Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Liptálu přijedou Turci i Maoři

  12:12aktualizováno  12:12
Domorodí tanečníci z Nového Zélandu, Alžířané, Turci a Mexičané budou patřit mezi nejzajímavější účastníky mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti. Liptálské slavnosti začínají ve středu 22. srpna a potrvají do neděle. První a druhý den budou soubory vystupovat na různých místech kraje - v Rožnově, Vsetíně, Kroměříži a Svatobořicích-Mistříně.

Hlavní program v Liptále začne v pátek večer. "Každý ze souborů předvede v pátečním programu typický tanec své země nebo regionu a večer zakončí společná veselice," říká ředitel festivalu Ladislav Michálek.

Do valašské obce se sjede asi pětadvacet souborů - z Alžírska, Mexika, Nového Zélandu, Turecka, Francie, Maďarska a Slovenska. Z festivalu vojenských hudeb v Kroměříži si odskočí kapela švédské královské armády. Moravský a český folklor budou reprezentovat soubory Ondráš, Pálava, Ondřejnica, Kuřátka Chrudim, Malý Beskyd a samozřejmě domácí Lipta.

Součástí festivalu jsou oslavy 640. výročí první písemné zmínky o obci Liptál a stého výročí narození malíře a spisovatele, liptálského rodáka Jana Kobzáně.

Výročí první zmínky o obci připomene výstava o Liptálu a jeho historii. Kobzáňovu výročí bude věnován Zbojnický večer, který se uskuteční v sobotu od 21 hodin v přírodním amfiteátru.

"Jan Kobzáň byl nadšeným ctitelem valašských zbojníků. Už ve třicátých letech oživil legendu o zbojnících ze zdejších hor. V roce 1930 nacvičil s chlapci z Liptálu pořad, s nímž vystupovali na Slavnostech moravskoslezských ve Vsetíně. Rozhodli jsme se tyto klasické zbojnické tance oživit. Předvedou je členové domácího souboru Lipta," vysvětluje Ladislav Michálek.

V Liptále bude také znovuodhalen pomník Jana Kobzáně, který nechali radní přesunout na důstojnější místo. Nyní bude u vstupu do kulturního areálu.

Dalším zajímavým programem festivalu bude pásmo, v němž v sobotu večer nabízí výběr nejlepších čísel ze svého repertoáru brněnský soubor Ondráš. Zvláštní prostor dostanou v neděli také účinkující z Francie.

Doplňkem Liptálských slavností budou od sobotního dopoledne do nedělního odpoledne Řezbářské dny, které pořádá výtvarná skupina Urgatina.

Loni přijelo na Liptálské slavnosti asi šest tisíc návštěvníků. Letos, na dvaatřicátém ročníku, očekávají pořadatelé minimálně stejné množství a neobávají se ani, že by jim diváky odlákalo hvězdně obsazené Trnkobraní, které o víkendu hostí deset kilometrů vzdálené Vizovice.

Maorští tanečníci z Nového Zélandu vystupují v Ostravě.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz