Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do kin míří nové Pelíšky a noví Samotáři

aktualizováno 
Hodně prvotin. Hodně komedií. Hodně koprodukcí s Českou televizí. Tak vypadá český film už několik let a rok 2003 nebude výjimkou. Pevné termíny letošních premiér nahlásilo třináct děl a právě jejich přehled dnes přinášíme.
Pupendo - natáčení - foto 5

Pupendo - natáčení - foto 5 - Bolek Polívka | foto: Michal SváčekMF DNES

Zatím mezi nimi není ani velkofilm s rekordním rozpočtem zvíci Tmavomodrého světa, ani pravý opak, provokativní mladá zábava jako loňský Brak. Ale to se ještě může změnit. Od dubna by měl Igor Chaun natáčet v Praze a okolí vieweghovský příběh Účastníci zájezdu, jehož schvalovací projekci plánuje ČT do konce roku.

Dubnem by naopak mělo skončit natáčení autorského snímku režisérky Andrey Sedláčkové Můj otec a ostatní muži, v němž do značné míry vyšla z vlastních zážitků. Hrdinka v létě 1989 uteče do Francie, před režimem, ale hlavně - a marně - sama před sebou. Hraje tu silná sestava: Tatiana Vilhelmová, Aňa Geislerová, Ladislav Mrkvička, Ivan Trojan, Oldřich Kaiser.

V květnu by měla padnout poslední klapka debutu Davida Jařaba Vaterland, fantastického thrilleru s prvky černé komedie „o kulturních střetech a jednom lovu“ - hotov má být v listopadu. A za český lze do jisté míry považovat i velkofilm Jánošík, který na Slovensku natáčí polská režisérka Agnieszka Hollandová: jsou v něm nejen zdejší peníze, ale i herecké tváře.

15. leden - Noční hovory s matkou, režie Jan Němec
Obsahem velice osobní, tvarem mladistvě neobvyklá zpověď legendárního tvůrce nové vlny 60. let. Má za sebou už dvě slavné předpremiéry - v Česku vůbec první svého druhu na internetové síti (iDNES), v Locarnu festivalovou, kde vyhrála mezinárodní soutěž videofilmů. Nyní v přepisu na filmovou kopii přichází do vybraných kin.

16. leden - Útěk do Budína, režie Miloslav Luther
Velký slovensko-český projekt podle Vančurovy předlohy, o němž se uvažovalo už před listopadem 1989; společenské změny jeho vznik odsunuly. Film i následný televizní seriál líčí dobovou romanci s netradičním milostným trojúhelníkem, hlavní role hrají Bolek Polívka a Lea Vlasáková, menší Miroslav Donutil a Jiří Menzel

23. leden - Kameňák, režie Zdeněk Troška
Po melodramatickém kostýmním příběhu Andělská tvář se tvůrce úspěšných pohádek či vesnické trilogie Slunce, seno... vrací na půdu divácky vděčných lidových komedií. Středobodem jeho vyprávění má být současná rodinka, jíž herecky vládnou Václav Vydra a Jana Paulová. Scénář vychází ze sbírky populárních anekdot

13. únor - Kruté radosti, režie Juraj Nvota
Uznávaný divadelní režisér si ve slovensko-české koprodukci vyzkoušel poprvé filmovou režii. Romantický příběh zasazený do třicátých let minulého století líčí věčné pokušení i bezradnost v hledání lásky. V hlavních rolích se představí Ondřej Vetchý, Anna Šišková a Táňa Pauhofová

20. únor - Městečko, režie Jan Kraus
Další debut, tentokrát známého herce a moderátora, který napsal i scénář. Hořká komedie o nástupu kapitalismu v Čechách slibuje mozaiku absurdit malého města na přelomu totality a demokracie. „Nemůžu za to, že v roce 1990 v Městečku vyhrála volby Nezávislá erotická iniciativa,“ říká režisér, jehož syn David napsal hudbu a píseň k filmu.

20. únor - Lesní chodci, režie Ivan Vojnár
Sága dvou tuláků v podání Jiřího Schmitzera a Zdeňka Nováka se odehrává ve všech ročních obdobích, od 60. let až do současnosti. Scénář Martina Ryšavého zasadil Vojnár do severních Čech, klíč tvoří smlouva o budoucí svatbě vlastních dětí, od níž si hrdinové slibují, že syn a dcera zaručí přežití tuláckého mýtu

27. únor - Čert ví proč, režie Roman Vávra
Klasická výpravná pohádka o zemi krále Dobromila, kde zavládla moc pekla. Jen Iva Janžurová coby bylinkářka předvídá, že krajinu zachrání ten, kdo si přijde s oslem pro princeznu Aničku. Když je nejhůř, na scéně se objeví vtipný Filip, který se postaví i Luciferovi. Hvězdné obsazení doplňují Josef Somr, Eva Holubová či Pavel Liška.

6. březen - Krysař, režie František A. Brabec
Ojedinělý snímek, který má naději vstoupit do Guinnessovy knihy rekordů do rodiny nejrychleji natočených hraných celovečerních filmů. Volný přepis Dykovy legendy o krysaři, jenž se pomstí prostopášnému městu, vznikl za necelý den, od silvestrovského do novoročního rána. Hrají Petr Jákl, Richard Krajčo, Ester Geislerová a Karel Dobrý.

27. březen - Pupendo, režie Jan Hřebejk
Jeden z předpokládaných diváckých hitů roku přezdívaný Pelíšky 2 přináší opět komedii o rodičích a dětech z předlistopadové éry, tentokrát z bezčasí let osmdesátých, kdy jedni tiše vzdorovali, druzí dělali kariéru a jejich potomci dospívali. Hlavní postavy hrají Bolek Polívka, Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Vilma Cibulková a Pavel Liška.

24. duben - Nuda v Brně, režie Vladimír Morávek
Další divadelní režisér si vyzkoušel přestup za filmovou kameru. Děj se odehrává během jediné letní noci v omšelém činžáku kdesi uprostřed Brna. Producent Čestmír Kopecký naznačuje, že půjde o komedii na téma, jak „Stanislav Pichlík přišel o panictví, jeho bratr Jaroslav o oko - málem, herec Donutil o život a Olinka Šimáková o maminku“.

15. květen - Únava, režie Michaela Pavlátová
Tahle režisérka dosud sbírala mezinárodní ceny za animované snímky, zkusila si kombinaci s dokumentem a také hranou povídku cyklu Praha očima. Teď přichází s celovečerním komorním příběhem o dvojici, kterou zdánlivě spojuje láska k hudbě, ale jejíž vztah se rozpadá, neboť každý z partnerů má o životě a kariéře jiné představy.

4. září - Želary, režie Ondřej Trojan
Milostný příběh z druhé světové války podle knihy Květy Legátové a scénáře Petra Jarchovského patří k nadnárodně rozmáchlým dílům. Točilo se i na Slovensku, s Aňou Geislerovou či Ivanem Trojanem, jednu z hlavních rolí zde má maďarský herec Gyorgy Cserhalmi, hrají tu i Rakušané, Čechoameričan Jan Tříska a zpěvačka Iva Bittová.

18. září - Jedna ruka netleská, režie David Ondříček
Další předpokládaný šlágr české sezony, jenž by se mohl stát druhými Samotáři, slibuje žánrem černou komedii ze současnosti a zároveň silné generační lákadlo v postavách hlavních hrdinů. Hrají je mimo jiné Ivan Trojan a Jiří Macháček, který psal spolu s režisérem rovněž scénář k filmu.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz