Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do kin míří agent Smart, chytrý a vynalézavý chlapík

  16:36aktualizováno  16:36
Slavný agent Smart se konečně dostává do kin. Pamětníci si populární, čtyřicet let starý komediální seriál určitě vybaví a nevyhnou se srovnání, mladší publikum se pak může zasmát u parodie na filmy o neohrožených agentech.

Z filmu Dostaňte agenta Smarta - Dostaňte agenta Smarta | foto: Warner Bros.

Agent Maxwell Smart, postava ze seriálu Mela Brookse a Bucka Henryho, jenž u nás běžel jen jednou v polovině devadesátých let, se tedy po čtyřiceti letech dostává na velké filmové plátno.

Z filmu Dostaňte agenta SmartaKdyž je jednoho dne napadeno velitelství americké zpravodajské tajné služby a identita většiny zaměstnanců je prozrazena, jejímu šéfovi nezbývá nic jiného než do akce poslat i horlivého analytika Maxwella Smarta.

Tomu se tak zčásti splní sen - už dlouho touží po tom, že se superhvězdným Agentem 23 vytvoří neporazitelnou dvojku. Místo toho je Smart přidělen k jedinému dalšímu agentovi, jehož identita zůstala dosud skryta, tedy milé, ale nevyzpytatelné Agentce 99.

Drzost, satira a hlášky
Režisér Peter Segal k filmu přistupoval nejen jako filmař, ale zejména jako fanoušek. "Původní seriál jsem naprosto zbožňoval. Byl inteligentní, neuctivý a neskutečně vtipný," říká .

"Vyšli jsme ze základu vytvořeného Melem a Buckem a transformovali jej pro novou generaci. Snímek vyjadřuje poctu klíčovým aspektům původního seriálu – jeho drzosti, politické satiře i některým legendárním hláškám, které se staly součástí naší kultury," popisuje režisér.

Tomu přitakává i producent Charler Roven. "Místo kopírování původního seriálu jsme se pokusili přizpůsobit příběh současnosti, aby fungoval v naší době i z pohledu moderní perspektivy a s akčními scénami, které netvoří jeho součást jen pro zdůraznění vtipných scén, ale také aby film obstál i jako thriller."

Vynalézavý a schopný chlapík
Klíčové pro úspěch snímku bylo obsazení hlavní role. V tom měl režisér Segal jasno ještě předtím, než si poprvé přečetl scénář. Ideálním představitelem agenta Smarta pro něj byl Steve Carell.

"V mé mysli neexistoval nikdo jiný, kdo by mohl tuto roli pořádně ztvárnit. Současně jsem věděl, že bez pořádného Maxe ten film nemá vůbec cenu točit," podotýká Segal.

Z filmu Dostaňte agenta SmartaProducenti byli s výběrem spokojeni, a dokonce neváhali pověřit scenáristy Toma Astlea a Matta Embera, aby Carellovi text "přešili" na míru. "Dokázali jsme scénář ušít na míru Stevovu obrovskému komediálnímu talentu, což nám dovolilo zajít tak daleko, jak by si jiní tvůrci možná nedovolili," míní producent Michael Ewing.

Samotný herec pak k roli nepřistupoval přímo jako ke komediálnímu úkolu, v jehož rámci si má hlavně utahovat z klasických klišé, kterých jsou snímky o neohrožených agentech tajných služeb plné.

"Mám dojem, že Maxwell není žádný hlupák. Pro mě je to vynalézavý a schopný chlapík, který dokáže bojovat za svoje zásady. Ne vždycky se vydá cestou, kterou by zvolili jiní, ale i tak se dokázal vyškrábat až na samotný vrchol," míní Carell.

Vydržet jen o pár sekund déle
V roli Smartovy parťačky Agentky 99 se objeví Anne Hathawayová, kterou si diváci mohou pamatovat jako Andy z předloňské komedie Ďábel nosí Pradu. Roli prý získala proto, že při castingu dokázala s Carellem vydržet o pár sekund déle než ostatní adeptky.

Z filmu Dostaňte agenta Smarta"Jeho tempo není lehké vydržet. Ale naučil mě toho spoustu o komedii a různých extempore a v jeho přítomnosti a přítomnosti Petera jsem měla pocit ochrany z obou stran kamery," vysvětluje herečka.

Postava Agentky 99 pak plní úlohu sebevědomé a dokonalé profesionálky současnosti. "Užívá si svoji roli ženy, která dokáže naplno utíkat a bojovat, nemá zapotřebí se omlouvat za to, že je žena, a nevyžaduje žádné zvláštní zacházení," vysvětluje Hathawayová.

Výbušná nit i nožík s foukačkou
Původní seriál proslavil i díky originálním vynálezům, kterými se Smart oháněl. V tom samozřejmě nový film nezaostává, a dokonce používá i ty ve čtyřicet let starém seriálu použité.

Z filmu Dostaňte agenta Smarta"Ve filmu se objeví jak telefon v botě nebo zvukotěsný kužel v novém designu odpovídajícím roku 2008, tak i moderní destrukční vybavení, které agenti jako Max potřebují," vysvětluje Segal.

Mezi novinky pak patří hodinky fungující jako detektor radioaktivity, výbušná zubní nit, vysílačka schovaná v zubu i bomby ukryté v manžetových knoflíčcích, kapesní generátor kouřové clony nebo armádní nůž, jehož součástí je kromě normálních prvků foukačka a miniaturní záchytné titanové lano s hákem.

"Každý chce přinést něco nového. U takto uctívané předlohy ale musíte řešit otázku, nakolik se držet původního vzoru a kolik dodat nového. Chtěl jsem, aby film byl vtipný pro nováčky i pro dlouholeté fandy a současně jsem chtěl, aby příznivci seriálu měli pocit, že jsem s jejich oblíbenou předlohou zacházel s úctou," uzavírá Segal.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz