, do Prahy přiletí z Petrohradu v den koncertu, přespí v hotelu a večer už zase bude hrát ve Velké Británii," řekl iDNES polupořadatel koncertu Aleš Tůma z vydavatelství iMedia Publishing.

Vstupenky jsou k dostání v obvyklých předprodejích za 399 korun, na místě budou stát 490 korun.

Sběratel cen politizuje
Paul van Dyk v poslední době sbírá jednu prestižní cenu za druhou. V anketách renomovaných zahraničních časopisů o elektronické hudbě DJ Mag a BPM Magazinu se umístil v hodnocení nejúspěšnějších světových dýdžejů na předním místě.

Začátkem dubna byl holandskou hudební televizí TMF vyhlášen nejlepším světovým DJem. Ihned poté se vydal 14. května na turné po Spojených státech, které čítalo 12 zastávek ve velkých amerických městech.

Šňůra vystoupení je součástí kampaně Rock The Vote, která se snaží přitáhnout k letošním prezidentským volbám co nejvíce mladých Američanů.

Soutěžte o vstupenky a další ceny ZDE.

"Je pro mě ctí být součástí kampaně Rock The Vote 2004. Protože jsem vyrůstal za železnou oponou, vím, co to je žít bez možnosti volby. Možnost volby je jedním ze základních principů demokratického světa. Doufám, že se i díky mně zaregistruje co nejvíce voličů," uvedl DJ před turné.

Techno z východu Německa
Paul van Dyk, který pochází z bývalého NDR, se narodil 16. prosince 1971. Jeho hudební začátky jsou tak podobné jako u našich DJů - poslech západních rádií, nahrávání a následné přehrávání. Jeho největšími oblíbenci v té době byli The Smiths a New Order.

Po pádu železné opony se vznikající klubová scéna orientovala zejména na detroitské techno a Paulovi se podařilo prosadit v kultovním berlínském Tresoru. Záhy přichází první vlastní produkce - jedná se o projekt Visions Of Shiva (PVD a Cosmic Baby), u nás známý zejména díky kompilaci Logic Trance.

V roce 1993 vydal album 45 RPM. Energické a atmosférické skladby byly přesně to, po čem technem a trancem odchovaní návštěvníci klubů toužili.

Neustále v zápřahu
S následující deskou 7 Ways a remixy pro renomované hudebníky jako Inspiral Carpets, Svena Vatha, Curve nebo New Order získal Paul i zasloužený respekt v britském tisku a definitivně se zařadil mezi nejpopulárnější dýdžeje.

V roce 1998 došlo na opětovné vydání jeho prvního alba, skladba For An Angel se dočkala nových remixů a stala se světovým hitem.

V roce 2000 vyšlo další album Out There And Back následované celosvětovým turné. Po míchaném albu Politics Of Dancing, DVD Global a soundtracku k filmu Zordo vyšla v loňském roce jeho zatím poslední dlouhohrající deska s názvem Reflections.