Kinoautomat - Tomáš Matonoha - zkouška v pražském kině Světozor (17. května 2007) | foto: Michal Sváček

Do Kinoautomatu vstoupil Matonoha. A baví se

  • 6
Uváděl už spoustu pořadů, tenhle má však nečekané záludnosti. Tak třeba Tomáš Matonoha sice ví, kterými dveřmi na scénu vstoupí, netuší však nikdy, kterými bude odcházet. O tom rozhodnou diváci – podle toho, kterou z možností Kinoautomatu si vyberou.

"Sám jsem nikdy v žádné soutěži nehlasoval," přiznává herec, když zkoumá "mačkátko" se dvěma tlačítky, zeleným a červeným. Od 29. května v pražském Světozoru je dostane každý návštěvník v sále, kam se vrátí slavný vynález Radúze Činčery, první interaktivní představení na světě.

Na plátně poběží původní komedie s Miroslavem Horníčkem, kterou moderátoři v několika klíčových okamžicích zastaví a dají hlasovat, jak má příběh pokračovat. Jedním z nich je právě Matonoha.

"Budou se střídat tři," vysvětluje režisérka Alena Činčerová, která oživuje projekt svého otce. "Eduard Hrubeš je moderátor-klasik pro pamětníky, uváděl už původní verzi," připomíná hit světové výstavy Expo 67 v Montrealu, který se roku 1971 přenesl do Prahy – než ho režim zakázal.

Druhým průvodcem bude Josef Polášek, podle režisérky úžasně hravý a neúnavně vymýšlející, čím by mohl text oživit. Jako poslední začal moderátorský part zkoušet Matonoha – a třebaže film už zná, jakmile se na plátně rozběhne, sám se jím viditelně baví.

Zvláštní rekvizity ani kostým nepotřebuje. "Jen smokink, a ty mám dva," plánuje. I v "civilu" má však důležitou roli – třeba kdyby nastala vzácná rovnost hlasů. "Sudé číslo je smrt demokracie, to mají jen v parlamentu," prohlašuje, ale svou "fintu" pro daný případ neprozradí.

Navíc může herec na pódiu publikum ovlivňovat a usměrňovat. Matonoha si zkouší například proslulou "výhybku", kdy hrdina váhá, zda má vzít do bytu sousedku oděnou jen v ručníku. Lákavější se zdá volba Vpustit, ale průvodce naznačí: "Pánové, když zvolíte Nevpustit, nahoty bude víc – já  to viděl!"

Alena Činčerová si nestárnoucí přitažlivost otcova vynálezu ověřila loni na jednorázové akci v Londýně – zdrženliví Angličané výskali a křičeli jako děti. Ostatně i pražský Kinoautomat zvažuje představení pro cizince v angličtině, zatím však zahájil předprodej jen v české verzi.

Tvůrce Kinoautomatu se obnovené premiéry nedožil, svět však na něj nezapomněl. "Firma ve Washingtonu, jíž kdysi svěřil autorská práva, nás po letech dohledala; prodloužila jsem je do roku 2043," říká dcera. A pátrá také po osudech otcova CineLabyrintu, který oslnil Ósaku, ale Česko jej nikdy nevidělo.