Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do kin míří agent Smart, chytrý a vynalézavý chlapík

  16:36aktualizováno  16:36
Slavný agent Smart se konečně dostává do kin. Pamětníci si populární, čtyřicet let starý komediální seriál určitě vybaví a nevyhnou se srovnání, mladší publikum se pak může zasmát u parodie na filmy o neohrožených agentech.

Z filmu Dostaňte agenta Smarta - Dostaňte agenta Smarta | foto: Warner Bros.

Agent Maxwell Smart, postava ze seriálu Mela Brookse a Bucka Henryho, jenž u nás běžel jen jednou v polovině devadesátých let, se tedy po čtyřiceti letech dostává na velké filmové plátno.

Z filmu Dostaňte agenta SmartaKdyž je jednoho dne napadeno velitelství americké zpravodajské tajné služby a identita většiny zaměstnanců je prozrazena, jejímu šéfovi nezbývá nic jiného než do akce poslat i horlivého analytika Maxwella Smarta.

Tomu se tak zčásti splní sen - už dlouho touží po tom, že se superhvězdným Agentem 23 vytvoří neporazitelnou dvojku. Místo toho je Smart přidělen k jedinému dalšímu agentovi, jehož identita zůstala dosud skryta, tedy milé, ale nevyzpytatelné Agentce 99.

Drzost, satira a hlášky
Režisér Peter Segal k filmu přistupoval nejen jako filmař, ale zejména jako fanoušek. "Původní seriál jsem naprosto zbožňoval. Byl inteligentní, neuctivý a neskutečně vtipný," říká .

"Vyšli jsme ze základu vytvořeného Melem a Buckem a transformovali jej pro novou generaci. Snímek vyjadřuje poctu klíčovým aspektům původního seriálu – jeho drzosti, politické satiře i některým legendárním hláškám, které se staly součástí naší kultury," popisuje režisér.

Tomu přitakává i producent Charler Roven. "Místo kopírování původního seriálu jsme se pokusili přizpůsobit příběh současnosti, aby fungoval v naší době i z pohledu moderní perspektivy a s akčními scénami, které netvoří jeho součást jen pro zdůraznění vtipných scén, ale také aby film obstál i jako thriller."

Vynalézavý a schopný chlapík
Klíčové pro úspěch snímku bylo obsazení hlavní role. V tom měl režisér Segal jasno ještě předtím, než si poprvé přečetl scénář. Ideálním představitelem agenta Smarta pro něj byl Steve Carell.

"V mé mysli neexistoval nikdo jiný, kdo by mohl tuto roli pořádně ztvárnit. Současně jsem věděl, že bez pořádného Maxe ten film nemá vůbec cenu točit," podotýká Segal.

Z filmu Dostaňte agenta SmartaProducenti byli s výběrem spokojeni, a dokonce neváhali pověřit scenáristy Toma Astlea a Matta Embera, aby Carellovi text "přešili" na míru. "Dokázali jsme scénář ušít na míru Stevovu obrovskému komediálnímu talentu, což nám dovolilo zajít tak daleko, jak by si jiní tvůrci možná nedovolili," míní producent Michael Ewing.

Samotný herec pak k roli nepřistupoval přímo jako ke komediálnímu úkolu, v jehož rámci si má hlavně utahovat z klasických klišé, kterých jsou snímky o neohrožených agentech tajných služeb plné.

"Mám dojem, že Maxwell není žádný hlupák. Pro mě je to vynalézavý a schopný chlapík, který dokáže bojovat za svoje zásady. Ne vždycky se vydá cestou, kterou by zvolili jiní, ale i tak se dokázal vyškrábat až na samotný vrchol," míní Carell.

Vydržet jen o pár sekund déle
V roli Smartovy parťačky Agentky 99 se objeví Anne Hathawayová, kterou si diváci mohou pamatovat jako Andy z předloňské komedie Ďábel nosí Pradu. Roli prý získala proto, že při castingu dokázala s Carellem vydržet o pár sekund déle než ostatní adeptky.

Z filmu Dostaňte agenta Smarta"Jeho tempo není lehké vydržet. Ale naučil mě toho spoustu o komedii a různých extempore a v jeho přítomnosti a přítomnosti Petera jsem měla pocit ochrany z obou stran kamery," vysvětluje herečka.

Postava Agentky 99 pak plní úlohu sebevědomé a dokonalé profesionálky současnosti. "Užívá si svoji roli ženy, která dokáže naplno utíkat a bojovat, nemá zapotřebí se omlouvat za to, že je žena, a nevyžaduje žádné zvláštní zacházení," vysvětluje Hathawayová.

Výbušná nit i nožík s foukačkou
Původní seriál proslavil i díky originálním vynálezům, kterými se Smart oháněl. V tom samozřejmě nový film nezaostává, a dokonce používá i ty ve čtyřicet let starém seriálu použité.

Z filmu Dostaňte agenta Smarta"Ve filmu se objeví jak telefon v botě nebo zvukotěsný kužel v novém designu odpovídajícím roku 2008, tak i moderní destrukční vybavení, které agenti jako Max potřebují," vysvětluje Segal.

Mezi novinky pak patří hodinky fungující jako detektor radioaktivity, výbušná zubní nit, vysílačka schovaná v zubu i bomby ukryté v manžetových knoflíčcích, kapesní generátor kouřové clony nebo armádní nůž, jehož součástí je kromě normálních prvků foukačka a miniaturní záchytné titanové lano s hákem.

"Každý chce přinést něco nového. U takto uctívané předlohy ale musíte řešit otázku, nakolik se držet původního vzoru a kolik dodat nového. Chtěl jsem, aby film byl vtipný pro nováčky i pro dlouholeté fandy a současně jsem chtěl, aby příznivci seriálu měli pocit, že jsem s jejich oblíbenou předlohou zacházel s úctou," uzavírá Segal.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

Najdete na iDNES.cz