Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do karlovarské soutěže zasáhly facky, sliby a stres

  18:48aktualizováno  18:48
Odjely hvězdy a festival začal: tak by se dal shrnout třetí den karlovarské přehlídky. Pozornost odborné i laické veřejnosti se přesunula od celebrit k hlavní soutěži.

43. MFFKV - tiskovka Ranní ptáče dál doskáče - Elio Germano a Francesco Patierno - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (6. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

V neděli se pedstavili hned tři uchazeči o hlavní festivalovou cenu Křišťálový globus, a to z Francie, Itálie a Chorvatska.

Sympaťák děkoval za facky
Italskou komedii s hořkým podtextem představil režisér Francesco Patierno a představitel hlavní role Elio Germano. Film zpracovává příběh populárního italského moderátora Marca Baldiniho, který se proslavil vydáním autobiografie, v níž popisuje svůj boj se závislostí na hazardu.

43. MFFKV - tiskovka Ranní ptáče dál doskáče - Elio Germano"Když jsme se na jeho osud vrhli, řekli jsme si, že nebudeme točit přímo o Baldinim. Je to prostě příběh člověka, který se stane obětí svých vášní a spěje k totálnímu sebezničení. Sází, ale nedělá to pro peníze. Jde mu o ten adrenalin, který je se sázením spojený, a dostává ho do pasti zvané závislost," řekl Germano, který si na karlovarský festival odskočil z natáčení dalšího filmu v Argentině.

Specifikem snímku bylo, že vznikl v autentickém prostředí. "Všechno bylo skutečné. Telefon, ze kterého jsme volali, sázkové kanceláře, dokonce i facku jsem dostal nefalšovanou. Režisér mě nešetřil a já jsem za to vděčný. Byla to zajímavá zkušenost," podotkl sympatický herec.

. Duel kritiček: kdo by měl vyhrát?

Soutěžní filmy hodnotí Mirka a Tereza Spáčilovy

Nevěřte na doživotní sliby
Francouzi přijeli s filmem Skoro celá pravda, který pracuje s tématy jako pravda a lež, nevěra a vztahy. Zkrátka s tím, co se v tamních intelektuálních kruzích často řeší.

43. MFFKV - tiskovka Skoro celá pravda - Sam Karmann"V žádném případě nechci kázat a říkat lidem, jestli je nevěra odpustitelná, či ne. Každý si musí rozhodnout, co je velký a malý kompromis a jestli se lži dělí na snesitelné a nepřípustné. Rozhodně nevěřím na doživotní sliby – ve třiceti něco řeknete a ve čtyřiceti už si můžete myslet něco úplně jiného," zafilozofoval Sam Karmann, režisér s egyptskými kořeny, který si ve filmu zahrál jednu z ústředních rolí.

Na festival ho doprovodila manželka Catherine Olson, jazzová zpěvačka, které ve filmu svěřil roli totožnou s tou životní. "Nepovažuji se za herečku, jsem hlavně zpěvačka a tak jsem také k roli přistupovala. Zahrála jsem si ženu, která není žádná hvězda, jen párkrát zazářila někdy v šedesátých letech, a to bylo všechno. Zpěvem ale žije, dělá ji šťastnou a to jí stačí. V tom jsme si podobné," přiznala dáma, která si sama napsala i texty k filmovým písním.

. O hlavní cenu usilují i české filmy

Seznamte se se 14 uchazeči o Křišťálový globus

Máte stres z velkých nároků?
Poslední přišel na řadu chorvatský film Za sklem. Delegaci tvořili režisér Zrinko Ogresta a dvě herečky, začínající Jadranka Djokić a zkušenější Darja Lorenci. Obě si spolupráci s Ogrestem, karlovarským veteránem, pochvalovaly.

43. MFFKV - tiskovka Za sklem - Jadranka DjokičPrvně jmenovaná prý přitom patřila k těm, které režisér přizval ke spolupráci až dodatečně. "Jsem proslulý tím, že jsem schopný měnit obsazení do poslední chvíle. Záleží na tom, jaká je mezi herci chemie. V případě Jadrančiny předchůdkyně žádná nefungovala, tak jsem po dvou měsících začal hledat novou představitelku. A dobře jsem udělal."

Režisér přitom neopomněl několikrát zdůraznit, že Za sklem je pro něj záležitost vpravdě srdeční. "Ten film je velmi osobní, našlo by se v něm hodně intimních momentů a i když si hodně lidí všímá toho, jak dynamicky zobrazuje dobu, v níž se pohybuje hlavní hrdina, ve skutečnosti nejde o chaos dnešní společnosti a už vůbec ne společnosti ryze chorvatské. To téma je nadčasové, každý z nás je stresovaný z pocitu, že se na něj kladou příliš velké nároky. V Chorvatsku i jinde," shrnul Ogresta.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních...

OBRAZEM: Vary skončily. Projděte si nejlepší momenty letošního festivalu

Jeremy Renner si ze závěrečného večera odnesl hned dvě ceny (8. července 2017).

Dvaapadesátý ročník MFF Karlovy Vary je od sobotního večera minulostí. V našich fotografiích si můžete znovu projít...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz