Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Liptálu přijedou Turci i Maoři

  12:12aktualizováno  12:12
Domorodí tanečníci z Nového Zélandu, Alžířané, Turci a Mexičané budou patřit mezi nejzajímavější účastníky mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti. Liptálské slavnosti začínají ve středu 22. srpna a potrvají do neděle. První a druhý den budou soubory vystupovat na různých místech kraje - v Rožnově, Vsetíně, Kroměříži a Svatobořicích-Mistříně.

Hlavní program v Liptále začne v pátek večer. "Každý ze souborů předvede v pátečním programu typický tanec své země nebo regionu a večer zakončí společná veselice," říká ředitel festivalu Ladislav Michálek.

Do valašské obce se sjede asi pětadvacet souborů - z Alžírska, Mexika, Nového Zélandu, Turecka, Francie, Maďarska a Slovenska. Z festivalu vojenských hudeb v Kroměříži si odskočí kapela švédské královské armády. Moravský a český folklor budou reprezentovat soubory Ondráš, Pálava, Ondřejnica, Kuřátka Chrudim, Malý Beskyd a samozřejmě domácí Lipta.

Součástí festivalu jsou oslavy 640. výročí první písemné zmínky o obci Liptál a stého výročí narození malíře a spisovatele, liptálského rodáka Jana Kobzáně.

Výročí první zmínky o obci připomene výstava o Liptálu a jeho historii. Kobzáňovu výročí bude věnován Zbojnický večer, který se uskuteční v sobotu od 21 hodin v přírodním amfiteátru.

"Jan Kobzáň byl nadšeným ctitelem valašských zbojníků. Už ve třicátých letech oživil legendu o zbojnících ze zdejších hor. V roce 1930 nacvičil s chlapci z Liptálu pořad, s nímž vystupovali na Slavnostech moravskoslezských ve Vsetíně. Rozhodli jsme se tyto klasické zbojnické tance oživit. Předvedou je členové domácího souboru Lipta," vysvětluje Ladislav Michálek.

V Liptále bude také znovuodhalen pomník Jana Kobzáně, který nechali radní přesunout na důstojnější místo. Nyní bude u vstupu do kulturního areálu.

Dalším zajímavým programem festivalu bude pásmo, v němž v sobotu večer nabízí výběr nejlepších čísel ze svého repertoáru brněnský soubor Ondráš. Zvláštní prostor dostanou v neděli také účinkující z Francie.

Doplňkem Liptálských slavností budou od sobotního dopoledne do nedělního odpoledne Řezbářské dny, které pořádá výtvarná skupina Urgatina.

Loni přijelo na Liptálské slavnosti asi šest tisíc návštěvníků. Letos, na dvaatřicátém ročníku, očekávají pořadatelé minimálně stejné množství a neobávají se ani, že by jim diváky odlákalo hvězdně obsazené Trnkobraní, které o víkendu hostí deset kilometrů vzdálené Vizovice.

Maorští tanečníci z Nového Zélandu vystupují v Ostravě.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Najdete na iDNES.cz