Z výstavy Srpen 1968 v dokumentech doby

Z výstavy Srpen 1968 v dokumentech doby - snímek z Hradce Králové | foto: Archiv Muzea východních Čech v Hradci Králové

Do muzeí a výstavních síní vtrhla „bratrská“ vojska

Čtyřicáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomínají i muzea a výstavní síně. Nejen v Praze jsou k vidění unikátní plakáty, fotografie a různé dobové dokumenty.

. Z archivů

Čtenáři iDNES.cz fotili srpen 1968. Do redakce přišly stovky snímků, podívejte se.

Franz GoëssNa Václavském náměstí v Praze zahájil v pondělí unikátní výstavu plakátů a vzkazů, které v srpnu 1968 Pražané psali vojákům Varšavské smlouvy, sám rakouský reportér Franz Goëss. Ten dobové snímky před čtyřiceti lety zdokumentoval a po čtyřiceti letech je přivezl na místo jejich vzniku.

Letos devětasedmdesátiletý Goëss totiž v době osudných událostí osmašedesátého roku pracoval pro francouzský časopis Paris Match. Pro ten sledoval už maďarské boje v roce 1956.

V tehdejším Československu fotografoval už během dvacátého výročí únorového puče z roku 1948. Ale fotografie s tvářemi pozdějšího pražského jara se tehdejším editorům nezdály zajímavé a nebyly nikdy otištěny.

. Franz Goëss o roce 1968

Bývalý reportér přijel do Prahy zahájit výstavu. Jak vzpomíná na rok 1968, čtěte v rozhovoru MF DNES.

Goëss se přitom snažil materiály dopravit do Paříže co nejrychleji, přemlouval tehdy prý i průvodčího v Orient Expressu, aby ve francouzské metropoli negativy předal.

Začátek výstavy? V čase vpádu vojsk
Další výstavou slibující unikátní materiály je Srpen 1968 v dokumentech doby, tedy projekt Muzea východních Čech v Hradci Králové. K vidění tu budou desítky fotografií, plakátů, letáků, výzev a rezolucí, celostátních i regionálních periodik a ukázky lidového humoru.

Československý filmový týdeník č. 35 z roku 1968

"Výstavou chceme návštěvníkům přiblížit atmosféru tehdejších dnů nejen v samotném Hradci Králové, ale i v dalších místech našeho kraje," podotýká Jaroslava Pospíšilová z hradeckého muzea.

Vernisáž bude mít hradecká výstava symbolicky ve středu 20. srpna ve 23 hodin a 15 minut - tedy na minutu přesně čtyřicet let poté, co sovětská, polská, maďarská, bulharská a východoněmecká vojska překročila československé hranice.

"Řada materiálů obohatila sbírkový fond zejména v letech 1990 až 1993, kdy na naši výzvu zareagovalo mnoho těch, kteří pro paměť svou i svých potomků zajímavé dokumenty uchovávali doma. Vydají tak, v mnoha případech poprvé po čtyřiceti letech, svá svědectví," dodala Pospíšilová.

Písecká brána láká na Osmičky v čase
Na obyčejné lidi, které převrat připravil o život nebo svobodu, se pak bude vzpomínat v Písecké bráně, kulturním a veřejně společenském centru Prahy 6. Od 21. srpna do 5. září tu bude k vidění výstava nazvaná Osmičky v čase - 1968: Naděje nebo boj o moc.

Návštěvníci si tu budou moci prohlédnout unikátní fotografie, na nichž jsou příběhy "aktérů" srpnových událostí zachyceny. Na výstavu bude vstup zdarma, otevřeno bude denně kromě pondělí od 13 do 19 hodin.