Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do karlovarské soutěže zasáhly facky, sliby a stres

  18:48aktualizováno  18:48
Odjely hvězdy a festival začal: tak by se dal shrnout třetí den karlovarské přehlídky. Pozornost odborné i laické veřejnosti se přesunula od celebrit k hlavní soutěži.

43. MFFKV - tiskovka Ranní ptáče dál doskáče - Elio Germano a Francesco Patierno - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (6. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

V neděli se pedstavili hned tři uchazeči o hlavní festivalovou cenu Křišťálový globus, a to z Francie, Itálie a Chorvatska.

Sympaťák děkoval za facky
Italskou komedii s hořkým podtextem představil režisér Francesco Patierno a představitel hlavní role Elio Germano. Film zpracovává příběh populárního italského moderátora Marca Baldiniho, který se proslavil vydáním autobiografie, v níž popisuje svůj boj se závislostí na hazardu.

43. MFFKV - tiskovka Ranní ptáče dál doskáče - Elio Germano"Když jsme se na jeho osud vrhli, řekli jsme si, že nebudeme točit přímo o Baldinim. Je to prostě příběh člověka, který se stane obětí svých vášní a spěje k totálnímu sebezničení. Sází, ale nedělá to pro peníze. Jde mu o ten adrenalin, který je se sázením spojený, a dostává ho do pasti zvané závislost," řekl Germano, který si na karlovarský festival odskočil z natáčení dalšího filmu v Argentině.

Specifikem snímku bylo, že vznikl v autentickém prostředí. "Všechno bylo skutečné. Telefon, ze kterého jsme volali, sázkové kanceláře, dokonce i facku jsem dostal nefalšovanou. Režisér mě nešetřil a já jsem za to vděčný. Byla to zajímavá zkušenost," podotkl sympatický herec.

. Duel kritiček: kdo by měl vyhrát?

Soutěžní filmy hodnotí Mirka a Tereza Spáčilovy

Nevěřte na doživotní sliby
Francouzi přijeli s filmem Skoro celá pravda, který pracuje s tématy jako pravda a lež, nevěra a vztahy. Zkrátka s tím, co se v tamních intelektuálních kruzích často řeší.

43. MFFKV - tiskovka Skoro celá pravda - Sam Karmann"V žádném případě nechci kázat a říkat lidem, jestli je nevěra odpustitelná, či ne. Každý si musí rozhodnout, co je velký a malý kompromis a jestli se lži dělí na snesitelné a nepřípustné. Rozhodně nevěřím na doživotní sliby – ve třiceti něco řeknete a ve čtyřiceti už si můžete myslet něco úplně jiného," zafilozofoval Sam Karmann, režisér s egyptskými kořeny, který si ve filmu zahrál jednu z ústředních rolí.

Na festival ho doprovodila manželka Catherine Olson, jazzová zpěvačka, které ve filmu svěřil roli totožnou s tou životní. "Nepovažuji se za herečku, jsem hlavně zpěvačka a tak jsem také k roli přistupovala. Zahrála jsem si ženu, která není žádná hvězda, jen párkrát zazářila někdy v šedesátých letech, a to bylo všechno. Zpěvem ale žije, dělá ji šťastnou a to jí stačí. V tom jsme si podobné," přiznala dáma, která si sama napsala i texty k filmovým písním.

. O hlavní cenu usilují i české filmy

Seznamte se se 14 uchazeči o Křišťálový globus

Máte stres z velkých nároků?
Poslední přišel na řadu chorvatský film Za sklem. Delegaci tvořili režisér Zrinko Ogresta a dvě herečky, začínající Jadranka Djokić a zkušenější Darja Lorenci. Obě si spolupráci s Ogrestem, karlovarským veteránem, pochvalovaly.

43. MFFKV - tiskovka Za sklem - Jadranka DjokičPrvně jmenovaná prý přitom patřila k těm, které režisér přizval ke spolupráci až dodatečně. "Jsem proslulý tím, že jsem schopný měnit obsazení do poslední chvíle. Záleží na tom, jaká je mezi herci chemie. V případě Jadrančiny předchůdkyně žádná nefungovala, tak jsem po dvou měsících začal hledat novou představitelku. A dobře jsem udělal."

Režisér přitom neopomněl několikrát zdůraznit, že Za sklem je pro něj záležitost vpravdě srdeční. "Ten film je velmi osobní, našlo by se v něm hodně intimních momentů a i když si hodně lidí všímá toho, jak dynamicky zobrazuje dobu, v níž se pohybuje hlavní hrdina, ve skutečnosti nejde o chaos dnešní společnosti a už vůbec ne společnosti ryze chorvatské. To téma je nadčasové, každý z nás je stresovaný z pocitu, že se na něj kladou příliš velké nároky. V Chorvatsku i jinde," shrnul Ogresta.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

Housle jsou ve futrálu a herecký idol Stmívání Robert Pattinson ve Varech

Robert Pattinson se poslední den karlovarského festivalu představil v divadle,...

Nač měli jiní několik dnů, stihl poslední host karlovarského festivalu za čtyřiadvacet hodin. Před sobotním obědem...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz