Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Prahy doputoval pokus o anatomii české avantgardní fotografie

aktualizováno 
P r a h a - Základní představu o české fotografické avantgardě poskytuje ode dneška výstava v pražském domě U kamenného zvonu, jejíž název Moderní krása pochází z klíčového textu Karla Teigeho. Několik aspektů, jichž jsou si dobře vědomi i její autoři Vladimír Birgus, Jan Mlčoch a Karel Srp, z ní činí zásadní událost v krátké historii zprostředkování odkazu české avantgardy. Nejen v českém prostoru, ale i ve světovém měřítku.
Vlastně poprvé se někdo pokusil pro jednu expozici shromáždit nejdůležitější, nejznámější a zároveň málokdy vystavované příklady české avantgardní fotografie, jež jsou roztroušeny v řadě muzejních i soukromých sbírek celého světa - a to tak, aby šlo pokud možno o dobová autorská díla vytvořená bezprostředně po vzniku negativu. Na devadesát procent vystavených snímků tvoří originály z dílny Františka Drtikola, Jaromíra Funkeho, Jaroslava Rösslera, Viléma Reichmanna či Josefa Sudka. Zároveň kurátorský tým vytvořil jakousi chronotypologii české fotografie, zřetelně vymezující pojem avantgardy.
Výstava znovu vyzdvihuje Drtikolův význam a místo v souvislostech avantgardy zejména výběrem prací z dvacátých let, jež se nepřehlédnutelně vyrovnávají s kubismem či expresionismem a naznačují přechod k abstrakci. Oproti dosavadním pokusům se expozice neomezuje na léta první republiky, ale sleduje fotografické výboje až k roku 1948, takže zahrnuje například i důležité práce z období "postsurrealistické" Skupiny Ra.
Projekt klade důraz především na posloupnost zkušeností s novými uměleckými programy, jak je představovaly v rychlém sledu za sebou i vedle sebe poetismus, funkcionalismus a konstruktivismus, estetika nové věcnosti, abstrakce, surrealismus, imaginativní tendence a civilismus. Koncept však nepominul ani ve třicátých letech hojně pěstovanou sociální fotografii, byť ji zastupuje pouze několik zásadních příkladů zřetelně směřujících k autonomii obrazu a kompozice. Důležitou a obsáhlou kapitolu výstavy pak tvoří obrazové básně z dvacátých a koláže z třicátých let, ve kterých se uplatňuje fotografie jako příznačný prvek obrazové skladby. Podobně pečlivě je představena knižní grafika a zdůrazněn význam avantgardní fotografie v přístupech k časopiseckému designu. Tvůrci výstavy zahrnuli rovněž reklamní fotografie ovlivněné avantgardní estetikou a spoluvytvářející obraz moderního života.
"Příběh avantgardní fotografie" zní v podání této reprezentativní přehlídky tak trochu jako pohádka na dobrou noc. Jan Mlčoch, jeden z kurátorů, ovšem upozorňuje, že výstava mapuje pouze úzkou vrstvu dobové produkce fotografických obrazů.
"Avantgardní fotografie tvoří špičku ledovce, jsou podpírány množstvím snímků z profesionálních fotoateliérů a od fotoamatérů, jichž před polovinou století aktivně působilo na pět tisíc." Vladimír Birgus dodává, že první kolektivní výstava avantgardních fotografií, jež nebyly jen doplňkem obrazů a soch, se uskutečnila až v roce 1926 v Mladé Boleslavi. V Praze se podobná akce konala až o tři roky později. "Česká avantgardní fotografie navíc nevznikala na jednom místě, její tvůrci jsou výrazně spojeni nejen s Prahou a Brnem, ale i s Českými Budějovicemi a koneckonců i s Kutnou Horou," říká Mlčoch.
Expozice byla před svou pražskou zastávkou k vidění už na několika místech v Evropě - v barcelonském Museu Nacional d'Art de Catalunya, v Musée de l'Elysée v Lausanne a naposledy v Paříži. Pražská repríza, která představuje největší počet exponátů, bude k vidění do konce května. Její prodloužení nepřichází v úvahu, neboť pak kolekce absolvuje poslední zastávku v mnichovském Muzeu užitého umění. Kromě katalogu a speciálního čísla časopisu Ateliér vyjde v průběhu konání výstavy také obsáhlá monografie v češtině a angličtině.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz