Do kin vstupují dvě oscarové novinky

  • 6
Jen hrstka filmů se postavila oscarové smršti Pána prstenů: Návratu krále. Dva z nich, vtipná romance ze současného Tokia Ztraceno v překladu a milostné drama z americké občanské války Návrat do Cold Mountain, vstupují ve čtvrtek do českých kin.

Zábavné i snivé Tokio

Hořká komedie Ztraceno v překladu vybojovala zlatou sošku za nejlepší scénář pro mladou režisérku Sofii Coppolovou. Předtím už jiné ceny nasbírali i Bill Murray a Scarlett Johanssonová za role Boba a Charlotty, dvou osamělých Američanů v tokijském hotelu.

„Bob zažívá krizi středního věku zrovna v Japonsku, kde je i tak zmaten. Mladá Charlotta prochází zase krizí volby, co od života chce. Lidé na opačných koncích srovnatelné situace se seznámí v hotelovém baru, protože nemohou spát, navíc jsou na neznámém místě a na cestách, daleko od domova, o sobě lidé vůbec víc přemýšlejí. Já také,“ říká dcera slavného tvůrce F. F. Coppoly.

Celý film byl natočen v Japonsku a režisérka zachytila zábavné i snivé okamžiky Tokia zcela jinak než v turistických dokumentech. Přitom to byl teprve druhý celovečerní snímek, jejž režírovala. Také Johanssonová zazářila nedávno, v roli děvčátka v Redfordově Zaříkávači koní a opět v teenagerovské postavě Světa duchů, s nímž přijela na karlovarský festival. Zato Murray má za sebou role od Krotitelů duchů přes Tootsie či Eda Wooda po Hamleta.

Ztraceno v překladu  
(USA 2003)

režie

Sofia Coppola

scénář

Sofia Coppola

kamera

Lance Acord

hrají Bill Murray
Scarlett Johansson
původní název Lost in Translation
délka 94 minut
žánr komedie, drama

Ztraceno v překladu - premiéry

kina 25. března 2004

„V Japonsku mají reklamní kampaně, kde američtí herci podporují tamní výrobky a je jim to trochu trapné. Dělám si z toho legraci, ale nevidím v tom pokrytectví. Je prostě podivné být v Japonsku a vidět Brada Pitta na billboardu s kávou nebo na automatu s limonádou,“ líčí, kde našla inspiraci pro Murrayovu postavu.

Tokio znamenalo dobrodružství pro celý štáb. Když točili noční požární poplach, přišel japonský komparz jako na slavnost: muži v oblecích, ženy v kostýmech. A těžko jim vysvětlovali, že lidé probuzení ze spánku mají mít pyžamo nebo noční košili.

„Nebo můj bratr Roman, který točil s jinou skupinou, narazil na japonskou mafii jakuzu. Chtěla záběr zaplatit, prý jim to místo patří. Tím skončilo natáčení v jedné čtvrti,“ vzpomíná Coppolová. A když byli po celonoční směně unavení, Murray pozval všechny do svého pokoje na snídani - vajíčka se slaninou, šampaňské a baseball. Podobné chvíle líčí podle Coppolové i film: „Okamžiky, které sice netrvají, ale nikdy nezmizí z paměti.“

Válka, rodina a láska

Návrat do Cold Mountain se zrodil docela jinak. V roce 1997 vyšel román Charlese Fraziera Cold Mountain, příběh o vojákovi, který se snaží nalézt svůj domov a lásku během posledních dní americké občanské války, a okamžitě oslnil kritiky i čtenáře. „Vlastně přepracoval Homérovu Odysseu. Nevypráví o válce, nýbrž o následcích brutality a chaosu na rodiny a vztahy mezi lidmi v oblastech, které byly od bojišť vzdáleny. To se mi zdálo velmi lákavé a nové,“ vysvětlil scenárista a režisér Anthony Minghella, tvůrce úspěšného Anglického pacienta. 

Návrat do Cold Mountain  
(USA 2003)

režie

Anthony Minghella

scénář

Anthony Minghella
(podle Charlese Fraziera)

kamera

John Seale

hrají Jude Law
Nicole Kidman
Renée Zellweger
Donald Sutherland
Ray Winstone
Brendan Gleeson
Philip Seymour Hoffman
původní název Cold Mountain
délka 155 minut
žánr drama

Návrat do Cold Mountain  - premiéry

kina 25. března 2004

Než se rozhodl pro konečné obsazení, v duchu si představoval každou scénu a váhal, zda by v ní tváře herců ladily dohromady. „Po spoustě kombinací jsem vybral trojúhelník, který fungoval nejlépe,“ řekl o trojhvězdí Jude Lawa, jenž hraje zběhlého vojáka, Nicole Kidmanové v roli jeho lásky a Renée Zellwegerové, která za vedlejší roli svérázné venkovské „děvečky pro všechno“ dostala Oscara.

Výpravný snímek vzbudil v Americe kromě nadšení také mírnou nevoli - kvůli „vývozu práce“ mimo Státy. Nedotčenou krajinu Severní Karolíny 19. století totiž filmaři nenašli doma, nýbrž v lesnatých rumunských horách, kde postavili kulisy amerických měst, vojenských táborů a jižanských statků. Architekti byli pyšní hlavně na podobu městečka Cold Mountain, sestávajícího z více než třiceti domů, a z farmy Black Cove, která se během vyprávění mění z půvabného bílého sídla ve zpustošenou usedlost obléhanou zdivočelými tlupami. Doputuje-li sem hrdina zpět, co zjistí? „Že jedinou věcí, pro kterou opravdu stojí za to žít, je láska,“ shrnuje jeho představitel Jude Law.

Nicole Kidmanová a Jude Law ve filmu Cold Mountain.

Nicole Kidmanová (vpravo) a Renée Zellwegerová ve filmu Cold Mountain.

Nicole Kidmanová a Jude Law ve filmu Cold Mountain.

Fotografie z filmu Ztraceno v překladu.

Fotografie z filmu Ztraceno v překladu.

Bill Murray ve filmu Ztraceno v překladu září i ve scéně, kde propaguje japonskou whisky.

,