Vše pro dobro světa a Nošovic

Vše pro dobro světa a Nošovic | foto: AČFK

Do kin míří dokument o zelí, autech a novodobém vyvlastňování

  • 1
Spoluautor slavného dokumentu Český sen a snímku Český mír Vít Klusák pět let jezdil do Nošovic na severní Moravě, kde na polích proslavených místním zelím vznikla automobilka Hyundai. Výsledkem je dokument Vše pro dobro světa a Nošovic, který přijde do kin 17. února.

Sám autor snímek charakterizuje jako "grotesku o poli, na kterém rostou auta". Na ploše 82 minut mapuje vznik továrny od nátlaku zastánců stavby na místní zemědělce, kteří se dobrovolně nechtěli vzdát své rodinné půdy, přes výstavbu areálu až po výrobu nových aut na lince.

Kromě nošovických sedláků a pracovníků automobilky, až na výjimky přespolních, ve filmu zprvu vystupuje také český zástupce firemního managementu. Přístup filmařů se však nakonec firmě nelíbil a její vedení nechalo štáb z továrny vykázat.

Vše pro dobro světa a Nošovic

Klusák natáčel na filmový materiál a podle něj jde zřejmě o poslední český dokument natočený na filmový pás, a nikoliv digitálně.

"Film se pojetím blíží spíš filmu hranému," říká režisér, který byl spolu s Filipem Remundou také producentem snímku. "Nebylo to tak, že bychom investigativně pobíhali po vsi a zaznamenávali nějaké ankety. Snažili jsme se svébytnými filmovými prostředky vyjádřit, jak to vypadá, když se z malé vesnice stane průmyslová zóna," konstatoval.

Diváci kromě oficialit a přestřižení pásky při otvírání továrny nebo automatizované práce strojů uvidí i vesničana loučícího se při demolici se svým domem.

Vše pro dobro světa a Nošovic
Vše pro dobro světa a Nošovic

Perličkou je zpěv motivační písně v korejštině při vstupním školení nových zaměstnanců a dramatický moment přináší právě vyvedení štábu ochrankou při natáčení rozhovoru s rebelujícím zaměstnancem. Autoři snímku nezapomněli ani na místní proslavené zelí.

"Já myslím, že je to temná zpráva o stavu naší demokracie," zhodnotil snímek Klusák, který jednoznačně stojí na straně vesničanů. Chybný byl podle něj už přístup politiků - nejprve zahraniční firmě nabídli pozemky, aniž by zjistili, zda je lidé vůbec chtějí prodat. "Mohli bychom to při troše nadsázky klidně srovnávat s kolektivizací. Spousta těch sedláků říkala, že to bylo jako v padesátých letech," konstatoval Klusák.

Vše pro dobro světa a Nošovic

Tvůrci počítají s tím, že snímek může mít ještě soudní dohru. Společnost Hyundai producentům filmu opakovaně pohrozila, že v případě promítání filmu podnikne právní kroky; zatím však svou hrozbu nenaplnila.

Režisér divákům doporučuje, aby neodcházeli před koncem; až v samém závěru je čeká poslední bonbonek. "Nevstávejte tedy před závěrečnými titulky," vzkazuje Klusák.

,