Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do muzeí a výstavních síní vtrhla „bratrská“ vojska

  12:18aktualizováno  12:18
Čtyřicáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomínají i muzea a výstavní síně. Nejen v Praze jsou k vidění unikátní plakáty, fotografie a různé dobové dokumenty.

Z výstavy Srpen 1968 v dokumentech doby - snímek z Hradce Králové | foto: Archiv Muzea východních Čech v Hradci Králové

. Z archivů

Čtenáři iDNES.cz fotili srpen 1968. Do redakce přišly stovky snímků, podívejte se.

Franz GoëssNa Václavském náměstí v Praze zahájil v pondělí unikátní výstavu plakátů a vzkazů, které v srpnu 1968 Pražané psali vojákům Varšavské smlouvy, sám rakouský reportér Franz Goëss. Ten dobové snímky před čtyřiceti lety zdokumentoval a po čtyřiceti letech je přivezl na místo jejich vzniku.

Letos devětasedmdesátiletý Goëss totiž v době osudných událostí osmašedesátého roku pracoval pro francouzský časopis Paris Match. Pro ten sledoval už maďarské boje v roce 1956.

V tehdejším Československu fotografoval už během dvacátého výročí únorového puče z roku 1948. Ale fotografie s tvářemi pozdějšího pražského jara se tehdejším editorům nezdály zajímavé a nebyly nikdy otištěny.

. Franz Goëss o roce 1968

Bývalý reportér přijel do Prahy zahájit výstavu. Jak vzpomíná na rok 1968, čtěte v rozhovoru MF DNES.

Goëss se přitom snažil materiály dopravit do Paříže co nejrychleji, přemlouval tehdy prý i průvodčího v Orient Expressu, aby ve francouzské metropoli negativy předal.

Začátek výstavy? V čase vpádu vojsk
Další výstavou slibující unikátní materiály je Srpen 1968 v dokumentech doby, tedy projekt Muzea východních Čech v Hradci Králové. K vidění tu budou desítky fotografií, plakátů, letáků, výzev a rezolucí, celostátních i regionálních periodik a ukázky lidového humoru.

Československý filmový týdeník č. 35 z roku 1968

"Výstavou chceme návštěvníkům přiblížit atmosféru tehdejších dnů nejen v samotném Hradci Králové, ale i v dalších místech našeho kraje," podotýká Jaroslava Pospíšilová z hradeckého muzea.

Vernisáž bude mít hradecká výstava symbolicky ve středu 20. srpna ve 23 hodin a 15 minut - tedy na minutu přesně čtyřicet let poté, co sovětská, polská, maďarská, bulharská a východoněmecká vojska překročila československé hranice.

"Řada materiálů obohatila sbírkový fond zejména v letech 1990 až 1993, kdy na naši výzvu zareagovalo mnoho těch, kteří pro paměť svou i svých potomků zajímavé dokumenty uchovávali doma. Vydají tak, v mnoha případech poprvé po čtyřiceti letech, svá svědectví," dodala Pospíšilová.

Písecká brána láká na Osmičky v čase
Na obyčejné lidi, které převrat připravil o život nebo svobodu, se pak bude vzpomínat v Písecké bráně, kulturním a veřejně společenském centru Prahy 6. Od 21. srpna do 5. září tu bude k vidění výstava nazvaná Osmičky v čase - 1968: Naděje nebo boj o moc.

Návštěvníci si tu budou moci prohlédnout unikátní fotografie, na nichž jsou příběhy "aktérů" srpnových událostí zachyceny. Na výstavu bude vstup zdarma, otevřeno bude denně kromě pondělí od 13 do 19 hodin.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz