Výstava Terakotová armáda

Výstava Terakotová armáda | foto: Live Nation

Do Lucerny míří Terakotová armáda, výstava odhalí i historii čínské módy

  • 3
Sál pražské Lucerny se od poloviny května promění na výsostně čínské území. Jen na pár týdnů a samozřejmě s nadsázkou - bude tu totiž vystavena věrná replika slavné Terakotové armády.

Do České republiky se tato pozoruhodná výstava dostává poprvé od své světové premiéry. Tu měla před pěti lety v německém Frankfurtu a od té doby se na ni návštěvníci mohli přijít podívat v celkem deseti německých a rakouských městech.

Repliky soch válečníků nalezených v dodnes legendami opředené gigantické hrobce prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuang-tia zrealizovali v roce 2002 Ralph Grüneberger a Burkard Pfrenzinger.

Ti tak ve skutečnost převedli svou vizi, totiž převedli jeden z největších archeologických nálezů moderní historie do Evropy, kde už ho tak mohlo vidět přes milion návštěvníků.

Výstava Terakotová armádaVýstava Terakotová armáda

Grüneberger a Pfrenzinger nechali podle původních "receptur" vytvořit na sto osmdesát postav terakotových vojáků v původní velikosti, včetně pěchoty, generálů, nižších důstojníků, lučištníků a koní.

K tomu doplnili tisícovku dalších hliněných vojáků vymodelovaných v měřítku 1:10 - to celé trvalo dva roky. A pak bylo nutné nechat převézt vyrobené figury z Číny na Starý kontinent. Což při jejich počtu a citlivosti nebyl zrovna nejjednodušší úkol, například jedna samotná socha koně váží bezmála půl tuny.

JACQUES CHIRAC O TERAKOTOVÉ ARMÁDĚ

"Kdo neviděl pyramidy, nezná Egypt, a kdo neviděl Osmý div světa, pro toho je Říše středu ztracená. Terakotová armáda je osmým divem světa"

Osm tisíc kilometrů ale nakonec dílo překonalo díky perfektně vymyšlené a nikterak jednoduché logistice. Stovky dřevěných beden obsahovaly jednotlivé sochy hliněných válečníků a koní, zbraně, kousky mostů a samozřejmě katalogy a suvenýry pro návštěvníky výstavy.

Ti, kdo se přijdou podívat, ale nakonec nebudou obdivovat jen sochy samotné. Výstavu doprovází světelná show, na informačních tabulích se návštěvníci dozvědí informace o životě v Číně v průběhu posledních dvou tisíc let a připravena je i módní část výstavy.

Na základě vykopávek, při kterých byly nalezeny kusy látky, sošky a obrázky, totiž tým archeologů, historiků a módních návrhářů zrekonstruoval historii odívání v Číně během posledních dvou milénií.

Replika nálezu, o kterém před dvaceti lety tehdejší francouzský prezident Jacques Chirac napsal "Kdo neviděl pyramidy, nezná Egypt, a kdo neviděl Osmý div světa, pro toho je Říše středu ztracená. Terakotová armáda je osmým divem světa", bude v pražské Lucerně k vidění od 13. května.

Výstava potrvá několik týdnů a vstupné na ní zájemci pořídí od 150 do 250 korun.

NÁLEZ TERAKOTOVÉ ARMÁDY

Roku 1974 ve vesnici Ši-an v provincii Šang-ši chtěli zemědělci vykopat novou studnu pro zavodňování polí. Narazili ale na vrstvu z pálené hlíny. Zjistili, že se jedná o pancéřovaná ramena hliněného vojáka. Tým archeologů několik let prováděl vykopávky a zkušební vrty. Nakonec byla odkryta mohutná sbírka hliněných válečníků a koní, kteří patřili k výbavě hrobky Čchin Š‘-chuang-tia. Jednalo se o jeden z největších archeologických objevů 20. století.